Kalibracja przepływu filamentu za pomocą zmiany Extrusion Multiplier

Kluczem do sukcesu przy pracy z drukarką 3D drukującej w technologii FDM/FFF jest poprawna kalibracja przepływu dla posiadanego filamentu. Niestety domyślne ustawienia w popularnych slicerach nie zawsze pozwolą na poprawny wydruk elementu – dzieje się tak w związku z różna gęstością materiału.
O ile osoby doświadczone wiedzą jak szybko można temu zaradzić, tak osoby, które rozpoczynają przygodę z drukiem FDM moga mieć z tym problemy.
Postanowiłem zrobić 2 gcode, w których modele drukowane są z różnymi parametrami przepływu przez ekstruder. Ten przepływ to nic innego jak Extrusion Multiplier. Właśnie dzięki zmianie tego parametru można poprawnie wykalibrować przepływ przez ekstruder.

Nim zaczniesz drukować z przygotowanych plików, ustaw parametry zgodnie z poniższymi rysunkami. Pliki przygotowałem dla ekstrudera z dyszą 0.5mm, gdyż sam taką posiadam w drukarce. Warstwa to 0.28mm, gdyż na takiej drukuję większość modeli.

ustawienia wyjściowe Slic3r

ustawienia wyjściowe Slic3r Filament

Kalibracja przepływu dla płaskich powierzchni (solid infill).
Plik gcode – POBIERZ
Ustaw temperatury ręcznie dla głowicy i stołu (w pliku nie są zdefiniowane) i po nagrzaniu rozpocznij wydruk. Czas wydruku to ok. 60 minut.
W rezultacie otrzymasz 5 modeli wydrukowanych z różnym przepływem.
Kalibracja dla powierzchni - układ modeli

Wybierz ten, który według ciebie został najlepiej wydrukowany (najlepsza ostatnia warstwa). Przy numerze modelu jest opisana wartość Extrusion Multiplier – tą wartość wstaw do Slic3r-a przy Solid Infill. Wartość wyraź w %. Jeśli najlepszym modelem jest model 2 – wpisz 95% przy Solid Infill.

Kalibracja przepływu dla ścieżki (perimeters).
Plik gcode – POBIERZ
Ustaw temperatury ręcznie dla głowicy i stołu (w pliku nie są zdefiniowane) i po nagrzaniu rozpocznij wydruk. Czas wydruku to ok. 30 minut.
W rezultacie otrzymasz 5 modeli wydrukowanych z różnym przepływem.

Kalibracja ścieżki - układ modeli

Wybierz ten, który według ciebie został najlepiej wydrukowany (najlepiej wyglądające ścianki). Przy numerze modelu jest opisana wartość Extrusion Multiplier – tą wartość wstaw do Slic3r-a przy Perimeters oraz External Perimeters. Wartość wyraź w %. Jeśli najlepszym modelem jest model 2 – wpisz 95%.

Foto modeli wydrukowanych przed (z lewej strony) i po kalibracji (z prawej strony).

DSC01881

Powyższa kalibracja jest kalibracją zgrubną (zmiana co 5%), niemniej jednak potrafi zaoszczędzić sporo czasu przy pierwszym kontakcie z nowym filamentem.

8 comments on “Kalibracja przepływu filamentu za pomocą zmiany Extrusion Multiplier”:

 1. Krzysztofie chyba lepiej byłoby załączyć STL’e tych obiektów kalibracyjnych zamiast gcode’ów. A przy okazji dzięki za Twoje wpisy. Śledzę na forach, G+ i teraz na fabrykator.pl

   1. A no fakt, przecież każdy fragment ma inny przepływ. Zaćmienie.
    Zbudowałem kossela mini i mam problem niedociąganiem infil’u do perimetrów. Korzystam głownie ze Slic3r’a. Flow ustalam na „oko” modyfikując nieco parametry przed kolejnym drukiem jeśli widzę, że coś jest nie tak w poprezdnim. Spróbowałem Twojego podejścia. Mój nozzle ma 0,4mm, więc ustawiłem w Advanced: Default extrusion width na 0.44 a First layer na 100%. Reszta auto czyli 0. Extrusion Multiplayer mam na 1, layer height na 1.75 (tyle wyszło mi po uśrednieniu pomiarów grubości filamentów w kilku miejscach). Po wydruku Infil nadal nie jest dociągnięty do perimetrów. Próbuję inne ustawienia.

 2. Krzysztofie, a jaki wpływ na te kalibracje będzie miała inna średnica filamentu? Przypuśćmy, że mój filament nie ma 1,75mm, tylko np. 1,70 mm? Będzie podawane mniej materiału, więc test pokaże, żebym ustawił flow w parametrach slic3ra np. 110%. No fajnie, ale ja przecież mierzę filament i wpisuję w parametrach filamentu rzeczywistą wartość 1,70 mm. Teoretycznie ta wartość, przy wartości flow pozostawionej na 100% powinna zapewnić prawidłową ilość podawanego materiału.
  Czy ja czegoś nie rozumiem, albo coś źle interpretuję?

  1. Ma bardzo duży wpływ średnica. Założyłem, że filament oscyluje +/- 0.2mm, więc wtedy kalibracja tym gcode ma sens. Jeśli jest to rzeczywiście 1.7mm, to będziesz miał przekłamane wartości jak sam zauważyłeś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)