Kalibracja przepływu filamentu za pomocą zmiany Extrusion Multiplier

Kluczem do sukcesu przy pracy z drukarką 3D drukującej w technologii FDM/FFF jest poprawna kalibracja przepływu dla posiadanego filamentu. Niestety domyślne ustawienia w popularnych slicerach nie zawsze pozwolą na poprawny wydruk elementu – dzieje się tak w związku z różna gęstością materiału.
O ile osoby doświadczone wiedzą jak szybko można temu zaradzić, tak osoby, które rozpoczynają przygodę z drukiem FDM moga mieć z tym problemy.
Postanowiłem zrobić 2 gcode, w których modele drukowane są z różnymi parametrami przepływu przez ekstruder. Ten przepływ to nic innego jak Extrusion Multiplier. Właśnie dzięki zmianie tego parametru można poprawnie wykalibrować przepływ przez ekstruder.

Nim zaczniesz drukować z przygotowanych plików, ustaw parametry zgodnie z poniższymi rysunkami. Pliki przygotowałem dla ekstrudera z dyszą 0.5mm, gdyż sam taką posiadam w drukarce. Warstwa to 0.28mm, gdyż na takiej drukuję większość modeli.

ustawienia wyjściowe Slic3r

ustawienia wyjściowe Slic3r Filament

Kalibracja przepływu dla płaskich powierzchni (solid infill).
Plik gcode – POBIERZ
Ustaw temperatury ręcznie dla głowicy i stołu (w pliku nie są zdefiniowane) i po nagrzaniu rozpocznij wydruk. Czas wydruku to ok. 60 minut.
W rezultacie otrzymasz 5 modeli wydrukowanych z różnym przepływem.
Kalibracja dla powierzchni - układ modeli

Wybierz ten, który według ciebie został najlepiej wydrukowany (najlepsza ostatnia warstwa). Przy numerze modelu jest opisana wartość Extrusion Multiplier – tą wartość wstaw do Slic3r-a przy Solid Infill. Wartość wyraź w %. Jeśli najlepszym modelem jest model 2 – wpisz 95% przy Solid Infill.

Kalibracja przepływu dla ścieżki (perimeters).
Plik gcode – POBIERZ
Ustaw temperatury ręcznie dla głowicy i stołu (w pliku nie są zdefiniowane) i po nagrzaniu rozpocznij wydruk. Czas wydruku to ok. 30 minut.
W rezultacie otrzymasz 5 modeli wydrukowanych z różnym przepływem.

Kalibracja ścieżki - układ modeli

Wybierz ten, który według ciebie został najlepiej wydrukowany (najlepiej wyglądające ścianki). Przy numerze modelu jest opisana wartość Extrusion Multiplier – tą wartość wstaw do Slic3r-a przy Perimeters oraz External Perimeters. Wartość wyraź w %. Jeśli najlepszym modelem jest model 2 – wpisz 95%.

Foto modeli wydrukowanych przed (z lewej strony) i po kalibracji (z prawej strony).

DSC01881

Powyższa kalibracja jest kalibracją zgrubną (zmiana co 5%), niemniej jednak potrafi zaoszczędzić sporo czasu przy pierwszym kontakcie z nowym filamentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)