Strona 1 z 1

Budowa drukarki SLA

: 05 maja 2018, 18:15
autor: wasylykiw
Witam!
Chciałbym się podjąć budowy mojej pierwszej drukarki SLA ;)
Więc zwracam się z prośbą o pomoc przy wyborze budowy samej drukarki, jak i podzespołów takich jak elektronika, jaki laser dobrać, czy może lepiej kombinować z LCD bądź jakimś rzutnikiem? Co polecacie, na co zwrócić uwagę? ;)

Re: Budowa drukarki SLA

: 05 maja 2018, 19:30
autor: Artu
Trochę do poczytania: http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=394 (opcja szukaj nie boli :mrgreen:)

Re: Budowa drukarki SLA

: 05 maja 2018, 19:56
autor: wasylykiw
Wpadłem na to i przeczytałem wszystko bardzo dokładnie i powoli, i z tego co wyczytałem to projekt narazie wisi i było trochę problemów z wyświetlaczem ;) stąd mój post i pytanie czy skupiać się na lcd czy bawić się z laserem :D

Re: Budowa drukarki SLA

: 28 maja 2018, 15:56
autor: Krzysztof
Laser jest ok, ale małe pole robocze ogarniesz. Na LCD zrobisz większe pole robocze. Do lasera musisz mieć galva i sterownik. Koszt większy niż na ekranie. Plusem jest to że używasz żywic na UV

Wysłane z mojego HAMMER_ENERGY przy użyciu Tapatalka

Re: Budowa drukarki SLA

: 15 kwie 2019, 10:21
autor: ov_darkness
Dzień dobry się z Państwem :)

@Krzysztof to dobrze, że 3D Systems o tym nie wiedziało, jak robiło ProX950 o polu roboczym 1500x750x550mm. ;P

A na serio: nie rozbierałem ProX' a więc nie wiem, jak ogarnęli takie pole robocze (zapewne zestawem laserów), bo optyka f-theta o takim polu widzenia byłaby wielkości przyczepy TIR'a. Co nieco podpowiada specyfikacja techniczna: plamka lasera 125um może oznaczać, że optyki tam po prostu nie ma.

Największym wyzwaniem przy konstruowaniu drukarki SLA (takiej "prawdziwej" - z laserem), ale także drukarek DLP/LCD jest grawitacja i odrywanie modelu od FEP/PDMS, gdzie oczywiście siły działające rosną z kwadratem wymiarów liniowych.
Dlatego też największe maszyny do fotopolimerów drukują w dół zbiornika z żywicą.
I dlatego też przemysłowy druk z żywic jest tak trudny i kosztowny.
Najszybsze maszyny w tej technologii albo nie odrywają modelu od tacki w ogóle (standardowe SLA, i "upside down'y: CLIP i tSLA), albo mają skomplikowane systemy pomiaru sił działających na model (Rapidshape).

Największe pole robocze w profesjonalnych SLA "upside down" to DWS Systems XProS - 300x300x300mm.

Formlabsa 3L nie liczę, bo nikt go jeszcze nie widział w działaniu. Nawet jak będzie 2x lepszy od Form2 to dalej będzie co najwyżej przeciętny

Re: Budowa drukarki SLA

: 02 maja 2019, 7:37
autor: Krzysztof
Tam zestaw laserów z tego co na filmie widać i dodatkową sprawa to korekcja plamki. Kto budując drukarkę w amatorskich warunkach to ogarnie? Wątpię aby ktoś się tego podjął, dlatego są małe pola robocze na pojedynczym laserze i galvach i nie mają korekcji plamki. Przy dużym polu roboczym i mocnym wychyleniu wiązki lasera z kropki robi się jajo. Inny sposób aby to ogarnąć (drążyłem temat lata temu), to zastosować exposer z drukarki laserowej, umieszczony na prowadnicach. Wtedy możesz poszaleć z polem roboczym w jednej osi.

Wysłane z mojego Redmi 6A przy użyciu Tapatalka