Wycięcia w gotowym projekcie STL

Porady w obsłudze popularnych programów do projektowania
mscichu
Kontaktowanie:

Wycięcia w gotowym projekcie STL

Postautor: mscichu » 05 sty 2017, 19:20

Hej!

Męczę się z wycięciem otworu w STL-ce. Jakim programem to robić? Standardowo korzystam z 123D bo jest intuicyjny. Mam również zainstalowany DSM, ale też nie mogę sobie poradzić z wycięciem. Plik w załączniku. Jak to zrobić najszybciej/najłatwiej/w ogóle? Już kiedyś miałem problem, ale zrezygnowałem. Tutaj potrzebuję zrobić przelotowy otwór o średnicy 10mm przez środek obiektu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Re: Wycięcia w gotowym projekcie STL

Postautor: dziobu » 05 sty 2017, 23:54

Cześć,
Chodziło Ci o takie coś?
Nie wiem czy dobrze wytypowałem środek ale powinno być OK.
(Sketchup)
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

mscichu
Kontaktowanie:

Postautor: mscichu » 06 sty 2017, 9:21

dziobu! Właśnie o to chodziło! Już ściągam Sketchup ;)

mscichu
Kontaktowanie:

Postautor: mscichu » 07 sty 2017, 12:37

Czy mogę jeszcze zapytać krok po kroku jak to zrobiłeś? Zainstalowałem dodatek do importu/exportu STL ale dalej mam problem z wycinaniem otworów...

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 07 sty 2017, 14:12

Tak w skrócie:
- importujesz swój wulkan (ja musiałem w meshlabie zamienić go na dxf bo inaczej nie działał),
- rysujesz pionowy walec przecinający wulkan w miejscu we którym chcesz. Ważne żeby wystawał w obie strony poza wulkan.
Jeśli wulkan by był zamkniętym obiektem to w tym miejscu można odjąć jedno od drugiego (z tym że to tylko w wersji Pro ale zapewne są jakieś dodatki do tego). Jako że nie jest trzeba to zrobić ręcznie:
- zaznaczasz wszystko,
- prawym i "Intersect Faces"->"With Model",
- teraz masz krawędzie w każdej ścianie w której wulkan dotykał walca,
- usuwasz górę/dół walca i ręcznie wywalasz wszystko co widać w środku (czyli tą część wulkanu która została w walcu).

Pamiętaj że Sketchup to program graficzny a nie projektowy. Zupełnie inna logika pracy (jak choćby brak otworów - z definicji są to wielokąty), inne podejście i możliwości. No i coś co nie każdemu się podoba - żadnych kreatorów czy dymków - wszystko pod skrótami/ikonkami.

Jeśli chcesz zacząć w tym rysować to polecam oglądnięcie kilku filmików na YT jak to robią inni. Wbrew pierwszemu wrażeniu nie jest to taki syf jak np. Blender i w miarę szybko można ogarnąć co i jak. A braki w funkcjonalności (swoją drogą - celowe) nadrobisz sporym zestawem dostępnych wtyczek.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

mscichu
Kontaktowanie:

Postautor: mscichu » 10 sty 2017, 21:38

Hej! Czy mógłbyś przesłać plik w dxf? Niestety mam spore problemy z edycją zaimportowanego pliku a przy próbie zrobienia pliku dxf robią mi się dziury... Bo potrzebuję jeszcze zrobić kilka rzeczy, między innymi walec o r=11,5mm h=4mm od dołu i na tym stożek. Już siedzę codziennie wieczorami i cały czas coś nie wychodzi. Już nawet freeCAD znalazłem co robi mi solid z obiektu ale potem mam problem z obróbką (obstawiam, że za wiele wielokątów)

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 10 sty 2017, 22:28

Ogólnie ten projekt nie jest idealny. Spód nie jest jedną powierzchnią. Są dziwne ściany wewnątrz i jakieś krawędzie których nie byłem w stanie usunąć. Ale Simplify poprawnie go otworzył i wyświetlił, Sketchup też w miarę dał radę więc się tym nie przejmowałem.

Masz Sketchup-owski projekt i dxf.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

mscichu
Kontaktowanie:

Postautor: mscichu » 12 sty 2017, 10:46

Dzięki wielkie za pomoc, skorzystałem z pliku sketchup i sobie dałem radę :Piwo:

Wróć do „CAD/CAM - Projektowanie 3D”