Silnik ekstrudera z wydrążonym wałem

ZaQ
Kontaktowanie:

Silnik ekstrudera z wydrążonym wałem

Postautor: ZaQ » 19 mar 2017, 19:22

Trafiłem na wykopie na artykuł o wykładowcy z politechniki śląskiej, który wpadł na ciekawy pomysł modyfikacji ekstrudera.
http://forsal.pl/artykuly/1028135,majsterkowanie-w-trzech-wymiarach-inzynierowie-z-kielc-udoskonalili-drukarki-3d.html
Gość rozwiercił i przegwintował wał silnika krokowego, dzięki czemu powstał najbardziej bezpośredni ekstruder jak to tylko możliwe :D
Próbował ktoś z was tego patentu?
Zastanawiam się jaki gwint został użyty bo m3 (dla filamentu 3mm) wydaje się mieć o wiele za mały skok dla takiego zastosowania.

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Silnik ekstrudera z wydrążonym wałem

Postautor: Garreth » 19 mar 2017, 21:36

3/4 artykulu o niczym, a wlasciwe rozwiazanie opisane w zaledwie dwóch zdaniach.. Masakra jakas:)

Ciekawe jak to wyglada i na jakiej zasadzie wlasciwie dziala.

Awatar użytkownika
smokehead
Kontaktowanie:

Postautor: smokehead » 19 mar 2017, 21:46

zgadzam sie, tym bardziej ze to typowo nawiazuje do rozwiazan direct. A artykul to raczej abc druku 3d.

ZaQ
Kontaktowanie:

Postautor: ZaQ » 19 mar 2017, 22:06

Sam musiałem czytać dwa razy bo napisane tragicznie.
Tak czy inaczej wywnioskowałem z tego, że wygląda to mniej więcej tak
ekstruder.png

Tylko cały czas nurtuje mnie jaki gwint został zastosowany i czy wykonalne jest to dla pierwszego lepszego tokarza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MosfetN
Kontaktowanie:

Postautor: MosfetN » 19 mar 2017, 22:11

Z tego co pamiętam stratasys już od dawna stosuje podobne rozwiązanie, chyba można to znaleźć w ich patentach ;)
[EN] ---> https://bytechlab.com/ |||| [PL] ---> https://bytechlab.com/pl/
Aktualne drukarki:
- RAPTOR XLS 360

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 19 mar 2017, 22:18

Ja sie zastanawiam jak zapobane jest obracanie się filamentu wokół własnej osi w takim podajniku (chodzi mi o problem podobny do tego, że jak śruba jest wkręcona w nagwintowaną nakrętkę, to obracanie nakrętką obraca całą śrubą, jednak trzeba śrubę przytrzymać aby się na nakrętkę wkręcała). Duży moment obrotowy silnika mógłby z łatwością taki filament ukręcić i zerwać. Może zastosowane są dwa gwinty? Wydaje mi się, że po prostu za bardzo uprościli w tym artykule opis tego rozwiązania...

ZaQ
Kontaktowanie:

Postautor: ZaQ » 19 mar 2017, 22:24

Napisałem meila do tego wykładowcy, zobaczymy czy odpowie.
Mnie jeszcze ciekawi co z temperaturą? Bo jak każdy z obecnych wie silnik krokowy lubi się zagrzać, a filament lubi się klinować.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 19 mar 2017, 22:33

Dobrze, że powiedziałeś, bo też się zabierałem do napisania maila do doktora. Dałeś w wiadomości do niego link do tutejszego wątku? Jak by miał chęć to fajnie, jak by do nas dołączył i lepiej wyjaśnił wszystkie potencjalne problemy tego rozwiązania:)

Co do temperatury to bym się nie martwił - raz, że w silniku najbardziej grzeją się cewki, i to ciepło przenoszone jest na obudowę (gdyby było inaczej to przy długim wydruku po wale przeniosłoby się tyle ciepła na zębatkę MK7/MK8 czy inne, że tam by się materiał mógł topić), a dwa, że przy odpowiednim ustawieniu prądu i odpowiednio dobranym silniku, wcale się aż tak nie grzeje sam silnik.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 20 mar 2017, 7:54

Garreth pisze:Ja sie zastanawiam jak zapobane jest obracanie się filamentu wokół własnej osi w takim podajniku (chodzi mi o problem podobny do tego, że jak śruba jest wkręcona w nagwintowaną nakrętkę, to obracanie nakrętką obraca całą śrubą, jednak trzeba śrubę przytrzymać aby się na nakrętkę wkręcała). Duży moment obrotowy silnika mógłby z łatwością taki filament ukręcić i zerwać. Może zastosowane są dwa gwinty? Wydaje mi się, że po prostu za bardzo uprościli w tym artykule opis tego rozwiązania...

Zapobiec się raczej nie da. Może mają drugi silnik podłączony równolegle do ekstrudera i obracają całą szpulą?

mscichu
Kontaktowanie:

Postautor: mscichu » 20 mar 2017, 15:22

A może przed jest prowadzenie filamentu z nacięciem wzdłużnym zapobiegające obracaniu się?

Wróć do „Mechanika”