W którą stronę powinien kręcić wentylator

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 18:50

Witam wszystkich.

Ostatnio kolega, który jest z branży 3D poprosił ,mnie o pomoc.

Po rocznej pracy wentylator chłodzący podawanie filamentu zaczął głośno pracować i drżeć.

Co zastałem.

Wentylator był bardzo zabrudzony kurzem. I tu, od razu zastanowiło mnie, jak to możliwe.

Przecież wentylator wydmuchuje powietrze.

Od razu zainteresowałem się, czy wentylator wydmuchuje powietrze, czy wdmuchuje.

Ja jako, że w życiu wymieniłem dziesiątki wentylatorów, już po budowie wentylatora wiedziałem
jaki jest kierunek dmuchania wentylatora.

Dla tych co nie wiedzą, metodą sprawdzenia kierunku nadmuchu jest przyłożenie kawałka urwanej kartki papieru do wentylatora.
Gdy kartka jest przyciągana do wentylatora, to znaczy że wentylator zaciąga powietrze.
Jeśli jest odpychana, to wydmuchuje powietrze.

A teraz do konkretów.

Co powinien robić wentylator.

Zasada jest prosta.

Wszystkie wentylatory stosowane do chłodzenia, muszą wydmuchiwać powietrze na zewnątrz.
Chłodzenie polega na odbieraniu ciepła. To zasada stosowana od zawsze w elektronicznych układach.

W technologii druku 3dD jest jedno odstępstwo.

Chłodzenie druku 3D. W tym przypadku powietrze jest nadmuchiwane na drukowany element.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

dnbard93
Kontaktowanie:

Re: W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: dnbard93 » 07 kwie 2017, 19:10

Wentylator w układzie otwartym ma większą efektywność gdy dmucha niż gdy "wyciąga".
On ma chłodzić - patrz typowe benche do testowania CPU.
W układzie zamkniętym - jak chłodzenie obudowy największą efektywność ma układ 50/50, gdzie powietrze "wtłaczane" jest równe temu "odbieranemu".
jeśli mówimy o wentylatorze na radełko filamentu, może być kilka wyjątków gdzie dmuchanie na radełko wyjdzie nam niekorzystnie, ale to wyjątki.

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 07 kwie 2017, 19:12

ciekawe... ja zawsze trzymałem się wersji że trzeba dostarczać zimne powietrze więc wentylator powinien wdmuchiwać je na gorący element (elektronikę, radiator, etc)
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 07 kwie 2017, 19:13

Dodałbym jeszcze jedno odstępstwo, wentylator na głowicy też dmucha, a nie wysysa powietrze. I jeszcze moje spostrzezenie, otóż zastosowalem się do Twoich uwag i odwrocilem kierunek pracy wiatraków na elektronice. Niestety w moim przypadku to nie był dobry pomysl, bo po tygodniu caly kurz osiadł na rolkach od osi X. Szybko odwrocilem wiatraki, teraz kurz leci na elektronikę. :mrgreen:

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 07 kwie 2017, 19:31

Mierzyles to jakos? Sprawdziles przeplyw powietrza i temperatury w jedna czy druga strone?

Jak jeszcze uzywalem stacjonarki to wentylatory dmuchajace byly tak samo zabrudzone jak wyciagajace. Nie bylo w ogole roznicy:)

To samo w drukarce jesli chodzi o chlodzenie, tam gdzie potrzebne jest kierunkowe chlodzenie najlepiej sie sprawdzi turbina lub wentylator skierowany na element wymagajacy chlodzenia. Warunek jest jeden - nie nalezy byc leniem i uzyc od czasu do czasu sprezonego powietrza do czyszczenia :)

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 19:44

Panowie.

jestem z wykształcenia elektronikiem, inżynierem i nigdy nie spotkałem urządzenia
elektronicznego w którym wentylator wdmuchuje powietrze.

Zasada jest naprawdę jedna. Chłodzenie polega na odbieraniu ciepła.
Nie ma co tu robić pomiarów. Zrobili to za nas elektronicy już od kilkudziesięciu lat.

Jak, ktoś chce to niech trzyma się swojej zasady i wpycha kurz do ekstrudera.

To nie moja teoria, choć wiem, że jest słuszna.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 07 kwie 2017, 19:47

Bez różnicy ;) np. wentylatory na chłodnicy samochodowej tez odbierają ciepło i jest to skuteczne, rownież podczas postoju ;) wszystko co jest w obudowach musi mieć wentylator wydmuchujacy bo by wdmuchiwalo syf do środka ;)

Pozdr

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 19:50

Widzę, że zamąciłem wam w głowach.

A sprawa wydawała się taka prosta i oczywista.

Ale, po to jest Forum.

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 07 kwie 2017, 19:53

Skuteczność chłodzenia typu tunel z radiatorem (jak głowica etc) gdy dmucha się na element jest 2.5 x lepsza jak zasysa się powietrze.

To zależy od łatwości sprzężenia etc.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 20:09

ad. posta"mcexperts"

Rozumiem, że nie mówimy tu o chłodzeniu wydruku, co jest odstępstwem od zasady o której piszę.

Wróć do „Mechanika”