W którą stronę powinien kręcić wentylator

kipi
Kontaktowanie:

Re: W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: kipi » 11 maja 2017, 6:16

Nie ma złotego środka i dlatego jeśli:
- urządzenie zaprojektowane jest tak że ma pewien zakres biernego chłodzenia (radiator) to wtedy wystarczy że będzie wydmuch - lekki ruch powietrza wewnątrz wystarczy aby zachować prawidłowe chłodzenie
- jeśli zaś jest mały radiator to niestety powietrze musi dmuchać na niego (wentylatory na procesorach w PC, kartach graficznych) czasem nawet poprowadzone bezpośrednio z zewnątrz specjalnymi kanałami

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Re: W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: Arkomania.pl » 11 maja 2017, 13:06

Wysłałem w kwietniu zapytanie do 10 polskich producentów drukarek 3D.

O dziwo dostałem dość szybko odpowiedź od wszystkich. Tego się nie spodziewałem.

Podsumowując odpowiedzi z maili producentów, można jednoznacznie stwierdzić,
że tam, gdzie chłodzony jest blok radiatora to kierunek chłodzenia nie ma większego
znaczenia.

Tam, gdzie dochodzi do chłodzenia bezpośrednio filamentu i prowadnika filamentu np. w MK8
zaleca się aby wentylator wdmuchiwał powietrze. Ma to głównie znaczenie przy stosowaniu
filamentów "gumowatych".

Ja używam tylko filamentów ABS i PET-G. Robiłem dłuższe próby z MK8 i nie zauważyłem żadnych różnic,
ale nie używałem filamentów "gumowatych".

Dlatego producenci dla świętego spokoju stosują się do zasady wdmuchiwania powietrza.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

Wróć do „Mechanika”