W którą stronę powinien kręcić wentylator

Garreth
Kontaktowanie:

Re: W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: Garreth » 07 kwie 2017, 20:09

Jesli wentylator nie jest w stanie wydmuchac kurzu przez radiator, to nie bedzie w stanie go tez wyssac z radiatora.

Zobaczcie po necie dyskusje na temat chlodzenia procesorow na przyklad - opinii jeat tyle co uzytkownikow, a wyniki testów temperatury mieszcza sie w granicy bledu.

Co do wyciagania z obudowy to sie zgadzam, ale wciaz powietrze jest brane z zewnatrz i wciaz gdzies przy otworach wentylacyjnych bedzie sie zbierac kurz. Ale zawsze mozna dac filtr i wdmuchiwac powietrze

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 20:16

Ja rozumiem co piszą inni na forach. Mają swoje opinie i przemyślenia.

Ja piszę co mnie uczyli na studiach i co potwierdziło się w praktyce nie internetowych opini, tylko
w gotowych fabrycznych urządzeniach.

To czemu ani jednego urządzenia elektronicznego, w życiu nie spotkałem, które wdmuchuje powietrze.

Nie z\wracajmy uwagi na wypasione samochody, które mają odpowiednie wloty powietrza do chłodzenia silnika.
Tam reguły rządzą się trochę innymi prawami.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 07 kwie 2017, 20:19

Nie wiem co panowie przyjmują przy piątku ale podstawa przy chłodzeniu jest przepływ i różnica temperatur.
Żeby uzyskać przepływ przy ssaniu musisz mieć szczelny kanał i radiatory ma dolocie + brak przeszkód.
Jeżeli masz radiatory na wylocie przepływ nie jest niczym blokowany i nie cudujesz z kanałami etc

Jeżeli mamy chłodnice i stabilne warunki typu klimatyzator to rzeczywiście może być bez znaczenia

Jeżeli chłodzimy radiatory lub drobna elektronikę, zawsze nadmuch na radiator.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 20:24

Jeżeli jest to tak obojętne, to czemu, dla producentów istnieje tylko jedna zasada
o której pisałem.

Garreth
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: W którą stronę powinien kręcić wentylator

Postautor: Garreth » 07 kwie 2017, 20:42

Arkomania.pl pisze:Jeżeli jest to tak obojętne, to czemu, dla producentów istnieje tylko jedna zasada
o której pisałem.

Ja sie zawodowo spotykam z zupelnie inna zasada - od kilku lat nie widzialem nowego urzadzenia z wentylatorem. Zwykle klimatyzuje sie szafy sterownicze, ale tez nie wszystkie i nie zawsze.

A spojrz na laptopy - wydmuchujemy w nich powieteze turbinami o dosc duzym przeplywie i cisnieniu, a pare miesiecy pracy w czyms brudniejszym niz biuro i kurz jest wszedzie - na wlocie, na lopatach, na radiatorze, na wylocie i na plastikach w okolo :)

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 07 kwie 2017, 20:43

Nie wiem jak dla producentów, ale w nauce wzory są na volume przeplywu.
I jak masz przepchnąć 1m3 na min to masz przepchac.
Zanieczyszczenia też będą takie same.. Jednak jak dmuchasz na radiatory jest łatwiej ogarnąć niż jak wyciągasz, ergo chłodzenie jest skuteczniejsze.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 07 kwie 2017, 20:49

Ale tak właściwie to o co chodzi? Wentylator ma zapobiegać przegrzaniu się elektroniki, silnika, itp... jakie ma znaczenie kierunek wiatru:)?
Jak mi kurz bedzie osiadał na lozyskach, bo inżynier twierdzi, że ma mi wiatrak zasysac powietrze, to ja dziękuję za takie rady i zrobię prostacko i nienaukowo i bede pchal :mrgreen:

Awatar użytkownika
malyhenio1
Kontaktowanie:

Postautor: malyhenio1 » 07 kwie 2017, 20:52

Dał bym sobie rękę uciąć, że wentylator w zasilaczu od drukarki wydmuchuje powietrze, bo mam kurz na obudowie
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.
Albert Einstein

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 07 kwie 2017, 20:58

Chodzi o właściwe chłodzenie i zasady sprawdzone przez producentów elektroniki.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 07 kwie 2017, 20:59

malyhenio1 pisze:Dał bym sobie rękę uciąć, że wentylator w zasilaczu od drukarki wydmuchuje powietrze, bo mam kurz na obudowie

Henio, bo on tak zapieprza, ze produkuje zawirowania powietrza które na styku wlotu powietrza wytwarzają podciśnienie, ktore powoduje samoistne opadanie drobin kurzu na obudowe....ot i cała prawda :LOL:

Wróć do „Mechanika”