Mikroservo DC w ekstruderze zamiast silnika krokowego

dnbard93
Kontaktowanie:

Mikroservo DC w ekstruderze zamiast silnika krokowego

Postautor: dnbard93 » 05 maja 2017, 12:06

Dręczy mnie temat budowy małego serva DC do extrudera.
Podejście nie jest nowe, krótki research pokazał że tak robią "Ci wielcy".
IMG_20160126_202759035.jpg
fdm2000head.jpg
davids-unique-rprint-3d-printer-stands-out-in-both-function-and-form-02.jpg

Idąc tym tropem szukam silnika do testów.
Co myślicie o tym silniku?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Mikroservo DC w ekstruderze zamiast silnika krokowego

Postautor: Krzysztof » 06 maja 2017, 17:03

Można, czemu nie, tylko spora planetarka do takiego motorka jest potrzebna. Lat temu kilka, gdy powstawały pierwsze reprapy to początkowo sterowane były właśnie silnikami DC. Później silniki DC zamieniane były stopniowo na krokowce (tańsze w ogólnym rozrachunku razem z elektroniką).

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 06 maja 2017, 17:19

A może być demontaż? Bo w ksero właśnie są popularne takie jak na foto.

Ale najlepsze do ekstrudera wydają mi się takie sprzegielka:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 06 maja 2017, 17:48

W sumie może być każdy ze zintegrowanym enkoderem. Jeśli nie ma przekładni, to tą można zrobić na zębatkach. Jedynie driver trzeba ogarnąć do tego.

dnbard93
Kontaktowanie:

Postautor: dnbard93 » 06 maja 2017, 20:20

Zawsze można założyć tani i precyzyjny enkoder magnetyczny (jak w mechaduino), byle wał był przelotowy w jakimś stopniu.
mcexperts pisze:A może być demontaż? Bo w ksero właśnie są popularne takie jak na foto.

Demontaż nie robi żadnej różnicy, chciałem wybrać coś z przekładnią planetarną żeby ograniczyć wymiary samego extrudera.
Krzysztof pisze:Lat temu kilka, gdy powstawały pierwsze reprapy to początkowo sterowane były właśnie silnikami DC. Później silniki DC zamieniane były stopniowo na krokowce (tańsze w ogólnym rozrachunku razem z elektroniką).

Sterowanie wszystkich osi z serv DC nie bardzo ma uzasadnienie, co innego extruder.
Patrzę np. na takiego Titan'a Areo i inne lekkie konstrukcje i zastanawiam się ile można by zejść z masy.
Znalazłem w chińczykowie maleńkie serva za 9$, nie wyglądają na szczególnie mocne, ale może wystarczą.
Nie występuje nam tu spadek momentu przez dużą wartość mikrokroków.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 06 maja 2017, 20:46

Sterowanie osi ma większe uzasadnienie niż ekstruder i to jest FAKT.
Obniżanie masy ekstrudera o kilka, kikanaście czy kilkadziesiąt gramów? Jaki ma to sens? To szukanie dziury w całym i wymyślanie reprapów od nowa :) Wielu już to przerabiało i skończyło się na bezpośrednich z Nema17, które w zupełności wystarczają. Tym, którym to za ciężko montują bowdeny.
Gubienie kroków przez krokowce osi XY na skutek kolizji z drukowanym elementem - to fakt i stosowanie pętli zamkniętej czy to z DC czy z krokowcem ma uzasadnienie.
Ekstruder bezpośredni i mikrokrok 1/16 w zupełności wystarcza do bardzo precyzyjnego podawania materiału. Rozdzielczość na poziomie 0.01mm w przypadku zębatki mk7/8, silnika 200 kroków i mikrokroku 1/16. Momentu w zupełności wystarcza przy POPRAWNIE WYSTEROWANYM SILNIKU KROKOWYM 0.5Nm o czym niestety wielu zapomina.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 06 maja 2017, 22:48

Nema17 w najmniejszych wersjach + e3d titan i mamy moc +rozdzielczosc + niska wage + kompaktowosc. Na serwie ciezko byloby wszystkie te atrybuty uzyskac niestety.

Ale do osi to zgadzam sie z Krzyskiem, tam serwa by sie jak najbardziej przydaly.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 07 maja 2017, 0:17

Krzysztof pisze:Gubienie kroków przez krokowce osi XY na skutek kolizji z drukowanym elementem - to fakt i stosowanie pętli zamkniętej czy to z DC czy z krokowcem ma uzasadnienie.

Jak już walnie w detal to jakie ma znaczenie czy zgubi krok czy nie? No i co/czym drukujecie że Wam takie uderzenie blokuje głowicę? U mnie zrywa wydruk/niszczy ściankę (no dobra, ostatni raz zerwało mi wydruk z pół roku temu jak testowałem nylon).
Pytam, bo mam wrażenie że czegoś nie zrozumiałem.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 07 maja 2017, 6:32

Na krokowcach, jak walnie wydruk to masz przesunięcie warstw i po wydruku. Na silnikach sterowanych z dodatkowym enkoderem (silniki DC lub krokowce) nigdy nie uświadczysz przesuniętych warstw na skutek kolizji, bo masz pełną kontrolę pozycji.

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 07 maja 2017, 7:29

Nie no, ja wiem co daje enkoder. Tylko nigdy nie walnalem w wydruk tak zeby miec przesuniecie warstw. Zawsze po czyms takim byla wyrwa w detalu albo w ogole odlatywal od stolu. W obu przypadkach i tak bylo po wydruku.

Inviato dal mio YD201 utilizzando Tapatalk
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

Wróć do „Mechanika”