Budowa drukarki na śrubach kulowych

erminsterio
Kontaktowanie:

Budowa drukarki na śrubach kulowych

Postautor: erminsterio » 28 sie 2017, 10:28

Witam wszystkich chcę zbudować drukarkę 3d większą niż takie standardowe i najbardziej zależy mi na dokładności dlatego myślałem o zastosowaniu zamiast pasków śrub kulowych, a zamiast wałków liniowych dać szyny liniowe rexroth albo hivin 15, co o tym myślicie ?
Ramę myślę zrobić z profili aluminiowych 40x40, konstrukcja podobna do tej: https://www.youtube.com/watch?v=9pZyN5D0a4Y
tylko chciałem zbudować drukarkę dwugłowicową żeby jedną drukować dany przedmiot a drugą podpory
Tylko mam pytanie myślałem o zrobieniu czegoś takiego https://www.youtube.com/watch?v=9aekOiyL1qY co o tym myślicie ? może jakieś lepsze pomysły ?

Iridius
Kontaktowanie:

Re: Budowa drukarki na śrubach kulowych

Postautor: Iridius » 28 sie 2017, 13:43

Nie sądzę by śruby kulowe poprawiły jakość (x,y), moim zdaniem nawet ją pogorszą (nie wspominając o prędkości).
Śruby sporo ważą, ta masa ruchoma będzie powodowała wibrację i drgania całej konstrukcji. Dodatkowo nie osiągniesz dobrej prędkości, chyba że wybierzesz śruby z dużym skokiem.
Jeśli chcesz uzyskać dobrą jakość to użyj solidnych pasków np GT2 10mm, i zadbaj by masa poruszana była jak najmniejsza (drukarka to nie fezarka), a dodatkowo maksymalnie usztywnij konstrukcję. Postaraj się odizolować stół, oraz głowice od wibracji, i wstrząsów przenoszonych przez silniki krokowe.

Pokazana na filmie kinetyka jeżdżącego stołu również nie jest moim zdaniem optymalna - jeśli chodzi o wydruk (w CNC owszem się sprawdza), poruszanie całym wydrukiem w trakcje pracy ma negatywny wpływ na jakości. Lepiej tu się sprawdzi kinetyka w której głowica porusza się w x,y a sam stół w z. Dodatkowo na wydruk ma wpływ wiele innych rzeczy, nie związanych bezpośrednio z ruchami x,y i ich precyzją.

Podobna konstrukcja jak na filmie będzie Cię kosztowała naprawdę sporo, a efekt nie będzie zadowalający.

Co do prowadnic linkowych Hiwin to sprawdzają się w drukarkach 3d doskonale w każdej osi, są ciche precyzyjne i wytrzymałe, nie warto przepłacać za exroth.

Lepiej zainwestować w dobry precyzyjny ekstruder i głowicę z np dobrym czujnikiem temperatury + markowy mocny silnik do ekstrudera, np z planetarką, to może mieć większy wpływ na jakość wydruku.
Dodatkowo jak budżet masz duży, to może zamiast krokowców wykorzystać serwomotory - cicho (bez wibracji) i precyzyjnie, dodatkowo zamknięta podgrzewana komora + dobre przemyślane chłodzenie wydruku + tygodnie kalibracji i testów :) Powodzenia!

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 29 sie 2017, 6:55

Śruby kulowe jak najbardziej TAK, ale o sporym skoku (powyżej 30mm). Ewentualnie śruby z mniejszym skokiem + mocniejszy silnik i przekładnią 1:2. Jakość wydruku będzie zauważalna, bo w przypadku wiekszego obszaru roboczego rośnie długość paska napędowego, a co za tym idzie jego wibracje. Wibracje pasków uwydatniają się na wydruku skazami. Duży obszar roboczy + śruby kulowe (lub inne, np. Igus z kasowaniem luzu, śruby o skoku 50mm) to dobre rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 29 sie 2017, 7:25

Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

erminsterio
Kontaktowanie:

Postautor: erminsterio » 29 sie 2017, 9:54

No właśnie zamierzam robić dość spore pole robocze przez co paski nie będą chyba najlepszym rozwiązaniem, tylko żeby był większy skok to musi być zaraz dużo większa śruba :? Hmm a jakiej mocy silnik byście proponowali ?
Czyli okey rozumie że stół tylko powinien się poruszać w osi Z żeby nie psuć wydruku czyli trzeba zmienić jakoś koncepcję...
Rama będzie z profili aluminiowych więc myślę że spokojnie wystarczą, jedynie co to będę musiał zrobić sam stół, jaka grubość blachy i szkła będzie najlepsza ? i jakie grzałki byście polecili ??

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 29 sie 2017, 10:01

Witam. Już mówiłem na Reprapy.pl , ale tutaj się powtórzę. Jak kolega chce duże pole robocze to może warto się zainteresować drukarką Omni3D i z niej czerpać pomysły ?
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

erminsterio
Kontaktowanie:

Postautor: erminsterio » 29 sie 2017, 10:27

Czyli dobrze jest zrobić zamkniętą grzaną komorę ? a na wydruk chłodzenie z wiatraków ? z tego co zrozumiałem
Myślałem coś właśnie o podobnym polu roboczym co ta drukarka omni3d FACTORY 2.0
Całkiem ciekawy pomysł tej drukarki tylko nie wiem jak działa ten stół :https://www.youtube.com/watch?v=COjRMywiyME ok 30 s filmiku ???

keeper
Kontaktowanie:

Postautor: keeper » 29 sie 2017, 12:20

A co powiesz o mojej konstrukcji pole robocze to 400x400x400 i grzana komora 2 ekstrudery , co prawda jeszcze nie ukończona, ale już jest bliżej niż dalej http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=9&t=1431&p=18163#p18163 ??

erminsterio
Kontaktowanie:

Postautor: erminsterio » 29 sie 2017, 12:53

Jak myślisz rozwiązać sprawę dwóch ekstrudertów ? Czytałem że obok siebie na jednej wysokości nie powinny być ja myślałem o zastosowaniu czegoś takiego : https://www.youtube.com/watch?v=9aekOiyL1qY i sterować serwem modelarskim, tylko tak teraz się zastanawiam czy dużo poprawia jakoś wydruku zamknięta i grzana komora ??

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 29 sie 2017, 19:44

erminsterio, stół zawieszony jest na 3 śrubach napędzanych osobnymi silnikami. Taki typ autolevelingu jest przykładowo w Repetierze.

Wróć do „Mechanika”