Strona 1 z 1

Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 30 sie 2017, 22:56
autor: Miś
Ostatnio miałem coraz większe problemy z przeskakującym ekstruderem na delcie. Wiedziony doświadczeniem, rozgrzebałem głowicę no i nie pomyliłem się. Teflon w łączniku zniknął na odcinku od dyszy do końca przewężenia (głowica - chińczyk E3D z teflonem). Fakt, trochę materiału przeszło przez tę głowicę, ale zaczyna mnie to irytować, bo żeby to wymienić to roboty jest sporo (demontaż całej głowicy, chłodzenia ect).
Jakoś do full-metalowych głowic nie mam przekonania. Ale zaświtał mi do głowy pewien szatański pomysł :twisted: . Mam rurkę węglową 2/3mm, czyli identyczną jak teflon w tej głowicy. Co sądzicie o wsadzeniu węgla zamiast teflonu ? Odcinek krótki, około 2cm, więc o opory się nie boję. Temperaturowo też CHYBA wytrzyma. Próbował ktoś takich czarów ?

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 7:33
autor: Kopytko
Ale czysta węglowa, czy to coś sklejane żywicami ? Sam węgiel bez problemu da rade ale pytanie jak sama żywica , która trzyma to w kupie. może warto by było wrzucić odcinek 10cm do piekarnika na 250 stopni i obserwować co się stanie, czy na powierzchni nie pojawią się przypalone bąble żywicy

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 12:43
autor: Iridius
Rurka teflonowa jest też izolatorem cieplnym, chroni filament przed zbyt wczesnym upłynnieniem, nie wiem czy węgiel zapewnię taką izolację.

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 13:56
autor: Miś
Zrobiłem eksperyment podgrzewając rurkę węglową gorącym powietrzem o temperaturze 290 stopni. Po 5 minutach grzania nie zrobiło to żadnego wrażenia na rurce. Nic się nie bąbliło, dalej jest błyszcząca jak była. W przeciwieństwie do rurki teflonowej która przy takim potraktowaniu zrobiła się przeźroczysta już po kilku sekundach, oraz zmiękła i zaczęła się spęczać.

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 14:03
autor: Artu
To montuj wungiel w głowicy. Być może będzie to rozwiązaniem na bolączki z teflonem :OK:

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 14:50
autor: Miś
Eee, nie teraz, dopiero co wczoraj wsadziłem świeży teflon rozbierając całą głowicę i chłodzenie w drobny mak.
Ale jak się znów zużyje to nieomieszkam spróbować.

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 31 sie 2017, 14:51
autor: Kopytko
No ja bym sprawdził :) Ale nie mam rurki :P Ciekawe tylko jak pla sie zachowa z kontaktem z rurką, czy nie będzie się kleić do niej zbytnio.

Re: Węgiel zamiast teflonu w głowicy

: 02 wrz 2017, 10:25
autor: syntetyczny
PTFE nie jest po to by izolować, ale po to aby materiał nie przyklejał się do ścianek, nie wiem czy rurka węglowa ma takie własności