Odo Motion - testował ktoś?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Odo Motion - testował ktoś?

Postautor: Krzysztof » 15 maja 2016, 10:35

O, czyli inaczej niż myślałem - dzięki za naprostowanie :OK:

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 15 maja 2016, 10:38

I na jakiej zasadzie to działa? Pod pierścieniami są mikroswitche czy jakieś membrany faktycznie, czy w jaki inny sposób wykrywa to dotknięcie stołu głowicą? Zwłaszcza jeśli stół jest na sztywno?

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 15 maja 2016, 18:45

Działa to na takiej zasadzie, że pracuje w osi Z, aby zmieniać wysokość, tam gdzie potrzeba. Zatem nie potrzeba żadnych mikroswitchy, ani motorów, serwa, ani nic podobnego. Do obsługi tego dostajesz kod, czy to Marlin, czy Repetier. Jedyne czego potrzeba to wolne piny: 5v, gnd + 1 pin cyfrowy.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 15 maja 2016, 19:05

Jak działa autopoziomowanie w Marlinie czy Repetierze to każdy wie. I żadną tajemnicą nie jest jak się podłącza jakiśtam czujnik do elektroniki drukarki.
Pytanie było na jakiej zasadzie działają te konkretne czujniki i co robi ta dodatkowa przystawka pośrednicząca pomiędzy czujnikami a elektroniką samej drukarki. Ponoć jest tam procesor DSP...
Mnie się wydaje że czujniki to mikrofony z membraną sprzężoną mechanicznie (poprzez te silikonowe oringi) ze stołem. Dotknięcie głowicą do stołu daje jakiś charakterystyczny dźwięk/impuls który jest wykrywany i wystawiany na zewnątrz jako sygnał czujnika autopoziomowania. Ale to tylko moje domysły.
-- MIŚ --

PPJ
Kontaktowanie:

Postautor: PPJ » 15 maja 2016, 20:36

Miś pisze:Ponoć jest tam procesor DSP......
Mnie się wydaje że czujniki to mikrofony z membraną sprzężoną mechanicznie (poprzez te silikonowe oringi) ze stołem. Dotknięcie głowicą do stołu daje jakiś charakterystyczny dźwięk/impuls który jest wykrywany i wystawiany na zewnątrz jako sygnał czujnika autopoziomowania. Ale to tylko moje domysły.

Może DSP to "chwyt marketingowy" ale podejrzewam że mamy tutaj membrany piezoelektryczne i mały procesor mierzący napięcie z tych czujników.

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 16 maja 2016, 7:55

PPJ pisze:
Miś pisze:Ponoć jest tam procesor DSP......

Może DSP to "chwyt marketingowy" ale podejrzewam że mamy tutaj membrany piezoelektryczne i mały procesor mierzący napięcie z tych czujników.

I wyjaśnienie Tomka Zwolana

Kod: Zaznacz cały

Czujniki zbudowane są na detektorach wykorzystujących efekt piezo. Do cyfrowej obróbki sygnału i jego analizy zastosowany został procesor. Budowa wewnętrzna czujnika nie zawiera żadnych przełączników mechanicznych.

madman
Kontaktowanie:

Postautor: madman » 16 maja 2016, 11:39

W końcu dotarłem.
Myślę, że odpowiedziałem na wszystkie (przynajmniej dotychczasowe) pytania na CD3D.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 16 maja 2016, 13:15

A w czym to jest lepsze od zamontowania czujnika pojemnościowego?

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 16 maja 2016, 13:25

To czekamy na pierwsze testy i niezależny opis "wrażeń" użyszkodników :OK:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Wróć do „Mechanika”