Full metal w domowych warunkach domowym kosztem COREXY/HBOT

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Re: Full metal w domowych warunkach domowym kosztem COREXY/HBOT

Postautor: Printed4U » 19 lip 2016, 10:13

Zastanawiam się czy dwie szyny w X są potrzebne gdy użyję płyty łączącej wózki osi Y jako jeden element? Szukam jeszcze inspiracji do osi Z na prowadniach THK jak by to sprawnie zrealizować :?:

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 19 lip 2016, 10:37

Pewnie i w tym przypadku chodziło o eliminację efektu "koszenia" osi X przy "jednostronnym" ciągnięciu wózka :roll:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 19 lip 2016, 10:53

Wolałem dać 2 wózki w X i pasek zaczepić w środku - mam wtedy 100% pewności że nie będzie na boki latał na jednej karetce. Warto też dodać, że ja mam układ robiony domyślnie na szynach i wózkach ślizgowych Igus-a, a tam są trochę większe luzy w porównaniu z wózkami kulkowymi ;)

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 19 lip 2016, 17:08

Szerokość wózka to jeden z czynników - Krzysztof przy ruchu roboczym 200 mm ma 100 mm - ja przy ruchu roboczym 200 mm planuję 160 mm - już 100 mm spełnia warunek 1:3 czyli 100 mm do 200+100mm. Ktoś na forum opisał to jako graniczny warunek - lepiej niż 1:3.

Drugim czynnikiem jest jakość mocowania. Wiadomo, że im mocniejsze - tym lepiej. Wałki liniowe są słabsze niż szyny z wózkami (choć są mocniejsze niż szyny meblowe - podaje, bo były też takie słabe rozwiązania w słabych drukarkach). 2 szyny z wózkami równolegle zamiast jednej to wiadomo lepiej.

Trzecim czynnikiem (powiązanym z pierwszym przez szerokość) jest połącznie wózków y - dodatkowo wzmacnia ono konstrukcję względem przekaszania się hbot. Pewnie też grubość tego połączenia ma znaczenie - ale nie za duże - większe ma czynnik pierwszy szerokość. Nawet cieńsze połączenie wózków powinno wystarczające.

Przy takich rozwiązaniach ogólnie podsumowując wpływając na stabilność hbota trzeba też uważać, aby było to dobrze spasowane, aby geometria układu (jej odchylenia od 90 stopni) nie powodowały zakleszczania się podczas swobodnego ruchu - tj. dodatkowo opory. Tu ma znaczenie to co napisał Krzysztof o luzach. Zbyt małe mogą być niezbyt dobre (przy nie precyzyjnym ustawieniu).

Na koniec warto wspomnieć o symetrycznych układach, które pracują lepiej niż te asymetryczne - dla mocnych mocowań, mocnych wózków (nie elastycznych lub mało elastycznych) to też pewnie może mieć znaczenie, ale małe znaczenie. :OK:

Nie wiem czy warto tyle pracy z hbot czy kombinowanie z paskami coreXY? Co lepsze budowa mocniejszej mechaniki czy konstruowanie skomplikowanego układu pasków?

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 19 lip 2016, 17:21

A jaki to jest ten skomplikowany system pasków ? to, że są dwa zamiast jednego długiego ? ilość rolek taka sama.

Pozdr

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 19 lip 2016, 18:47

Sławek pisze:A jaki to jest ten skomplikowany system pasków ? to, że są dwa zamiast jednego długiego ? ilość rolek taka sama.

Pozdr

Rolek 2 więcej, ale to nie problem.
Cały zagadnienie to obliczenia w 3d - w hbot mamy tylko ustawienia paska w z - liczyć można na kartce - x, y też bardzo proste.
W coreXY jest pasek skręcany na rolce, x,y,z mają korelację, zależności między sobą - bez IronCada itp. ani rusz. A jeszcze zrobić ręcznie animację ruchu takiej mechaniki ...

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 19 lip 2016, 18:56

animos pisze:W coreXY jest pasek skręcany na rolce, x,y,z mają korelację, zależności między sobą...

Ciekawa teoria tej "korelacji" układu X/Y z osią Z :o :mrgreen:

Tak przy okazji... sama rama z układem coreXY bez "pozostałości", i działa :mrgreen:

Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 19 lip 2016, 19:28

Artu pisze:
animos pisze:W coreXY jest pasek skręcany na rolce, x,y,z mają korelację, zależności między sobą...

Ciekawa teoria tej "korelacji" układu X/Y z osią Z :o :mrgreen:

Tak przy okazji... sama rama z układem coreXY bez "pozostałości", i działa :mrgreen:

A render w Cadzie ...
Na upartego to można zrobić coś takiego bez planów - jeśli jednak ustawisz to precyzyjnie to będzie działać lepiej.
A może zrobić to na linkach stalowych, nie będzie problemu z mijaniem się pasków.

Jeśli to takie proste to po co oprogramowanie typu IronCad? :mrgreen:
A może podasz pod jakimi kątami należy skręcić te rolki przy mijaniu pasków.

Jeśli nie ma zależności (korelacji) między x,y i z liczenie jest dużo prościej.
Z osobno, a x,y osobno - przeliczenia są znacznie prostsze.
"Teorii koleracji" nie ma, to matematyka, zależność między zmiennymi x,y,z w zwykłym układzie kartezjańskim.
Jeśli paski wymijają się to położenie danego punktu z paska jest funkcją zmiennych x i y czyli z(x,y) :mrgreen:

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 19 lip 2016, 19:58

Core XY to nie jest to samo co CoreXYZ!

Poza tym w zwyklym core XY to nie wiem co Ty wlasciwie chcesz liczyc...

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 19 lip 2016, 20:13

animos pisze:A może podasz pod jakimi kątami należy skręcić te rolki przy mijaniu pasków.

Kąty dokładnie 0* :mrgreen: Paski "jadą" na dwóch wysokościach :P I ponownie "pożyczę" sobie zdjęcia Sławka:

IMG_0935201406212848.JPG

IMG_0940201406212852.JPG

Drukarka w całości:

IMG_1225201407282885.JPG

I jeszcze pierwszy wydruk:

Cały temat o tej drukarce jest na forum Rc-Truck (konieczność rejestracji :mrgreen:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2016, 20:20 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Mechanika”