Uchylne głowice czyli doposażam Zlepka :)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Uchylne głowice czyli doposażam Zlepka :)

Postautor: Krzysztof » 26 lip 2016, 14:52

W związku ze zbliżającym się dniem kompleksowego serwisu Zlepka (tak, tanie niektóre części + montaż części z demontażu dają o sobie znać), postanowiłem go trochę przerobić - tu pomysł wpadł na przeróbkę ekstrudera.
Drukuję tylko z materiałów twardych, więc bezpośredni podajnik nie jest mi niezbędny - zakładam 2x bowden, ale troszku przypicowany ;)
Wymyśliłem sobie, że głowice, 2 sztuki, będą zamontowane na dodatkowym mechanizmie pozwalającym na ich odchylanie. Odchylanie to ma na celu zminimalizowanie możliwości zahaczenia jedną z nieużywanych głowic o wystający jakiś fragment drukowany (niestety takie zdarzenia miałem na 2-głowicówkach, gdzie głowice były na tym samym poziomie).
2 głowice - tu chce pobawić się z materiałami rozpuszczanymi w różnych specyfikach.
Głowice będą odchylane za pomocą serwomechnizmu (a raczej dźwigni ślizgowej przymocowanej zamiast orczyka).

Wstępna koncepcja - w ramieniu głowicy zamontowana panewka ślizgowa z otworem 8mm, przez nie będzie przechodził wałek hartowany. Tulejki ślizgowe + wałek hartowany = stabilne, lekkie w poruszaniu mocowanie.

Głowica w stanie pracy
praca.jpg

Głowica w stanie spoczynku
spoczynek.jpg

Tyle na chwilę obecną ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Oskar
Kontaktowanie:

Re: Uchylne głowice czyli doposażam Zlepka :)

Postautor: Oskar » 26 lip 2016, 14:59

A ja rozkminiam teraz coś podobnego ale głowice miały być unoszone prostopadle do stołu i zamykany klapką wylot dyszy. Chciałem wykorzystać jakiś solenoid do tego.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 lip 2016, 15:03

Też myślałem nad unoszeniem (robiłem podejście), ale ostatecznie uchylne są mniej skomplikowane i bardziej niezawodne.
Cewka (o której wspominasz) musi być stale zasilana, do tego dochodzi generowanie pola magnetycznego - serwo będzie pracowało tylko podczas zmiany.
Można zrobić podnoszenie w poziomie na zasadzie ramienia + suwanie po prowadnicach góra-dół.

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 26 lip 2016, 17:27

no właśnie chciałem dać prowadnicę igusa tą najmniejszą. Głowica była by cały czas podniesiona (utrzymywana przez sprężynę) a cewka po dostaniu napięcia wysuwałaby trzpień, który by opuszczał głowicę. Ale jestem na etapie odręcznych szkiców i wymyślania skomplikowanych teori :P ogarnę się i skończy się na czymś prostym. Ale widzę, że zaczynamy od tego samego problemu ale innymi drogami. :Piwo: Niestety u mnie to do końca roku może coś z tego wyjdzie, a Ty za tydzień już będziesz drukować :LOL: :LOL:

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 26 lip 2016, 18:29

Krzysztof pisze:Też myślałem nad unoszeniem (robiłem podejście), ale ostatecznie uchylne są mniej skomplikowane i bardziej niezawodne.
Cewka (o której wspominasz) musi być stale zasilana, do tego dochodzi generowanie pola magnetycznego - serwo będzie pracowało tylko podczas zmiany.
Można zrobić podnoszenie w poziomie na zasadzie ramienia + suwanie po prowadnicach góra-dół.

Czy przy delikatnym najechaniu na wydruk, się nie odchyli i nie zepsuje wydruku jeszcze bardziej?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 lip 2016, 20:35

Nie powinno jeśli układ będzie dobrze zrobiony.

grzybu
Kontaktowanie:

Postautor: grzybu » 26 lip 2016, 20:43

A może warto byłoby dodać blaszki blokujący wypływ filamentu po odchyleniu głowicy, podobnie jak to jest zrobione w Dondolo?
Prosta sprawa, a wydaje się użyteczna.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 lip 2016, 20:47

Będą, bo prosta sprawa a robi dobrą robotę. Jutro przymierzę do wózka na Zlepku (w programie), bo coś mi się wydaje, że jednak w takiej konfiguracji się nie zmieszczą (w sensie zawężą obszar roboczy w Y :roll:

Awatar użytkownika
TDI-CAD.PL
Kontaktowanie:

Postautor: TDI-CAD.PL » 26 lip 2016, 20:53

Będzie prawie jak w uPrint. Tam głowice się odchylają z cofnięciem filamentu, żeby nie ciekły. Po zmianie głowicy zawsze jest odjazd do pudełka na odpad i wypuszczenie kilku cm filamentu. Potem przejazd 3x przez szczotkę i druk...
Filament 3d Wrocław
Sklep http://WWW.TDI-CAD.PL

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 lip 2016, 20:55

Tak planuję zrobić, ale wpierw muszę upchnąć 2 głowice (z mocowaniem J-Head) na wózku od Replicatora 2 (bo taki mam w Zlepku).

Wróć do „Mechanika”