Bibone kilka pytań

arizona123
Kontaktowanie:

Bibone kilka pytań

Postautor: arizona123 » 03 gru 2016, 13:42

Witam, zbudowałem drukarkę Bibone i drukuje ale mam kilka rzeczy do zmiany i chciałbym was prosić o pomoc mianowicie:
1. W jaki sposób można wyeliminować luzy w osi Z? Mam na myśli prążki na wydrukach. Próbowałem tak: Skróciłem wałeczki na silnikach, kupiłem sprzęgła, różny rozstaw nakrętek w xendach i wyeliminowanie luzów narętki w xedndzie.

2. Mam zamontowany headbed 20x20 cm i chciałbym zamontować płytę aluminiową o większych rozmiarach w wiadomym celu. Możecie mi podpowiedzieć gdzie taką płytę mogę dostać i jaka ma być ?

3.Kolejna sprawa to formatka pod płytę aluminiową widziałem że @Krzysztof taką posiadał w swoim bibone chyba, gdzie można taka sobie wykombinować ?

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Re: Bibone kilka pytań

Postautor: Tomek » 03 gru 2016, 14:04

Przepraszam za off-topic ale mam pytanie: Co cię naszło, żeby rozpoczynać budowę druciaka w 2016 roku?
:shock:

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 03 gru 2016, 14:12

Chciał "zrobić dobrze" Krzyśkowi, bo to jego projekt :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 03 gru 2016, 14:54

Tak, słyszałem co Krzysztof budował w czasach starożytnych.
... ale katapulty zostały zastąpione nowszymi rozwiązaniami dawno temu :LOL:

PS: Arizona: Nie przejmuj się naszymi głupimi docinkami... takie typy jesteśmy po prostu. Nic personalnego. Ja naprawdę się dziwię i chciałbym się dowiedzieć gdzie znalazłeś zestaw małego archeologa (jakieś stare manuskrypty czy co).

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 03 gru 2016, 15:40

Kupił to ma i robi, na...drążyć, odpowiem cytatem.

Płyta to eBay allegro, przyzna i przysła. Na to można dołożyć grzałka Alu na sprężynkach.

A wtedy Z może ulec poprawie.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 03 gru 2016, 15:58

arizona123 pisze:1. W jaki sposób można wyeliminować luzy w osi Z? Mam na myśli prążki na wydrukach. Próbowałem tak: Skróciłem wałeczki na silnikach, kupiłem sprzęgła, różny rozstaw nakrętek w xendach i wyeliminowanie luzów narętki w xedndzie.
2. Mam zamontowany headbed 20x20 cm i chciałbym zamontować płytę aluminiową o większych rozmiarach w wiadomym celu. Możecie mi podpowiedzieć gdzie taką płytę mogę dostać i jaka ma być ?
3.Kolejna sprawa to formatka pod płytę aluminiową widziałem że @Krzysztof taką posiadał w swoim bibone chyba, gdzie można taka sobie wykombinować ?

1. Jak złożysz poprawnie konstrukcję i skręcisz drukowanymi łącznikami, to gwarantuję - prążków nie będzie. Sprzęgła elastyczne to nie jest dobre rozwiązanie.
2. Tu tylko docięta formatka aluminiowa, grubość 4-5mm. W BiBONE zdecydowanie wolałem używać rezystory mocy przykręcone do tej właśnie formatki. Grzałka 200x200 niestety nie rozgrzeje dobrze większej płyty.
3. Robiłem specjalne dolne wózki z blachy giętej. W przypadku blachy prostej będziesz musiał pokombinować z zamocowaniem.

A teraz co do samej budowy takiej drukarki w dzisiejszych czasach, to zaręczam, że jest to dużo lepsze i sztywniejsze i solidniejsze od każdej Prusy i3, która cały czas "króluje" na aukcjach i forach ;) Plastiki są tak zaprojektowane aby wytrzymały zmęczenie kilkuletnie - mogą to potwierdzić użytkownicy tych drukarek (w przeciwieństwie do cieniutkich, goownianych plasticzków zrobionych do i3) :LOL:

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 03 gru 2016, 17:53

Pan Kustosz tego forum wie najlepiej :OK:
Wierzę na słowo... kiedyś się solidnie budowało, nie to co dziś :D
Cement w czasach rzymskich był lepszy od obecnego: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... y_niz.html
Nasze mosty się sypią i wymagają konserwacji a akwedukty stoją do dziś.
(sorry za OT ale fajna ciekawostka - więcej można znaleźć pod hasłem "cement rzymski" - pierwszy z brzegu link wziąłem).

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 03 gru 2016, 18:49

Projekt powiesiłem na Thingiverse w 2012 roku :)
http://www.thingiverse.com/thing:21178

W sumie najfajniejsze wydruki zrobiłem na pomniejszonej wersji, która się nazywała Mini BiBONE. Te same plastiki, te same pręty konstrukcyjne, ale mniejsze pole robocze, przez co jeszcze sztywniejsza.
Moja córa testowała wtedy sztywność konstrukcji :LOL:
viki test bibone.JPG

Tak dla informacji, to konstrukcja złożona z prętów gwintowanych M12 i M10. Wózki śmigają na prowadnicach liniowych fi12. Napęd osi X/Y/Z na silnikach Nema23 - pokażcie mi dzisiejszą konstrukcję która tak ma :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

arizona123
Kontaktowanie:

Postautor: arizona123 » 03 gru 2016, 20:53

Co mnie naszło na druciaka już mówię na początku chciałem iść na skróty i kupic sobie kupić prusa i2 bo tyle miałem środków ale po poszperamiu znalazłem Bibone wydawała się sztywniejsza solidniejsza i ciekawa a wyglada jak i2 i cała przyjemność składania by mnie ominęła :D A to moja pierwsza więc może jest stara ale jara :OK: 8-)
Krzysztof jakie wymiary miałeś tej formatki? Jest możliwość kupienia u Ciebie takiego wózka ?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 03 gru 2016, 21:21

Niestety już tego nie mam :(

Wróć do „Mechanika”