Drukarka SMARKACZ a'la FT-5

pixi2000
Kontaktowanie:

Drukarka SMARKACZ a'la FT-5

Postautor: pixi2000 » 01 sty 2017, 8:49

Witam
Na początek witam się z wszystkimi. Jestem z Poznania. Jestem konstruktorem budowlanym. Nie zbudowałem jeszcze żadnej drukarki, to będzie moja pierwsza.
Znalazłem fajną drukarkę: Folgertech FT-5. Pewnie gdyby nie absurdalne koszty wysyłki, to bym ją kupił. Ale jak zacząłem się jej przyglądać, to stwierdziłem, że może spróbuję zbudować sobie lepszą. Jest sporo głosów nt. słabych rozwiązań co do sztywności.
Link do FT-5: https://folgertech.com/products/folger- ... rinter-kit

Moje założenia co do konstrukcji:
Drukarka będzie miała stół ruchomy w osi Z. Pole robocze 300x300mm. Wysokość prawie 400mm.
Link do podglądu mojej wersji: https://skfb.ly/Yvqt
Rama aluminiowa jak w oryginale, z tym, że wzmocniona podłoga. Narożniki i połączenia T z blachy alu 4mm. Czyli sztywność poprzeczna w schemacie ramy ze sztywnymi węzłami. Dodatkowo przygotuję sobie tak śruby w skrzyżowaniach, żeby można było łatwo dodatkowo usztywnić stężeniami, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Profile i blachy łączące z niemieckiego sklepu https://www.dold-mechatronik.de/.
Usztywnienia poziome to:
• Blacha aluminiowa 5mm podłogi z licznymi otworami na śruby i silnik itp. Zamierzam zlecić wycięcie CNC lub laser.
• Blachy pośrednie przy półce roboczej 4mm aluminowe też wycinana CNC lub laser.
• Blaszki narożne u góry alu 4mm typowe.

Oś Z:
• Napęd na dwu śrubach trapezowych TR8x1 obsadzonych górą i dołem w łożyskach w oprawach KFL8. Każda równo pod osią Y, tj. 420mm rozstawu.
• Prowadzenie na 4 wałkach nierdzewnych ø10 (http://poltech24.pl/walek-precyzyjny-ze ... p-323.html). Dołem i górą wałki w oprawach SHF10, stół w łożyskach liniowych przedłużanych z kołnierzem LMF10LUU. Wałki równo pod osią Y po 100mm od śrub trapezowych (dwa wałki na śrubę po obu jej stronach).
• Napęd jednym paskiem GT2 dł. 1140mm, zębatka zdawcza 20T, zębatki odbiorcze na śrubach trapezowych 60T. Jeden silnik NEMA17 400kroków 44g*cm, 1,68A/fazę. Otwór w podłodze taki, żeby można było założyć na silnik zębatkę 40T zmieniając przełożenie, bo silnik mocowany w podłodze.
• Jednocześnie przygotowane mocowania dla silników tuż przy śrubach trapezowych, wtedy mam dwa silniki na oś Z z możliwością szybkiej zmiany zębatki 20T, 40T lub 60T przy stałym pasku 280mm. Zębatki na śrubach trapezowych zawsze 60T. Ale doczytałem, że dwa silniki na oś Z to nie zbyt dobry pomysł.
• Stół 5 mm alu wycinany CNC. Pod granym stołem ODO motion.

Oś Y:
• Wózki HIWIN MGN12H na prowadnicach L=350mm. Prowadnica na całej długości na profilu Alu 20x20 usztywnionym poziomo dołem. Na wózkach oś X. Wózki i prowadnice z aliexpress https://pl.aliexpress.com/store/product ... 0.0.7fnoXA. Czytałem, że nie są złe. Oryginały to szaleństwo cenowe.
• Rozstaw prowadnic 420mm.
• Napęd: dwa silniki jak do osi Z, po jednym na stronę. Zębatki 20T. Mocowanie paska GT2 do osi X ok 15mm poniżej główki szyny i 15mm od jej osi.

Oś X:
• Profil Alu 20x20 na wózkach osi Y. Na profilu szyna 350mm i wózek jak do osi Y. Na wózku mocowanie ekstrudera e3d titan z głowicą e3d v6. Silnik ekstrudera NEMA17 pancake od e3d będący w zestawie titana. Mocowanie ekstrudera i głowicy do wózka blachami CNC alu albo drukowane PET-G.
• Silnik osi X na jednym końcu profila, zębatka 20T.
• Uchwyty mocujące oś X do wózków na osi Y i wszystko na końcach osi X – drukowane z PET-G.

Cel zadania:
Drukarka ma dobrze drukować głównie PLA, PET-G, guma i tworzywo z włóknem węglowym. Możliwe, że będę ją w przyszłości zamykał i ogrzewał, jeśli zajdzie potrzeba.
Chciałbym też mieć możliwość na przyszłość rozbudowy o
• drugą głowicę i wtedy układ bowden. To przekonstruowanie wózka X.
• montaż małego lasera do grawerowania wycinania papieru itp.
• ostatecznie montaż małego wrzeciona i wycinanie np. sklejki, balsy, PCB itd.

Zestaw pytań:
1. Jakie przyspieszenia w osi Y można osiągnąć realnie? Chodzi mi o policzenie sztywności ramy.
2. Czy ktoś widzi jakiś słaby punkt w zakresie mechaniki?
3. Czy może nastąpić nierówna praca silników Y i w następstwie przekaszanie?
4. Czy nierówno rozłożony ciężar belki X (silnik z jednej strony) może wpłynąć na przekaszanie przy szybkich zmianach kierunku Y?
5. Czy ciężar stołu z wydrukiem wiszący w zasadzie na dwu takich łożyskach w oprawach http://poltech24.pl/kfl08-aluminiowa-mi ... p-505.html to dobry pomysł? Ostatecznie wszystko wisieć będzie na docisku małej śrubki dociskowej tego łożyska. Wydaje mi się to słabe.
6. Mam do dyspozycji drukarkę degreen bez grzanego stołu. Czy uchwyty osi X na Y i mocowanie ekstrudera do wózka X druknięte ze zwykłego PLA dadzą radę na tyle długo, żebym na swojej wydrukował docelowe z PET-G już na grzanym stole?

Wiem, że dziś podjęte złe decyzje mogą się mścić.
Byłbym wdzięczny za wszelakie sugestie i uwagi.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Drukarka SMARKACZ a'la FT-5

Postautor: Krzysztof » 01 sty 2017, 11:32

2 szybkie podpowiedzi:
- w osi X daj 2 wózki na szynie
- użyj śruby trapezowe z nakrętkami z kasowaniem luzu

Co do napędu osi Y, to czemu nie zrobisz jednego silnika tylko chcesz założyć 2? Już na wstępie generujesz sobie problemy moim zdaniem, które mogą kiedyś zemścić ;) Masz prosty układ, wystarczy zrobić przykładowo tak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pixi2000
Kontaktowanie:

Postautor: pixi2000 » 01 sty 2017, 11:42

Dzięki.
Dwa wózki w osi X mogą być blisko siebie, czy raczej większy rozstaw?
A gdybym puścił pasek napędowy X górą tak, aby ciągnął wózek osiowo a nie mimośrodowo? Wtedy nie będzie żadnego momentu skręcającego.
Już zacząłem przerabiać napęd Y żeby był na jednym silniku, ale szedłem w inny sposób. Ale taki pewnie będzie lepszy. Przerobię.

Dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 01 sty 2017, 11:45

Rozstaw nie musi być duży, mogą być obok siebie.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 01 sty 2017, 14:13

Muszę potwierdzić, że układ proponowany przez Krzysztofa jest najlepszy :)
Eppur si muove || www.byq3d.eu

pixi2000
Kontaktowanie:

Postautor: pixi2000 » 02 sty 2017, 14:47

To już przerobione. Tak się rozpędziłem, że jeszcze parę innych rzeczy przerabiam. Zwiększam sztywność ramy. Jak dojdę do spójnego ładu, to wrzucę ponownie.

pixi2000
Kontaktowanie:

Postautor: pixi2000 » 04 sty 2017, 11:19

Witam
Jak się rozpędziłem, to sporo pozmieniałem.
Obrazek
Wywaliłem podłogę alu i zastąpiłem ją układem profili pojedynczych, podwójnych i potrójnych. Napęd Z tylko w wersji z jednym silnikiem. Mogę zmieniać zębatkę silnika przy tym samym pasku mając przełożenia 3:1, 3:2 lub 1:1.
Obrazek
Na obrazku nie widać, ale będzie nakrętka z kasowaniem luzu (z aliexpress ze sprężynką) na śrubach trapezowych.
Górny poziom też zmodyfikowałem. Też wywaliłem płyty alu i zastąpiłem je wielokrotnymi profilami. Napęd Y wg sugestii Krzysztofa, przy czym napęd z silnika dałem podwojony, a w zależności od miejsca montażu silnika mogę mieć przełożenie 2:1 lub 1:1. Wałki fi8. Ich końce będą łożyskowane w blokach drukowanych (jeszcze nie opracowano).
Obrazek
Obrazek
Zmieniłem prowadnicę X na profil podwójny, aby zmniejszyć ugięcie i dałem podwójny wózek, wg sugestii Krzysztofa:
Obrazek
Wózki na osi Y trochę źle wyglądały, więc też dam podwójne:
Obrazek
Na obrazkach detale jeszcze do dopracowania, chodzi o pokazanie idei. Czerwone to części do wydrukowania, fioletowe to elementy gotowe.

Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi to będę bardzo wdzięczny. Od poniedziałku zacznę zamawiać graty.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 06 sty 2017, 9:32

Wygląda solidnie. Co jeszcze mogę zaproponować, to zmianę (o ile Ci nie koliduje z niczym) z MGN12 na MGN15. Nie dość że solidniejsze, to w oryginale HIWIN-a niedrogie. Tu możesz dać po jednym wózku na oś i będzie ok.

pixi2000
Kontaktowanie:

Postautor: pixi2000 » 06 sty 2017, 10:12

Dzięki
Podrzucisz jakiś namiar na sklep z dobrymi cenami MGN15?
A z podobnej lub innej beczki. Czy masz jakąś wiedzę na temat takiego systemu http://www.motedis.com/shop/table_cats.php?table_id=30&layer=520 ?
Czy myślisz, że takie coś daje wystarczającą dokładność do drukarki 3d? Wydaje mi się, że w poziomie może mieć duże luzy. Nie chcę tego do siebie, pytam z ciekawości.

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 06 sty 2017, 11:05

Witam. Ja osobiście szynę i wózek MGN12 kupowałem w http://www.albeco.com.pl.
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

Wróć do „Mechanika”