Zasilanie Układ Logicznego Arduino

Projekty Arduino i pochodne
Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Zasilanie Układ Logicznego Arduino

Postautor: Revo7 » 06 mar 2017, 8:18

Witam, jako że ostatnio przy testach udało mi się "zjarać" arduino pro mini - sprawdzałem jak je mozna maksymalnie zasilić :D (ogólnie w tej chwili po podpięciu zasilania (obojętnie czy pod RAW czy pod VIN - nawet 5V - grzeje się stabilizator jak lawa - chiński klon - K850 - moze ktoś ma pomysł czy da rade to odratować i czy w ogole warto ?).

Wracając do tematu w związku z powyższym chciałem zapytać jak stabilizujecie napięcie dla arduino ? zwłaszcza interesuje mnie w układać np 12V i wiecej...

Może najpowszechniejsze co udało mi się doczytać :

Stabilizator liniowy 7805 - mam juz pare sztuk w domu, ale nie próbowałem jeszcze - podobno się dość mocno grzeją przy przejściu z 12V na 5V, do tego kondensatory elektrolityczne i ceramiczne - w sumie zakupiłem do wymiany na płytce arduino gdyby sie zjarał wlutowany :)
Stabilizatory Pololu (? KLIK) - chyba najbardziej optymalne - gotowy układ, nie grzeją się aż tak bardzo
Przetwornice StepUp/StepDown - chyba najbardziej powszechnie - potencjometrem ustawiamy napięcie wyjściowe i gotowe, również nie ma problemów z grzaniem (?) - pytanko tylko czy taką przetwornice stabilizujecie jeszcze jakoś ? bo rozumiem ze w przypadku skoku napięcia na wejściu - napięcie wyjściowe również podskoczy, gdyż nie jest to liniowa stabilizacja tylko przez potencjometr ?

W związku z małą wiedzą własną chciałem Was prosić o podzielenie się doświadczeniami i sposobami jakie wykorzystujecie :mrgreen: mile widziane linki, oraz podejście budżetowe cena/jakosc :)
it is what it is

mcexperts
Kontaktowanie:

Re: Zasilanie Układ Logicznego Arduino

Postautor: mcexperts » 06 mar 2017, 9:05

W przetwornicy pot ustawia napięcie wyjściowe. Wejściowe jest obojętne (w zakresie działania) a na wyjściu masz tyle ile trzeba.

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 06 mar 2017, 9:57

przetwornica pot - masz na myśli?

Obrazek

w tej przetwornicy potencjometrem ustawiamy napięcie wyjściowe z zakresu obsługiwanego o ile wejście tez jest w zakresie - to jasne. Ale kwestia gdy np bedzie "szpilka" albo poskoczy napięcie na WEJŚCIU, to przetwornica nie zbije nam WYJŚCIOWEGO do zadeklarowanej wartości, tylko również je podniesie - trzeba by potencjometrem je wyregulować ponownie... Prosze poprawić jeśli źle myśle. I pytanie dodatkowe - jak własnie przed tym się ustrzec pomijając zasilacz labolatoryjny/sprawny itd. ?
it is what it is

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 06 mar 2017, 10:12

Polecam, pięknie trzyma
http://s.aliexpress.com/uQryYz2u

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 06 mar 2017, 12:36

Revo7 pisze:Ale kwestia gdy np bedzie "szpilka" albo poskoczy napięcie na WEJŚCIU, to przetwornica nie zbije nam WYJŚCIOWEGO do zadeklarowanej wartości, tylko również je podniesie - trzeba by potencjometrem je wyregulować ponownie... Prosze poprawić jeśli źle myśle.
Źle myślisz. Przetwornica to stabilizator, tylko że impulsowy a nie liniowy. Podskok napięcia na wejściu nie zmieni napięcia na wyjściu. Więc można raz ustawić 5V na wyjściu potencjometrem, i wtedy na wejście można podawać od ok 7 do 30V (niektóre przetwornice dopuszczają max 16V wejściowego). I przy każdym napięciu wejściowym z podanego zakresu na wyjściu będzie ustalone wcześniej 5V.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 06 mar 2017, 12:41

Liczyłem Miś ze się odezwiesz :)

To teraz taka sytuacja : jeżeli zmienie napięcie wejściowe (bez ruszania potencjometru) to napięcie wyjściowe również się zmieni czy ?

Przykładowo - WEJŚCIE 12V potencjometr ustawiony -> Wyjście 5V
WEJŚCIE 16V potencjometra nie ruszam -> Wyjście nadal 5V ?

No to fajnie. A oprócz tych trzech wymienionych przezemnie w 1# poście jakie jeszcze są budżetowe i używane metody obniżania/podnoszenia napiecia ?
it is what it is

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 06 mar 2017, 12:55

Revo7 pisze:Przykładowo - WEJŚCIE 12V potencjometr ustawiony -> Wyjście 5V
WEJŚCIE 16V potencjometra nie ruszam -> Wyjście nadal 5V ?
Tak, napięcie na wyjściu nie zmieni się, będzie dalej 5V.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 06 mar 2017, 13:00

Rozumiem że działa to zarówno w przypadku Step UP jak i Step DOWN ?

a co w przypadku gdy gdy z 3V robie 5V i źródło zmieni się np na 7V - nadal utrzyma te 5V - w koncu będzie musiał zmniejszyć a nie zwiększyć ? (co w takim przypadku? się stanie )
W ogóle musiałbym mięc booster Step Up - Down (widziałem ze tez takie są w jednym), ale hipotetycznie pytam :)
it is what it is

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 06 mar 2017, 13:09

Przy StepUp jak przekroczysz na wejściu napięcie wyjściowe to wyjściowe zacznie rosnąć.

W StepDown jak napięcie wejściowe spadnie poniżej wyjściowego (a właściwie to poniżej wyjściowego+1V) to na wyjściu też zacznie spadać.

Są specjalne przetwornice StepUpDown które zawsze trzymają zadane wyjściowe (np 5V) przy napięciach na wejściu np od 3 do 30V.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 06 mar 2017, 13:14

Ok, Dzieki Mis, dokładnie to chciałem wiedzieć :)
it is what it is

Wróć do „Arduino”