Drukarka CTC problem z płytą główną.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Re: Drukarka CTC problem z płytą główną.

Postautor: Miś » 07 mar 2017, 23:47

I jeszcze jedno...
Jak nie masz właściwego softu do wgrania przez arduino to po wgraniu bootloadera przez arduino zamknij arduino, zassij soft o nazwie "X-loader" ( http://russemotto.com/xloader/ ) i tym to programem wgraj HEX'a przez USB. Tylko jedna uwaga, bo x-loader nie pokazuje stanu wgrywania, więc cierpliwie czekaj po kliknięciu w "upload", no i wybierz właściwy procesor i port COM w x-loaderze.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 mar 2017, 13:16

Nic nie pomagało, ale udało mi się zaktualizować frimvare w usbasp przez arduino DUE dzięki tym instrukcjom:
https://tosiek.pl/usbasp-v2-0-warning-c ... ck-period/
i
http://www.rogerclark.net/updating-firm ... from-ebay/

Tak jak Miś wspomniałeś , po aktualizacji udało się wgrać botloader przez arduinoISP i dzieki temu udało sięteż przez wiersz poleceń wgrać firmware: ( tą komendą: avrdude -c usbasp -P usb -b 19200 -p m2560 -v -U flash:w:mighty_one-2560-clone-r1-Sailfish-v7.7.0-r1592.hex)
Zrzut ekranu 2017-03-08 14.13.32.png

ale dalej nie startuje płytka, czy nadal coś z tymi fusami jest czy botloaderem???:/

a tak wykrywa procek mkavr calculator:
Zrzut ekranu 2017-03-08 14.24.44.png

Następny EDIT:
Aby mieć 100% pewność poprawnego lutowania, sprawdziłem kolejno każdy pin czy ma przejście, dodatkowo sprawdziłem czy każdy pin nie ma zwarcia z sąsiednimi dwoma. Jest wszystko ok, nie ma zwarć, piny mają przejście.

Miś pisze:I jeszcze jedno...
Jak nie masz właściwego softu do wgrania przez arduino to po wgraniu bootloadera przez arduino zamknij arduino, zassij soft o nazwie "X-loader" ( http://russemotto.com/xloader/ ) i tym to programem wgraj HEX'a przez USB. Tylko jedna uwaga, bo x-loader nie pokazuje stanu wgrywania, więc cierpliwie czekaj po kliknięciu w "upload", no i wybierz właściwy procesor i port COM w x-loaderze.

Miś , mogę wybrać tylko COM1 z X-loadera- nic więcej.
Fusebity podobno powinny być takie: ( na reprapy.pl takie Mi chłopaki podali)
Clipboard0221.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 mar 2017, 14:06

@Miś.... Jesteś wielki!!!!!!!!!!!!!!

Dziękuję... :D Dziękuję... :D Dziękuję... :D Dziękuję... :D Dziękuję... :D Dziękuję... :D

To tak:

Zaktualizowałem firmware w USBASP v2.0 na jakieś z 2011roku miałem 2009.

Następnie nic nie dawało rady, przy próbie nadpisania fusebitów wywalało error.

Tak wiec jak się udało zaktualizować usbasp to arduinoISP , w końcu dało radę wgrać botloader.
Niestety x- loader nie wykrywał drukarki ( ale to moja wina , bo wcześniej mogłem się domyślić , że... trzeba dać zewnętrzne zasilanie :( )
Tak więc po podłączeniu zasilacza do płytki i wpięciu USB , Windows wykrył płytę i nadał port COM.
Później , tak jak Miś napisał wgrałem hexa x-loaderem ( fany program z 4 pozycjami bez zbędnych trudnych rzeczy) i radą klik upload i nic nie ruszałem, poszedłem do WC a tu słyszę melodyjkę z uruchamiania się Sailfish , z bananem na Twarzy przybiegłem do pokoju, podpinam wyświetlacz i

DZIAŁA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS. Można dodać tag w temacie - Rozwiązany :)

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 mar 2017, 14:35

Ja sobie w łeb strzele z tą drukarką , albo wyprubuje na niej siekiere!!!!
Zmiana procka nic nie dała! Temp jak skakała na stole tak dalej skacze , nic a nic się nie zmieniło.

co lepsze wsadziłem płytę od innej sprawnej drukarki i to samo, nie stabilizuje temp.
Wypruwam stolik , może coś tam jest nie tak... Ale zaraz mnie szlag trafi...

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 08 mar 2017, 16:32

Heh, tak to bywa, narobiłeś się jak dziki wół i... jak to śpiewał Kazik "..cała jego ciężka praca, wszystko było ch..a warte..."
Ale pozostaną przynajmniej nabyte przy tym umiejętności, i... w elektronice procesor z większą pamięcią :D
Może Ci po prostu termistor se stołu wylatał i se gdzieś dynda, albo po prostu padł.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 mar 2017, 16:39

Miś pisze:Heh, tak to bywa, narobiłeś się jak dziki wół i... jak to śpiewał Kazik "..cała jego ciężka praca, wszystko było ch..a warte..."
Ale pozostaną przynajmniej nabyte przy tym umiejętności, i... w elektronice procesor z większą pamięcią :D
Może Ci po prostu termistor se stołu wylatał i se gdzieś dynda, albo po prostu padł.

Termistory zmieniane. Już chyba z 3 szt różne dla bezpieczeństwa. Zastanawia mnie też zasilacz. Może on coś wariuje. Nie mam pomysłów już.
Ale jednak coś jest lepiej :) Podpinałem wszystko ponownie. Pospinałem na mega2560 i teraz działa. Fakt dałem drukarce z 10min na ustabilizowanie więc pewnie to znowu moja wina , a w frustracji zamiast jak wcześniej przemyśleć posiedzieć sprawdzić, pisze głupowate posty :/
Najważniejsze ,że dzieki Twoim poradom PONOWNIE coś udało mi się uruchomić:)

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 08 mar 2017, 20:03

kondzioły na pomiarze temperatury są?Może jakieś zabrudzenie tam się dostało(kalafonia, pasta lutownicza itd.). Ja w pierwszych układach do reprapa miałem właśnie problemy z zabrudzeniem po lutowaniu.
Eppur si muove || www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 mar 2017, 20:20

Już wszystko ok. Mega2560 działa pięknie , wszystko przyjmuje, zapisuje i odczytuje offset dysz, więc problemem był procesor.

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 08 mar 2017, 22:01

Fajnie że działa, ale czy kablami nie ruszałeś?
Jakoś mnie nie przekonuje tłumaczenie, że wymiana procesora pomogła skoro tuż po wymianie nic się nie zmieniło (?).
... dlatego podejrzewam, że problemem były kable (?) (może?).

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 09 mar 2017, 7:00

Nic sie nie zmienilo bo nie dalem jej szansy . jak jej sie przygladam to za ok 4 -5 przejsciu przez temp zadana zaczyna dobrze stabilizowac. Wczesniej za szybko wylaczalem. Choc pewnosci nigdy nie bede mial :)

Wróć do „Elektronika”