Sterowanie laserem z gcode

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Sterowanie laserem z gcode

Postautor: Krzysztof » 19 kwie 2016, 19:30

Kolejny temat „na tapecie” który długo już nie daje mi spokoju – możliwość sterowania promieniem lasera z poziomu popularnych hostów i slicerów, za pośrednictwem gcode.
Niby proste, ale nie do końca.
Jak wiadomo, to najlepiej się do tego spisują galvanometry jeśli się chce uzyskać szybkie generowanie obrazu (czyli tak jak w projektorach laserowych). Stosowanie galvanometrów niestety nie do końca rozkminione jest w przypadku drukarek 3D SLA w segmencie tanich urządzeń. Galvanometry to ustrojstwa analogowe sterowane napięciem symetrycznym i tu się zaczyna problem.
Jakiś czas temu (2 latka?) miałem okazję testować elektronikę OpenSL, która jest połączeniem typowej elektroniki 8bit na AT90USB1287 + przetworniki ADC do sterowania galvami. To wszystko sterowane ze zmodyfikowanego Marlina. Niestety, lustra w galvach się strasznie ślimaczyły i mam wrażenie, że na dobrym CoreXY czy układzie H bym szybciej laser wysterował – temat więc odpuściłem.
Ostatnio zainteresowałem się platformą Lasershark, która pozwala sterować galvami z rozdzielczością 12bit, sterowaną z oprogramowania CreationWorkshop. Niestety CreationWorkshop stało się drogim oprogramowaniem komercyjnym (po 3 latach „otwartości”). Można jeszcze ściągnąć wersję darmową, ale nie jest ona już rozwijana. Po rozmowach z kilkoma osobami z zagranicy pracującymi nad „laserówkami” odnośnie pracy tego duetu, dowiedziałem się, że nie do końca Lasershark+CreationWorkshop pracuje ze sobą poprawnie i wręcz nie polecają tego rozwiązania (CreationWorkshop wspiera głównie DLP).
No wiec kolejny temat odpuściłem, ale nie dałem za wygraną. Choć miałem już niezły mętlik w głowie to przystąpiłem do działania.
A gdyby tak zmienić myślenie i zrobić coś zamiast galvanometrów?
No i to zacząłem gdybać i robić pierwsze testy. Krokowiec + przekładnia + lustro, założenia:
– sterowanie z gcode ze slic3r-a i repetiera
– firmware repetier
– kąt pracy lustra ok. 20 stopni (jak w galvach)
Z silnika z 200 krokami + przekładnia 3:1 + mikrokrok 1/32 udaje się uzyskać ok. 1066 krokow na cały zakres osi pracującej 20 stopni. Daje to ok. 10.6 kroka na 1mm. W rezultacie otrzymujemy dokładność ok. 0.09mm w obszarze roboczym 100mm. To już jest całkiem fajnie, bo dokładniej od FDM.
Zrobiłem platformę testową, na której na lustrze udało mi się”wycisnąć” prędkość prawie 900mm/s na Atmega2560 w linii prostej.
Zrobiłem zatem układ testowy numer 2 – tym razem przełożenie 4:1, napęd silnikiem DC z enkoderem optycznym 448 linii, no i fajnie by było podpiąć to pod 32bit, bo jednak 8bit przy takich prędkościach już ma czkawkę szczególnie na okręgach.
W wolnej chwili nadal będę testował, ale jestem dobrej myśli, bo sam silnik DC pozwoli już na większą prędkość i akcelerację. Nie będzie to oczywiście tak szybkie jak typowe galva, ale powinno być wystarczająco szybkie na prowadzenie punktu lasera w celu uzyskania zamkniętych ciągłą linią obszarów.
Gdyby ktoś szukał do zabawy lustra powierzchniowego, to ja swoje wytargałem z naswietlacza laserowego wymontowanego z drukarki laserowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jankes
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie laserem z gcode

Postautor: Jankes » 19 kwie 2016, 19:43

Z wielką chęcią będę śledzić ten projekt, bo sam po kupnie wypalarki laserowej, myślałem o czymś podobnym, lecz moja wiedza jest zbyt mała, żeby się za to zabrać.

Ciekawi mnie jak rozwiążesz problem z utrzymaniem czystości luster itp? Zamierzasz to jakoś zabudować szczelnie, aby nie dostawały się pyłki?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 19 kwie 2016, 20:41

Tak, szczelna obudowa z szybą.

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 19 kwie 2016, 20:42

Ale to chyba najmniejszy problem na tą chwilę ? :)

PPJ
Kontaktowanie:

Postautor: PPJ » 19 kwie 2016, 22:46

Wiele lat temu projektowałem bardzo zbliżony układ do efektów laserowych - tyle tylko że korzystałem z lustra z drukarki, niestety przy takim rozwiązaniu możliwa jest tylko praca impulsowa. Dla sensownej rozdzielczości potrzeba w tym układzie sporo mocy obliczeniowej - teraz jest znacznie łatwiej z uwagi na ceny i możliwości sprzętu.

Nie zgłębiałem procesu utwardzania żywicy ale nie występuje tam minimalny czas naświetlania próbki?

t2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 20 kwie 2016, 3:14

Tak, jest potrzebny jakiś czas do utwardzenia próbki, ale patrząc po pracy galvanometrów w maszynach profesjonalnych, to są to ułamki sekund. Wszystko zależy od żywicy i to z jakim widmem światła pracuje - czym bardziej UV tym szybsze jej utwardzanie.

Wróć do „Mechanika”