Sterowanie ekranami LCD z telefonów przez HDMI

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Sterowanie ekranami LCD z telefonów przez HDMI

Postautor: Krzysztof » 03 maja 2016, 8:33

Ekrany z telefonów komórkowych mają całkiem niezłe rozdzielczości, które ciężko znaleźć w innych ekranach sterowanych po HDMI czy D-SUB. Firma CreoTech znalazła na to rozwiązanie - sterownik do większości ekranów LCD z komórek, z wykorzystaniem układu Xilinx Spartan-6 FPGA.
Można wyświetlać obraz transportowany przez HDMI :mrgreen:
To takie "brakujące ogniwo" w utworzeniu taniej, wysokiej rozdzielczości drukarki SLA pracującej z żywicą DayLight.
http://creotech.pl/en/produkt/mipi-dsi- ... adapter-2/
mipi_1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie ekranami LCD z telfonów przez HDMI

Postautor: Garreth » 03 maja 2016, 9:00

Rozdzielczości może i mają całkiem fajne, ale żeby uzyskać porządny obszar wydruku to już problem na takich wyświetlaczach;) Poza tym pytanie czy faktycznie ten kontroler jest taki tani i czy na przykład QHD na 5.5 cala jest naprawdę niezbędne i da wymierne korzyści co do jakości.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 03 maja 2016, 9:06

Przy QHD np w LG G4 uzyskujesz jakość 0,04mm więc jest to uzasadnione.
Większość ekranów ma plamkę o rozmiarze 0,5mm co będzie już widoczne , choć nie wiem jaka płynność utwardzania ma taka żywica i czy faktycznie 0,1mm i 0,5mm będzie widoczne.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 03 maja 2016, 9:16

Kopytko pisze:Przy QHD np w LG G4 uzyskujesz jakość 0,04mm więc jest to uzasadnione.
Większość ekranów ma plamkę o rozmiarze 0,5mm co będzie już widoczne , choć nie wiem jaka płynność utwardzania ma taka żywica i czy faktycznie 0,1mm i 0,5mm będzie widoczne.

No tu dojdzie jeszcze kilka aspektów. Odległość od ekranu, rozproszenie światła na wanience (może przydałaby się płytka odpowiednio polaryzująca światło?), czas potrzebny do utwardzenia warstwy, ruch żywicy po zmianie warstwy... trudny temat, a wcale nie wiem czy nie trudniejszy i droższy w wykonaniu domowym niż żywica utwardzana laserem UV + dwa serwa z lusterkami.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 03 maja 2016, 11:44

Przy użyciu żywicy DayLight czas utwardzania warstwy to ok. 60 sekund. Zrobienie SLA na galvach będzie zdecydowanie droższe.

Wysłane z mojego SM-G350 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Meryler
Kontaktowanie:

Postautor: Meryler » 03 maja 2016, 11:47

Z ciekawości zapytam czy popularne jest konstruowanie domowych drukarek SLA czy dziedzina ta dopiero raczkuje? Ciekaw jestem kosztów skonstruowania takiego cuda.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 03 maja 2016, 12:30

Drukarka LCD jest prostsza i tańsza w konstrukcji od FDM. Zrobienie jej w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe. W przypadku drukarki SLA, to niestety koszt już rośnie jeśli się chce to zrobić "zgodnie ze sztuką", czyli na dobrych galvanometrach, no ale tu problemem jest DOBRA elektronika sterująca. Drukarka DLP - tu największy koszt generuje projektor DLP, aczkolwiek można wziąć używkę w dobrych pieniądzach, a nawet pokusić się w kupno z zajechaną lampą i w jej miejsce wstawienie mocnej diody UV.
Jestem na 2 zagranicznych forach + grupa na google - domowe konstrukcje DLP/LCD/SLA są realizowane w dużych ilościach - tylko w Polsce to raczkuje, aczkolwiek domyślam się z czym to jest związane - brak dobrego źródła informacji w języku polskim :mrgreen:
Tak samo było z drukarkami FDM - gdyby nie powstało Reprapowo, by wiele firm do tej pory nie wiedziało jak złożyć samemu i co poprawić w drukarce FDM ;)
Aktualnie współpracuję z jedną zagraniczną grupą pracującą nad elektroniką sterującą do SLA + oprogramowanie do niej (host + firmware). Podjęli to wyzwanie po tym jak PacManFan zamknął źródła do hosta CreationWorkshop (Opensource host+slicer dla DLP, który w późniejszym czasie pracował z elektroniką Lasershark i galvami). Niestety CreationWorkshop + Lasershark + Galva nie do końca dobrze ze sobą współpracowały.

Jedyna (mówię to bardzo szczerze) rzecz jaka mnie powstrzymuje przez złożeniem drukarki z żywicą jest smród żywicy którego nie cierpię. Robiłem w tym kilka lat i teraz jestem szczęśliwy jak tego nie czuję :) Wyroby z poliestrów nadal realizuje dla mnie mój były wspólnik w okolicy, z którym przez już lekko 20 lat mamy przyjacielskie relacje.

Zmienimy to na Fabrykatorze - obiecuję :twisted:

Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Postautor: imrahil » 03 maja 2016, 19:20

jest jeszcze Manga Screen od Eliasa Bakken'a, twórcy Replicape dla BeagleBone Black
tylko parametry powoli już się robią leciwe (4.3'' i 800x480)
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie ekranami LCD z telefonów przez HDMI

Postautor: Krzysztof » 03 maja 2016, 19:30

Z takimi rozdzielczościami to sterowników na aliexpress od groma (razem z LCD 5-8" po 40 dolców i z wysyłką gratis). Schody się zaczynają właśnie dla wyższych rozdzielczości (tak samo jak z LCD o wyższych rozdzielczościach przy 8").

Awatar użytkownika
MetaliK
Kontaktowanie:

Re: Sterowanie ekranami LCD z telefonów przez HDMI

Postautor: MetaliK » 04 maja 2016, 9:25

A może pójść troszkę inna drogą. Wykorzystać telefon z dużą rozdzielczością jako sterownik drukarki. Nie potrzeba wtedy żadnych przejściówek, scalone jest to wszystko z kontrolerem i procesorem. Jedyne co wtedy trzeba to interfejs do silnika Z na USB lub Bluetooth. Cały firmware to w zasadzie wyświetlacz slajdów z zaimplementowanym wyzwalaniem akcji w os Z co warstwę (podnoszenie + "otrzepanie"). Ceny używek telefonów i tabletów zwłaszcza jeśli nie są już na topie (czyli mają więcej niż rok) często są niższe niż koszt samego wyświetlacza, nie wspominając o przejściówkach i płytce kontrolera.
Tantillus - Sprzedany
uKRUS 3D - już rusza rączkami i pluje filamentem - nawet tam gdzie trzeba :) !

Wróć do „Elektronika”