Doskonalenie R*

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Re: Doskonalenie R*

Postautor: Revo7 » 26 maja 2017, 7:51

akceleracje masz 1000 -1500 i maszyna wytrzymuje ? nie masz zgrzytów ? (łozyska/ prowadnica) sztywnośc konstrukcji ? - obudowa ze sklejki ?

Pytanie - jak to rozumiecie ?
http://www.instructables.com/id/Install ... RAMPS-TMC/

zostawić wlutowane te piny ? (w tej chwili nie mam go przylutowanego - zrobie zdjecie popołudniu jak mam piny w TMC bo nie pamietam) i zostawić wszystkie jumpery pod stepstikiem na rampsie ? czy wyciągnąc wszystkie ? czy wyciągnąc tylko drugi ? Kurde zaczynam się gubić :?

Jako że syntetyczny pomagał "wdrozyć" TMC, to zakładam ze stepstiki u mnie wyglądają tak samo jak u niego :

Obrazek

Może to coś pomoze w rozwiązaniu problemu ?
it is what it is

melers
Kontaktowanie:

Postautor: melers » 26 maja 2017, 9:16

Ja nie mam podpiętych żadnych pinów CFG. Pytanie skąd masz TMC, od chińczyka, MKS czy Watterrotta? Ja mam od watterotta

Obudowa ze sklejki dębowej 9mm. Paski mam napięte chyba aż za mocno bo ręcznie dość ciężko jest przesuwać. Konstrukcja w bowdenie, dwie głowice i dwa extrudery

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 26 maja 2017, 9:18

kupowałem u czarnej żaby :) także myśle ze raczej od watterotta - podejrzewam ze tez nie mam żadnego CFG podpiętego.

A z tego co czytam, to wychodzi ze najlepiej jest wlutować wszystkie piny, po czym zworki wyjąć.

CFG1 ma być pod GND (pulldown)
CFG2 i CFG3 ma być "pusty"

Wtedy jest 1/16 kroku.

Potwierdzi ktoś ?
it is what it is

melers
Kontaktowanie:

Postautor: melers » 26 maja 2017, 9:27

No oczywiście bez zworek. Pytanie jak upchales radiator zostawiając zworki? Tmc ma chip od dołu, aby zamontować radiatorki trzeba wylutowac goldpiny. Chyba , że nakleiłeś je od góry. Jeśli tak to nie odprowadza one dobrze ciepla

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 26 maja 2017, 9:35

Pomału, jeżeli nie masz pinów CFG to zworki nie mają w ogóle znaczenia - tak ? Czyli jeśli nie masz pinów CFG - nie ma znaczenia czy masz zworki na rampsie. A jeżeli masz piny CFG w stepsticku, to powinienem wyciągnąc zworki i wtedy będzie ok.

A radiator w TMC się przykleja własnie od góry, na padzie PCB odprowadzającym ciepło, a nie bezpośrednio na scalaku -
Obrazek
dosłownie wszedzie gdzie patrzyłem tak było zamontowane, tym bardziej bez wylutowywania pinów z rampa czy innej płytki.

także to ja zapytuje co Ty zrobiłeś, bo chyba zdrowo przekombinowałeś ;)

na stronie ultimakeraznalazłem chyba dośc jasną instrukcje, z tym że to chyba nie rozwiązuje sprawy gubienia kroków i grzania - popatrzymy w domu :/
PS. również podali tam że V wyjściowym dla tych stepstików jest 0,8 i w miare potrzeb zwiększamy.
SET THE STEPMODE

We first have to set the step mode. There are two, spreadCycle and stealthChop. We want to run the steppers in the spreadCycle mode and not at stealthChop (which is extremly silent but way to weak for 3D printers...).

That configuration is set by the CONFIG-PINS (CFGx) like the following:

CFG1 to GND
CFG2 to Open (Open means "not connected to anything" - neither low (GND) or high (VCC)).
There are in general two ways to reach that configuration, by the jumpers on the drivers and the mainboard-jumpers:

cfg1 2
Jmp Umo Mb
Let's start with CFG1

When you take a look at the mainboard-layout you will see a pull-down resistor at MS1 (and MS1 on the Mainboard is connected to CFG1 on the new drivers). If you remove the first Jumper on the Mainboard (MS1), the CFG1 is set to GND and we reached our first goal.

stepper driver ultimaker breakout
Next is CFG2

One way to set CFG2 to Open is to desolder the little jumper on the driver-board. But that's a little inconvenient... The other way is to simply remove the second jumper (MS2) on the mainboard (thanks for the hint Tsp42).

CFG2 is then set to Open because there is NO pull-up/pull-down resistor.

Whats about CFG3?

The CFG3 Jumper on the driver is by default not installed - it is therefore set to 'open' and this is what we want - nothing to do here.

Nice to know: If CFG3 is set to open it means that the current is set through the sense-resistor (the little device that looks like a potentiometer).

Btw... some instructions tell you to do the following:
Obrazek
dontdothat
Don't do that! It is simply not necessary and may, at worst, harm your mainboard.

Also don't remove any pins,... It's really ugly and it is not necessary!
it is what it is

melers
Kontaktowanie:

Postautor: melers » 26 maja 2017, 9:53

Bez pinów cfg ma nie być zworek. Nie wiem, może przekombinowalem ale mi nie gubią kroków ;)

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 26 maja 2017, 9:55

O tyle jestes do p
rzodu :) zazdroszcze :P ja tez ewidentnie cos przekombinowałem :D
jak powiedział kolega Borek

będziesz chciał coraz dokładniej i wtedy jest lipa bo przychodzi moment kiedy tak zmienisz ustawienia ze nic nie drukuje, i od zera
takze mam ten moment :D oby było juz tylko lepiej, 1,6km filamentu przedrukowane a tu schody :D

czekam na opinie kogoś kto rozgryzł juz ten temat. Moze poprawi lub potwierdzi że magicznie gdy CFG1 będzie podpiete pod PullDown zacznie pilnować kroków :P ja dopiero po południu moge sprawdzić :/
it is what it is

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 26 maja 2017, 10:08

Panowie, na wiekszosci popularnych elektronik cfg1 ma rezystor podciagajacy do gnd jesli zworka jest wyciagnieta, a cfg2 i cfg3 wisza w powietrzu bez zworek - odsylam do schematu plytki.

Wiec aby miec jedyny sluszny tryb spreadcycle, piny cfg1-3 maja byc wlutowane, a zworki wyciagniete (o ile uprzednio sprawdzilismy czy cfg1 jest sciagniete do gnd na schemacie).

Co do radiatorow - jak plytka pozwala to ja sugeruje zalozenie radiatora i na gorze i na dole (u siebie mam watterllot protector i tam diody sa na tyle male, ze radiator nie ma problemu z mala iloscia miejsca).

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

melers
Kontaktowanie:

Postautor: melers » 26 maja 2017, 10:25

Tylko jest problem z nieznosnym piszczeniem silników w spreadcycle przy 12v

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 26 maja 2017, 11:01

Wiec aby miec jedyny sluszny tryb spreadcycle

Uzasadnij ?

Z tego co pamietam to tez właśnie te piny wylutowywałem, ze względu na piszczenie silników - po co mi ciche stepstiki jeśli mają piszczeć silniki ? (rym :LOL: ) pomijam fakt ze teraz drukowac nie moge :lol:
Po to kupowałem TMC zeby była cisza :) wiec raczej tryb stealthChop - czyli wszystkie CFG otwarte :/ - wiec moje myslenie kilka postów wczesniej jest do :cry:

w sumie spróbuje:
The "spreadCycle" operating mode is recommended for use in 3D printers. This guarantees sufficient torque for 3D printers; also, this is a very quiet mode.
The "stealthChop" operating mode is noiseless, but it can often lead to step losses since the torque is considerably reduced.
it is what it is

Wróć do „Problemy i porady”