Nie działają silniki osi Z w GATE 1.0

IdeaTB
Kontaktowanie:

Nie działają silniki osi Z w GATE 1.0

Postautor: IdeaTB » 18 lis 2017, 19:30

Cześć,

Przestała mi działać oś Z w GATE 1.0. Co ciekawe wydruk który szedł chwilę wczesniej zakończył się sukcesem, chciałem wydrukowac go ponownie i oś Z Przestałą działać. tzn głowica nie zjezdza w dół.

Co ciekawe drukarka nie zgłasza błędu, po odpaleniu drukowania drukarka po nagrzaniu głowicy i stołu zaczyna drukowac ale kika centymetrów nad stołem, czyli w miejscu w kórym skończyła wczesniejszy wydruk.

Reczne sterowanie osią Z z poziomu drukarki nie działa...
Czy ktoś ma jakis pomysł gdzie szukac przyczyny?

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Re: Nie działają silniki osi Z w GATE 1.0

Postautor: Kopytko » 18 lis 2017, 19:41

Zwarcie na krańcówce osi Z ?
Czy oś Z porusza się w jakimkolwiek kierunku podczas drukowania nad stołem? Czyli czy idzie do góry ?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

IdeaTB
Kontaktowanie:

Postautor: IdeaTB » 18 lis 2017, 19:42

Też o tym pomyslałem dlatego pierwsze co zrobiłem to wyciągnałem wtyczke krańcówki z płyty i bez zmian
Ostatnio zmieniony 18 lis 2017, 19:48 przez IdeaTB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 18 lis 2017, 19:45

A w Gate jest krańcówka NO czy NC > ? Nie napisałeś co z osią się dzieje podczas tego drukowania w górze.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

IdeaTB
Kontaktowanie:

Postautor: IdeaTB » 18 lis 2017, 20:37

Krańcówka jest podłączona w układzie NO.

Po odpaleniu wydruku drukarka nagrzewa stół, po nagrzaniu stołu kalibruje oś X, Y ale nie Z
Przed kalibracją na wyświetlaczy jest dla osi Z wartośc 0.00 a po nagrzaniu stołu i kalibracji osi X i Y w wyświetlaczu dla osi Z pojawia się wartości -210mm
Po nagarzaniu głowicy drukarka juz teraz nie startuje z wydrukiem, chyba ze pomoge jej resetując recznie krańcówke osi Z, na wyświetlaczu pojawia się wówczas wartość 0,25 wydruk startuje (ale silniki osi Z nawet nie drgną), po (teoretycznym) wydrukowaniu 1 warstwy na wyświeltaczu zmienia się wartości na 0,5 ale silniki krańcowe osi Z nie reagują.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 18 lis 2017, 23:21

Pierwszy podejrzany : STEPSTICK. Zamień stepstick Z z którymkolwiek innym, to się dowiesz.
Drugi podejrzany to uszkodzony silnik lub przerwa w obwodzie silników Z.
-- MIŚ --

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 19 lis 2017, 6:51

Ja bym jeszcze zmierzył opór uzwojen silnika. Jak bedzie 0 lub bardzo duzy, to silnik na 100% padl.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

IdeaTB
Kontaktowanie:

Postautor: IdeaTB » 19 lis 2017, 9:03

Dziękuje Panowie za sugestie,
Uszkodzeia silników wykluczyłem na dzien dobry bo sa 2 wiec małe prawdopodobnienstwo ze padły oba rownoczesnie
ale
1. Zamieniłem wtyczki silników osi Z i Y i silniki oraz kable osi Z są sprawne (po zmianie i recznym sterowaniu osią silniki osi Z działają)
2. Zamieniłem STEPSTICKI osi Z i Y i STEPSTICK osi Z działa w innym gnieździe..
Więc te elementy odpadły.

Tak więc albo coś z płyta główna sterownika albo firmware a mam stara wersję 0.92.2 która przez lata działa bez zarzutów.
To drugie mało realne ale najdziwniejsze jest to ze drukarka skonczyła wydruk bez problemów a oś Z przestałą działac przy kolejnnym wydruku i wydruk wystartował z tym ze drukarka nie wyzerowała osi Z tylko zaczęła drukować kilka centymetrów nad stołem.

A przy kolejnej próbie wydruku już sama nie wystrartowała dopóki nie nacisnąłem krancówki osi Z

Pytanie co moge jeszcze zrobić aby sprawdzic co moze byc przyczyna

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 19 lis 2017, 10:39

No to pozostało tylko firmware albo płyta główna. Czasami firmware potrafi się wysypać w dziwny sposób.
Aaa, jeszcze zmierz miernikiem czy do stepsticka Z dochodzi napięcie 12V (VMOT). Jak będzie to wgraj na nowo firmware.
-- MIŚ --

IdeaTB
Kontaktowanie:

Postautor: IdeaTB » 19 lis 2017, 21:12

Dziekuje MIS za wskazówki... zacząłem od zmierzenia napięcia i niestety na pinach 2B, 2A, 1A, 1B STEPSTICKa osi Z owych 12V brakuje
Jest napięcie 5V na VDD
Obrazek

Domyslam sie ze wgrywanie na nowo firmware niewiele tu pomoze...

Wróć do „Problemy i porady”