Dlaczego jest mało drukarek 3D kolorowych

marcingebus
Kontaktowanie:

Dlaczego jest mało drukarek 3D kolorowych

Postautor: marcingebus » 28 maja 2018, 14:32

Innymi słowy dlaczego wszyscy drukują jednym filamantem, a tak mało jest na rynku, wśród recenzji drukarek/poradników/filmów na YT, które obsługują dwa lub więcej filamentów. Same extrudery, czy głowice na 3 filamenty (czy podwójne głowice), nie są przecież aż tak drogie. Stoję przed decyzją zakupu jakiejś drukarki 3D i jak kupię fajną gotową, typu Tronx 5s, czy CR10/S, to one mają jedną głowicę i pewno jako gotowiec dołożenie drugiej głowicy może być problemem. Jak coś po taniości (ku temu się skłaniam), typu Anet A6/8, lub jakaś używka Prusa I2/3 to sobie mogę dobudować, ale rozważam, też, aby może kupić Anet A8 dwugłowicową, są za tysiaka dostępne u Chińczyka, nowe. Natomiast jest bardzo mało materiałów, porad jak drukować dwukolorowo/trzy-kolorowo etc... czy problemem jest zrobienie projektu na dwa kolory, czy są problemy techniczne o których nie wiem, czy źle się drukuje, bo filamenty mają różne cechy i trudno, to zgrać, etc.... Dużo pytań mało odpowiedzi.

Może ktoś doświadczony w druku dwukolorowym, się pochwali, czemu to tak mało popularne.

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego jest mało drukarek 3D kolorowych

Postautor: virgin71 » 28 maja 2018, 15:33

marcingebus pisze:Innymi słowy dlaczego wszyscy drukują jednym filamantem, a tak mało jest na rynku, wśród recenzji drukarek/poradników/filmów na YT, które obsługują dwa lub więcej filamentów. Same extrudery, czy głowice na 3 filamenty (czy podwójne głowice), nie są przecież aż tak drogie. Stoję przed decyzją zakupu jakiejś drukarki 3D i jak kupię fajną gotową, typu Tronx 5s, czy CR10/S, to one mają jedną głowicę i pewno jako gotowiec dołożenie drugiej głowicy może być problemem. Jak coś po taniości (ku temu się skłaniam), typu Anet A6/8, lub jakaś używka Prusa I2/3 to sobie mogę dobudować, ale rozważam, też, aby może kupić Anet A8 dwugłowicową, są za tysiaka dostępne u Chińczyka, nowe. Natomiast jest bardzo mało materiałów, porad jak drukować dwukolorowo/trzy-kolorowo etc... czy problemem jest zrobienie projektu na dwa kolory, czy są problemy techniczne o których nie wiem, czy źle się drukuje, bo filamenty mają różne cechy i trudno, to zgrać, etc.... Dużo pytań mało odpowiedzi.

Może ktoś doświadczony w druku dwukolorowym, się pochwali, czemu to tak mało popularne.

Jest trochę recenzji, które kończą się wnioskami, że długo, niewydajnie i bez sensu. Pewnie dlatego nikt się nie dzieli recenzjami:) Nawet w zastosowaniu materiałów podporowych, czas który zabiera rozbieg materiału jest porażający. Taniej jest wydrukować podporę i ją wyłamać. A jak ma być pięknie, to drukuje się w żywicy.

marcingebus
Kontaktowanie:

Postautor: marcingebus » 28 maja 2018, 15:40

virgin71 pisze:Jest trochę recenzji, które kończą się wnioskami, że długo, niewydajnie i bez sensu. Pewnie dlatego nikt się nie dzieli recenzjami:)

Dziękuję za wypowiedź, ale jak by potwierdza ona, że "bez sensu", natomiast nadal nie odpowiada na pytanie dlaczego. Możesz podrzucić jakieś linki dlaczego?

Na razie z FB się dowiedziałem, że jeśli są dwie głowice, to jest problem z kalibracją stołu. Jedna może być wyżej a druga niżej, więc aby to dobrze chodziło, to raz, że stół musi być idealnie równlolegle, do równoległości głowicy, co jest trudniejsze niż tylko w odpowiedniej odległości.

Nic, to czekam na dalsze informacje. ;-)

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 29 maja 2018, 13:37

Ustawienie nie jest problemem. Wszystko się da zrobić przecież, o ile nie "rzeźbimy w ... "
Jak już kolega napisał nie warto. I tyle w temacie.
Zużycie materiału, czas itp nie przekładają się aż tak na efekty, które dają inne technologie. Dla zabawy fajna sprawa i tak też składam/modyfikuję drukarkę pod głowicę cyclop od e3d. Głównie z ciekawości i chęci zabawy :) choć wiem, że to ekonomicznie nie uzasadnione.

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 29 maja 2018, 13:51

marcingebus pisze:
virgin71 pisze:Jestq trochę recenzji, które kończą się wnioskami, że długo, niewydajnie i bez sensu. Pewnie dlatego nikt się nie dzieli recenzjami:)

Dziękuję za wypowiedź, ale jak by potwierdza ona, że "bez sensu", natomiast nadal nie odpowiada na pytanie dlaczego. Możesz podrzucić jakieś linki dlaczego?

"Długo" i "niewydajnie" nie zauważyłeś :?: . Przy druku dwoma kolorami każdą warstwę trzeba drukować dwoma kolorami (pół biedy jeżeli tylko dwoma ;)). Niezależnie czy kolor jest potrzebny czy nie obok wydruku powstaje wieżyczka do czyszczenia dyszy - stąd długo (3-4 razy dłużej?) i drogo (strata materiału). Poszukaj opisów jak wygląda takie drukowanie ... ja za leniwy jestem ;) (i poprzednicy jak widzę też), żeby komuś bardziej leniwemu ode mnie wyszukiwać linki ;)

Awatar użytkownika
TDI-CAD.PL
Kontaktowanie:

Postautor: TDI-CAD.PL » 29 maja 2018, 17:12

W drogich rozwiązaniach są dwie unoszone na przemian głowice. Wszystko jest bardzo precyzyjne a druk z podporami rozpuszczalnymi to rewelacja. Niestety czas wydruku wydłuża się o 60%. Głowica po zmianie odjeżdża do miejsca gdzie się schładza, cofa materiał a w tym samym czasie druga głowica się nagrzewa i ekstruduje nieco materiału aby oczyścić dyszę z chwilowo zdegradowanym materiałem. I tak się dzieje co zmianę suport - model, czyli prawie co każdą warstwę. Dodatkowo czas rozpuszczania suportu to około 5h. Wszystko się wydłuża, niemniej jednak warto poczekać bo efekt rewelacyjny.
Filament 3d Wrocław
Sklep http://WWW.TDI-CAD.PL

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 29 maja 2018, 19:55

ależ można jedną głowicą, tylko jest jeeeeeszczeeeeeee dłuuuuuużej
Józek Prusa opracował podajnik na 5 kolorów ;) https://www.youtube.com/watch?v=wFV6sRU8Yj4

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 04 cze 2018, 10:42

Najszybszym rozwiązaniem jest Mozaik (chyba tak się to nazywa).

Wróć do „Problemy i porady”