Pytanie o G-code

spalinowy
Kontaktowanie:

Pytanie o G-code

Postautor: spalinowy » 27 sie 2017, 16:51

Witam,

czytam, szukam i przekopuję się przez kolejne strony w necie i nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi, wiec może ktoś mi to objaśni.
W jaki sposób prosta drukarka używa G-code? Chodzi mi o to, że na końcu jest sterownik silnika krokowego, który steruje wypełnieniem. To jak jest realizowane przetwarzanie G-code na wypełnienie? Takie biblioteki czy też interpretery mają swoją konkretną nazwę?

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o G-code

Postautor: dziobu » 27 sie 2017, 18:05

G-code to tylko lista poleceń dla drukarki typu: jedź tu, jedź tam, zmień szybkość, itp.
W drukarce siedzi uC który linia po linii przetwarza sobie to gcode i przelicza ileż to kroków ma wykonać w danej osi. I tyle robi. Całe myślenie gdzie i jak pojechać to zasługa slicera.
(plus oczywiście wejścia, wyjścia, temperatury, lcd, itp)

"Coś" co w uC rozumie odebrany tekst, to parser.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

spalinowy
Kontaktowanie:

Postautor: spalinowy » 27 sie 2017, 19:02

Czyli ścieżka od początku będzie mniej więcej taka (popraw jeśli się mylę lub rozwiń jeśli jest coś jeszcze po drodze):
1. Tworzę model CAD
2. Zapisuję jako STL
3. Slicer robi G-code
4. G -code otwieram np. w Pronterface i wysyłam do uC
5. Zawarty w uC parser odczytuje G-code generuje sygnał do sterowania krokami silnika

A jak to jest, że STL jest przetwarzany na G-code i gdzie po drodze w tym znajduje się GRBL?

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 27 sie 2017, 19:18

1. Slicer dosłownie "tnie" Twój obiekt na poszczególne warstwy i swoim algorytmem tworzy ścieżkę ruchu głowicy tak żeby odpowiednio plastik ułożyć. Każdy slicer działa inaczej. Jak chcesz więcej szczegółów to pogrzeb w kodzie źródłowym slic3ra.

2. Sterowanie silnikiem krokowym (generowanie kroków) jest w uC. I to nie musi być GRBL.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

spalinowy
Kontaktowanie:

Postautor: spalinowy » 27 sie 2017, 19:58

Dzięki, za rozjaśnienie tematu.

Wróć do „Inne”