Wycena projektowania modelu 3D

Awatar użytkownika
marcino
Posty: 186
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: marcino » 06 sie 2017, 22:50

Mam prośbę do grona forumowego i zarazem pomoc w wycenie usługi projektowania.
Cel do osiągnięcia to model systemu kominowego w detalach dla handlowca i firm współpracujących,
ma służyć do prezentacji, instruktarzu procesu montażowego. Projekt jest ukończony w 80% plus wydruk
trzech elementów (wyczystka) do zobrazowania efektu druku 3D finalnego i akceptacji.
Każdy detal jest odzwierciedleniem elementu wchodzącego w skład systemu tylko wykonany w skali.
Przectawiam fotki zagadnienia i liczę na pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam Marcin ;)

michu556
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2016, 19:26
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: michu556 » 07 sie 2017, 11:24

jeśli masz do tego jakieś cadowskie pliki albo chodziarz dokładne rysunki to ja za element bym wziął 15-30zł.

Awatar użytkownika
Minik
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2016, 17:13
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: Minik » 07 sie 2017, 13:32

NA początek uściślij może:
1. Piszesz "projektowanie modelu" - czy to ty jesteś autorem rozwiązania kominowego? czy chodzi o to że wykonujesz model konkretnego produktu ?
2. jeżeli wykonujesz model to na podstawie jakich rysunków, szkiców ? czy musiałeś wszystko pomierzyć ? czy dostałeś coś w wektorach ?
3. zadaj sobie pytanie ile czasu na to poświęciłeś i ile jeszcze potrzebujesz do skończenia?
4. Ile sztuk docelowo masz drukować i czy chcesz to wycenić osobno czy razem z modelowaniem?

Awatar użytkownika
marcino
Posty: 186
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: marcino » 07 sie 2017, 15:03

1. wykonuje model konkretnego produktu( komina ) który jest w sprzedaży (właścicielem projektów, atestów, patentów jest zleceniodawca)
2. wymiary zostały pozyskane z gotowych elementów składowanych na placu i opracowane-dostosowanie do druku 3D
3. czas poświęcony może pominiemy, bo jeden żyjąc z tego wykona to w 1h inny 72h co nie oznacza, że ma zainkasować za 1h
nie patrzymy na zleceniodawcę przez pryzmat materialny ...jeździ Maybachem do z grubej rury kasujemy :LOL: a Daewoo to wiadomo wprost proporcjonalnie ;)
4. projekt jest kompletny osiem rodzajów pustaków, cztery rodzaje wkładów dymnych, fundament, nakrycie komina, stożek jeszcze w opracowaniu (metalowe zakończenie)

zostało kilka poprawek korekt wg.oczekiwań
I tu ponawiam pytanie jak to rozsądnie wycenić ?

Kolejna poruszona przez @Minik ile sztuk ok.50 kompletów w jednakowym wyglądzie (podstawowy) i kilka dla przedstawicieli do obrazowania (bogatsza wersja) powiększona o dodatkowe elementy.

Pewnie ktoś zaraz powie 50.....siąt, ile to czasu nie lepiej forma itd. NIE
Koszt czasu drukowania to kolejny temat (można uwzględnić w wypowiedzi) i od razu informuje ,że jeśli nabierze mocy wykonawczej to (od czego jest forum) dam info ,oszacujemy koszt kompletu i kto będzie chciał to będzie drukował, materiał PLA i najprawdopodobniej od DD (kolory) wybór celowy ponieważ większość ma ten materiał opanowany (jakość akceptowalna bliska ideału ,ale bez przesady)
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 299
Rejestracja: 21 kwie 2016, 7:50
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: Tomek » 07 sie 2017, 22:18

marcino pisze:3. czas poświęcony może pominiemy, bo jeden żyjąc z tego wykona to w 1h inny 72h co nie oznacza, że ma zainkasować za 1h

Kompletnie się nie zgadzam że czas jest do pominięcia.
To właśnie za Twój czas i Twoje umiejętności płaci zleceniodawca. Jeżeli się uczysz przez 70h potem robisz w 2 to licz to uczciwie 2h i już.
Dodatkowo, jak umiejętności słabe, to niska stawka godzinowa, ale czas (robocizna kiedyś się to nazywało) jest moim zdaniem dobrym wyznacznikiem ceny.
Swoją drogą z chęcią usłyszę ile bierze "projektant" za godzinę.
(jakiś ułamek ceny hydraulika czy mechanika samochodowego? ;))

Awatar użytkownika
marcino
Posty: 186
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: marcino » 08 sie 2017, 7:50

Jednoznaczną odpowiedź trudno znaleźć, jest kilka stron z materiałami które mogą posłużyć i być pomocne, ale na niektórych to są naprawdę astronomiczne pieniądze a na innych wręcz śmieszne ...temat podobny 2015 inne forum ostatnia wypowiedź jest intrygująca . Jakieś widełki od-do..... zajmuje się wykończeniem wnętrz więc na przykad układanie glazury mieści się w jakimś przedziale cenowym od-do i można znaleźć średnie ceny w regionach naszego kraju na stronie stworzonej do tego celu która opiera się na ofertach X firm i jest wypośrodkowana , wiadomym jest że pewnie zależy to od jeszcze innych aspektów, finalna wycena (czas 10h do otwarcia porannego, dzień świąteczny, noc podczas zamknięcia obiektu publicznego, format mozaika 20x20mm lub spieki 1000x2600mm itd.) , ale jest jakiś punkt wyjściowy do wyceny usługi.
Może prościej, niech kolega jeden z drugim wyceń za ile jest w stanie wykonać bez ceregieli chyba że obawia się hejtu na forum, osobiście szanuję każda wypowiedź.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Minik
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2016, 17:13
Kontaktowanie:

Re: Wycena projektowania modelu 3D

Postautor: Minik » 08 sie 2017, 8:54

Marcin to co piszesz o glazurze jest niestety nie do przełożenia na małe i nietypowe tematy. Jak dla mnie to jest to mały nietypowy temat z kilkoma niewiadomymi, czyli potencjalnie upierdliwy.
Napisałem o godzinach poświęconych na przygotowanie całości bo wg mnie jest to klucz do prawidłowej wyceny nietypowego przedsięwxięcia. Oczywiście doświadczony modelarz z gotowej inwentaryzacji może to zamodelować w ciągu 2 godzin, a ktoś kto się uczy 12, dlatego też zarabiają różne pieniądze. Tu uczciwy musisz być w dwie strony, wobec siebie i wobec klienta, ale to osiągniesz zarabiając na temacie , a nie dokłądając do niego. Konkurencja nei śpi i się rozwija, a podstawą rozwoju każdej firmy są inwestycje w oparci o wypracowany zysk.
Co z tego, że ktoś zrobi raz tanio na kradzionym sofcie i ślęcząc po nocach. Następnym razem już go nie będzie. Jeżeli uczciwa wycena jest dla klienta nie do zaakceptowania to czytelny znak, że taka usługa nie ma przyszłości.

Osobiście wycenił bym to w oparciu o godziny poświęcone na inwentaryzację elementów, modelowanie i przygotowanie do druku ( przy tak prostej formie można to ocenić wstępnie). Na koszty ponoszone prze zemnie na pracownika nałożył bym marżę i podał bym ją w ofercie opisując szczegółowo prace, które wykonam, oraz zakres dodatkowy który może się pojawić w ramach rozwoju tematu lub zmian wprowadzanych przez klienta. Osobno wycenił bym wydrukowanie jednego kompletu w oparciu o czas drukowania, postprodukcji i materiału.
Nie szczypał bym się i wycenił roboczogodzinę modelowania i przygotowania do druku na przynajmniej 100 netto. Drukowanie to już osobna, twoja sprawa, sam nie drukuje komercyjnie tylko w ramach procesu projektowego więc Ci nie pomogę.
Pozdrawiam i powodzenia


Wróć do „Luźne pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość