Którą wybrać? Prusa i3 vs drukarka olo2000pm

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Re: Którą wybrać? Prusa i3 vs drukarka olo2000pm

Postautor: olo2000pm » 13 wrz 2017, 8:56

panbyku pisze:Work in progress...

Obrazek

Aczkolwiek mam pytanko.
Dla "parteru" tego pięknego wazonika, dukarka jakby dodawala takie cienkie nitki - widać je na zdjęciu. Nie wygląda to estetycznie.
I teraz zastanawiam się czy to są te słynne supporty (podpory), czy może skopana jest konfiguracja wydruku? Albo za bardzo ciągnie się filament?
Jeśli wydruk będzie dalej szedł tak ładnie jak w przypadku pierwszego piętra, to po delikatnej obróbce spodu, będzie ekstra!

@Paweł - do wydruku tego, zmieniłem styl na "standard". No i przestawiłem suwak na "waza". Więcej rzeczy nie zdążyłem zgłębić, bo trzeba było ruszać do pracy ;)
Kobieta pilnuje wydruku.

Mi to wygląda na to, że te pierwsze wypustki są uniesione i dlatego tak to wygląda. Jeżeli jest tak w projekcie to trzeba włączyć podpory. Domyślnie są wyłączone.
Jeżeli chodzi o tryb wazy to nigdy go nie używałem, nawet drukujac jakiś wazonik.
Wracając do tego pliku, to w kisslicerze na podglądzie sprawdź czy pierwsza warstwa ma wszedzie kontakt z podłożem.

panbyku
Kontaktowanie:

Postautor: panbyku » 13 wrz 2017, 9:14

olo2000pm pisze:Mi to wygląda na to, że te pierwsze wypustki są uniesione i dlatego tak to wygląda. Jeżeli jest tak w projekcie to trzeba włączyć podpory. Domyślnie są wyłączone.
Jeżeli chodzi o tryb wazy to nigdy go nie używałem, nawet drukujac jakiś wazonik.
Wracając do tego pliku, to w kisslicerze na podglądzie sprawdź czy pierwsza warstwa ma wszedzie kontakt z podłożem.

Jeśli domyślnie podpory są wyłączone to niefajnie. Ale czy ta informacja nie jest zaszyta w STL? Czy STL to goły model i nie ma nic wspólnego z przygotowaniem gcode?
Jak drukowałeś wazonik, jeśli nie w trybie wazy? :)
Aktualnie, nie zrobię nic z tym plikiem. Raz, że nie ma mnie przy druku. Dwa, że chcę by doszedł do końca, jeśli zachowuje swój kształt i nie ma żadnych rozszczelnień, czy braku wypełnienia, dziur. Najwyżej poddam go obróbce. Kolejne doświadczenie.

Abstrahując od wydruku. O ile zdaję sobie sprawę z tego, że sam druk i jego jakość, to godziny spędzone na konfiguracji, testowania temperatur, filamentów, etc, to jak dbać o tę moją zabawkę, by posłużyła mi bezproblemowo jak najdłużej?
Czyścić - co, czym, jak często?
Kalibracja - czego? jak często?
Wymiana części - co? jak często?

Czy przed każdym drukiem należy zerować osie?
Co mi daje nagrzewanie stołu i głowicy, przed puszczeniem druku, jeśli po uruchomieniu, drukarka i tak ustawia się do zadanych wartości zaszystych w gcode?
Na razie tyle przychodzi mi na szybko do głowy.

Idzie drugie pięterko i znowu pojawia się dodatkowy druk - już w mniejszej ilości, ale będzie skrobanko.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 13 wrz 2017, 9:44

Jeżeli chodzi o podpory to drukarz decyduje kiedy je włączyć i to jest fajne 8-)
Wazy drukowalem jak zwykłe pliki, w sumie to już dawno nie drukowalem ale jak już to na profilu Standard.
Kalibracja- nic tu już nie robisz bo drukarka jest skalibrowana, od czasu do czasu sprawdź tylko odległość dyszy od stołu, ale tylko gdy zobaczysz, że filament na pierwszej warstwie odstaje.
Wymiana części- nic tu nie robisz, może za rok lub dwa padnie któryś wiatrak. Kluczowy wiatrak jest na głowicy, jak zacznie zwalniać to glowica zacznie sie przytykac.
Czyszczenie- kosmetyka, od czasu do czasu odpal odkurzacz i wyczyść wiatraki, zwlaszcza ten w zasilaczu.
Osi nie musisz zerowac, robi to gcod, ale osobiście zawsze zerowalem po zakonczeniu pracy drukarki.

Nie każdy projekt nadaję się do wydruku, nie mówię, ze akurat ta waza jest źle zaprojektowana, ale czesto tak jest....niestety.

Nie musisz sam nagrzewac stolika i glowicy, to robisz tylko wtedy gdy sprawdzasz odległość dyszy od stolika. Z tego co widzę teraz jest dobrze więc nic nie muszisz już robic.....drukować :OK:

panbyku
Kontaktowanie:

Postautor: panbyku » 13 wrz 2017, 20:16

Wazonik wydrukowany, aczkolwiek nie bardzo rozumiem po co ten nadmiar towaru pomiędzy sześcianami:

Obrazek

Będę się starał to wyczyścić.

Zaś środku dają się zauważyć na łączeniach - prześwity:

Obrazek

Jak tego uniknąć? Grubszą wartwą drukować?

Ogólnie obiekt spoko.
Zastanawiam się czy trzyma wymiar, bo w podstawie ma koło, a na górze jajo. Jednak mi to wygląda na zamysł stworzyciela.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 13 wrz 2017, 21:38

Moze zbyt wysoka temperatura filamentu (glowicy) sprawia, ze nawisy zbyt wolno zastygaja i przez to "splywaja"? Tak samo to mogloby tlumaczyc niteczki jakie widoczne byly na Twoim benchy.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 14 wrz 2017, 4:58

panbyku pisze:Wazonik wydrukowany, aczkolwiek nie bardzo rozumiem po co ten nadmiar towaru pomiędzy sześcianami.

Jak pokazujesz jakiś "problem", to należało by przynajmniej napisać:
- linka do drukowanego obiektu (STL)
- jaki filament (Typ/producent)
- jaka temperatura głowicy
...
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 14 wrz 2017, 5:23

A nie są włączone podpory? Daj zrzut ekranu z ustawienń kisslicera. Zakładka Styl i Podpory.
No i tryb "waza", czy on nie jest zarezerwowany dla modeli o gładkich ściankach?

panbyku
Kontaktowanie:

Postautor: panbyku » 14 wrz 2017, 6:17

Gdyby nie ten nadmiar plastiku, to sama waza jest super wydrukowana. Tryb wazy jest stworzony dla takich modeli.
Podpory... wygląda na to, że były włączone :/
No ale nie poddajemy się tylko dalej działamy:

Obrazek

Z racji tego, że obiekt jest dosyć "prosty", pozwoliłem sobie na ustawienie dwukrotnie grubszej warstwy - 0,4, oraz wypełnienia na 25%. Będzie doniczka w kształcie wieży.

@Artu - postaram się poprawić.
Generalnie modele wybiera moja kobita z thingiverse.com.
Drukuje na PLA 3DColor w temperaturze 210 stopni na głowicy. Zastanawiam się czy nie zejść z 5 stopni.

Pytanie konkursowe - czy parametr "pre-heat" powinien być ustawiony za każdym razem?
Aktualnie i tak rozgrzewałem drukarkę, bo musiałem zmienić filament...

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 14 wrz 2017, 6:22

panbyku pisze:Gdyby nie ten nadmiar plastiku, to sama waza jest super wydrukowana. Tryb wazy jest stworzony dla takich modeli.
Podpory... wygląda na to, że były włączone :/
No ale nie poddajemy się tylko dalej działamy:

Obrazek

Z racji tego, że obiekt jest dosyć "prosty", pozwoliłem sobie na ustawienie dwukrotnie grubszej warstwy - 0,4, oraz wypełnienia na 25%. Będzie doniczka w kształcie wieży.

To jezeli podpory były włączone to masz odpowiedź dlaczego robił nadmiar- to są podpory właśnie. Nie każdy wydruk z wystajacymi elementami wymaga generowania podpor. Dojdziesz do wprawy. :OK:
Widzę, że na tej wazie bardzo fajnie wyszły te kostki.....kurde, duma mnie rozpiera :mrgreen:
Cieszę się że jesteś zadowolony!

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 14 wrz 2017, 6:50

panbyku pisze:Drukuje na PLA 3DColor w temperaturze 210 stopni na głowicy. Zastanawiam się czy nie zejść z 5 stopni.

Z jaką prędkością drukujesz :roll: Rozumiem, że chłodzenie wydruku jest włączone :roll: A z temperaturą, to bym nawet zszedł do 200 stopni...
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”