Którą wybrać? Prusa i3 vs drukarka olo2000pm

panbyku
Kontaktowanie:

Którą wybrać? Prusa i3 vs drukarka olo2000pm

Postautor: panbyku » 06 wrz 2017, 10:51

Cześć
Jestem Kamil, mam 33 lata i nie jestem alkoholikiem - choć to nie zostało potwierdzone naukowo. :oops:
Bronię się przed drukiem 3D już długo, długo, ale każda kolejna kraksa helikopterami RC uświadamia mnie, że chyba powinienem poszukać bardziej statecznego hobby :))
Dlatego też, drogie modele RC idą w odstawkę i przymierzam się pomału do zakupu pierwszej drukarki.
Mało jeszcze wiem i przydałaby mi się jakaś wiedza w pigułce. Oczywiście będę starał się wertować forum i wnioskować z kontekstu niektórych wypowiedzi co z czym się je.
Wątek zaś założyłem by uzyskać odpowiedź na powyższe pytanie.
Wszyscy (Ci wszyscy, którzy polecają ;) ) polecają Prusę i3 MK2S... Rzeczywiście, wiele dobrego o niej w internecie. Wsparcie, ciągłe upgrade'y, bardzo przyzwoita jakość druku. Cena... no cóż. Jak za gotowca i nie-chińczyka, chyba też dobra.
No i już człowiek jest zdecydowany i chce klikać "kup teraz", jednak postanawia zapytać znajomego, co trochę w druku siedzi i ten musi oczywiście wprowadzić zamęt - Z tego miejsca chciałem pozdrowić Artu. ;)
Artu podsyła mi linka do tego forum, giełdy konkretnie, z takim cudeńkiem:
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=34&t=1304
I tak zadał mi ćwieka. Pomożecie rozwiać wątpliwości?
Drukarka kolegi olo2000pm zrobiła na mnie duże wrażenie. Jednak moja wiedza jest bardzo malutka i nie potrafię osądzić w czym jest lepsza, tudzież gorsza od oryginalnej Prusy. Poza tym, że ma większy obszar roboczy i solidną konstrukcję.

Pewnie będziecie mieli pytania. A ja zapewne nie na wszystkie odpowiem, bo się nie znam.
Chciałbym drukować z możliwie jak największej ilości materiałów - Rozumiem, że największe znaczenie ma tu temperatura jaką może osiągnąć głowica. - olo wspomina o 252 stopniach. Prusa chwali się większym zakresem.
Zależy mi na tym, by drukarka za bardzo się nie "tłukła" podczas druku - mieszkam w drewnianym domu, na piętrze ;) Spotkałem sie z opiniami, że drukarki są głośne. niektórzy stawiają je na płytach chodnikowych - u mnie to nie przejdzie.
Czy jestem gotów sam sobie podłubać - tak, jeśli będzie sensowny manual ;)
Jakieś alternatywy może? Drukarki wielogłowicowe - czy to jest przyszłość i ma sens?
Z góry dzięki za odpowiedzi i nakierowanie, rozwianie wątpliwości.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Re: Którą wybrać? Prusa i3 vs drukarka olo2000pm

Postautor: Artu » 06 wrz 2017, 11:16

Pewnie zostanę odczytany jako mało obiektywny, ale.... brał bym tą od Pawła (olo2000pm)...
Jest tak dopieszczona, że drugiej takiej nie znajdziesz :OK:
Co do temperatury pracy głowicy, to kwestia samej głowicy, i po zmianie na przykład na E3D V6, można drukować z temperaturą do 400°C
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

stasiek
Kontaktowanie:

Postautor: stasiek » 06 wrz 2017, 13:09

Tak jak pisze Artu z głowica jest to kwestia ewentualnej wymiany na model przez niego podany. Wpierw sobie podrukuj i zoabczysz czy brak Ci temperatury.
Jeśli chodzi o moją obiektywnosc - też pewnie nie jestem :)
Wydruków Prusy nei widizałem szczerze powiem ale wydruki olo są zajebiaszcze

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 06 wrz 2017, 14:30

Olo2000pm lubi dopracować swoje drukarki i wycisnąć z nich max.

Artu pisze:Pewnie zostanę odczytany jako mało obiektywny, ale.... brał bym tą od Pawła (olo2000pm)...
Jest tak dopieszczona, że drugiej takiej nie znajdziesz :OK:
Co do temperatury pracy głowicy, to kwestia samej głowicy, i po zmianie na przykład na E3D V6, można drukować z temperaturą do 400°C

Bez kozery powiem pińcet (500stC), ale z blokiem https://blackfrog.pl/blok-grzejny-e3d-v6-copper-miedz-p-1085.html i dyszą https://blackfrog.pl/szukaj.html/szukaj=dysza%20mied%C5%BA/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak

panbyku
Kontaktowanie:

Postautor: panbyku » 06 wrz 2017, 15:25

Ok. Czyli kwestia temperaturowa to kwestia odpowiednio dobranych części, które jak mniemam, będę mógł bezproblemowo podmieniać w drukarce olo2000pm.
A pomijając ten aspekt, która drukarka będzie bardziej user-friendly? Moja Pani się strasznie nakręciła, a to ona pewnie będzie drukować, siedząc z córeczką w domu :) ja będę kontrolerem jakości.
Chodzi mi o bezproblemową obsługą. No dobra. Przesadziłem - jak najmniej problemową :) jakieś wsparcie też by się przydało. Rozumiem że na użyszkodników forum mogę liczyć? ;)

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 06 wrz 2017, 15:28

Drukarka dostała nowy stolik, wygląda .....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 06 wrz 2017, 15:43

Ja tylko przypomne, ze drukarki to nie sa zabawki i rzadko bo rzadko, ale moze pojsc cos nie tak, wiec w drewnianym domu od razu zaopatrz sie w odpowiednie oczujnikowanie miejsca z drukarka i trzymaj gasnice obok. Moze dobrym pomyslem jest polozenie drukarki na jakims niepalnym materiale.

Przy wielogodzinnych drukach czujnosc (zwlaszcza zony zajmujacej sie dzieckiem) moze nie byc wystarczajaca.

Wybor modelu nie ma wiekszego znaczenia, bo nawet czesciej sie slyszy o plonacych drogich drukarkach :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 06 wrz 2017, 18:14

To fakt, prędzej czy póżniej jakiś kabel pójdzie. Każdą drukarkę trzeba regularnie przeglądać.

panbyku
Kontaktowanie:

Postautor: panbyku » 06 wrz 2017, 18:55

Czy jest tu gdzieś na forum ABC drukarek 3D a przede wszystkim, opisane aspekty związane z bezpieczeństwem? Trochę mnie zaniepokoiliście.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 06 wrz 2017, 19:42

Jakiegos linku nie mam, na pewno da sie cos wygooglowac, moze na zagranicznych forach.

Generalnie jak dbasz i sprawdzasz stan drukarki to wielkiego ryzyka nie ma. Softwarowe zabezpieczenia w teorii zapobiegają przegrzaniu/stopieniu glowicy w przypadku awarii termistora. Dodatkowo elektroniki zazwyczaj zawieraja bezpieczniki, ktore rozlacza uklad w przypadku zwarcia.

Ale nalezy sprawdzac w miare regularnie stan izolacji na ruchomych kabelkach, sprawdzac polaczenia na elektronice i zasilaczu (czy sie jakas srubka na zaciskach od wibracji nie poluzowala), no i uwazac na dzieci oraz zwierzeta.

Po prostu zwrocilem uwage w Twoim poscie na zwrocenie uwagii na drewniany dom, takze umiejscowienie drukarki dobrze przemysl.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”