Podjąć wyzwanie ?

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Re: Podjąć wyzwanie ?

Postautor: chemik72 » 20 mar 2018, 11:14

Arketnik pisze:W czeluściach YouTube znalazłem sporo takich kombinacj jedna z najciekawszych to taka jak by odwrócona delta która porusza stołem a głowice ma wymienne. Drukuje 3d wypala laserem itp... Rysuje pisakiem

Tak filmiki fajne są że takie "wehikuły" potrafią przemieścić narzędzie z punktu A do B i jednocześnie rzeźbić ale już mało kto zwraca uwagę jaki jest efekt końcowy precyzji :? .
A tu napisałeś jasno i wyraźnie i to wszystko razem będzie ciężko pogodzić.
Arketnik pisze:Maszyna musi być zarazem precyzyjna szybka i sztywna...

"Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi."

Powodzenia :OK:
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 20 mar 2018, 11:22

W takim bądź razie wybierz jedno z mych kryteri i jeśli masz chęć postaraj się mi coś podpowiedzieć. Naprawdę będę wdzięczny zapodpowiedzi i przemyślenia. Uważam że czasy w których latać mogą tylko ptaki już się skończyły... A co do powiedzenia jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... Jeden komentarz... A żonę masz od czego ? XD bo jak dobrze gotuje to nie prasuje wynika z tego ;)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2018, 11:51 przez Arketnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 20 mar 2018, 11:26

Ponawiam
Arketnik pisze:Panowie a jeśli podkreślę że chodzi o wiercenie grawerowanie frezowanie ale tylko PCB tylko takie małe obciążenia żadne aluminium. Narzędzia nie przekraczające średnicy 3mm tylko to co dla PCB potrzebne. Lub grawerowanie w plastiku aluminium ale nie frezowanie wgłębne czy jak to tam zdefiniować...

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 20 mar 2018, 11:30

Jakoś mi się nie chce wierzyć że nema 17 na pasku nie utrzyma wiertła 3 mm podczas wiercenia PCB (lub podczas grawerki) przecież tam nie będzie dużych sił ? Mylę się?

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 20 mar 2018, 11:48

Arketnik pisze:Jakoś mi się nie chce wierzyć że nema 17 na pasku nie utrzyma wiertła 3 mm podczas wiercenia PCB (lub podczas grawerki) przecież tam nie będzie dużych sił ? Mylę się?

Zbuduj i sprawdź.

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 20 mar 2018, 14:45

powiem tak, na katedrze mamy frezarkę do PCB, wszystko jeździ na wałkach 12mm na śrubach kulowych fi10, a maksymalne narzędzie to frez 3,2mm
jako napęd służą nema23 na długich wirnikach, tak na oko po 6Nm, niech to będzie dla Ciebie odpowiedź co jest potrzebne do frezowania pcb ;)
i nie chodzi o moc, chodzi o precyzję :)

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 20 mar 2018, 17:50

Na forum CNC jest frezarka z silnikami 0,5Nm robiąca nawet w stali. Silniki to nie wyznacznik. Np takie coś: https://www.youtube.com/watch?v=9pZyN5D0a4Y dało by radę rzeźbić w PCB.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 20 mar 2018, 18:18

Czasem tak jest, że jak ludzie mówią, że coś jest niemożliwe, a przyjdzie ktoś kto o tym nie wie, to zrobi:D

Moim zdaniem fajne mechaniczne wyzwanie. Co mi się podoba, to w temacie nie było wspomniane nic o cenie takiej "all-in-one", bo to może wyjść drogo.
Ja bym przede wszystkim myślał, nad zastosowaniem najszerszych pasków jakie się uda zdobyć, może nawet podwójnych na każdą oś, dodatkowo ułożyskował wał wychodzący z silnika na jego końcu, tak, aby móc uzyskać lepiej napięty pasek bez groźby uszkodzenia silników. Oczywiście to w przypadku zastosowania napędu na paskach. Wiadomo, cudów się nie osiągnie, ale jeżeli oczekiwane tolerancje wymiarowe nie będą zbyt wyśrubowane, a zakładane prędkości skrawania nie będą wysokie, to ja szansę widzę:) Przy czym pole robocze takiej maszyny na paskach bym starał się ograniczyć do minimum.

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 20 mar 2018, 20:01

Jeżeli to ma być tylko i wyłącznie do pcv, bo akurat to mi umknęło, to popatrz na układ ultimakera, skopiuj go z napędem bezpośrednim i drugim łożyskiem od środka + szerokimi paskami.
Paski mogą być otwarte, na mocowaniach je naciągniesz.

Możesz naciągnąć paski mocno jak życzysz, łatwo wymienne głowice i dobre predkosci.

Silnik bezpośrednio, to się w Ulti nazywa direct drive.

Zrób z czterema łożyskami na wałek, razem 16 łożysk.
Licząc od końca: łożysko, pasek łożysko, część walka po której ślizga się krzyżak, łożysko pasek lozysko sprzęgło silnik.

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 21 mar 2018, 7:53

budrzet około 3k max 4k pln.

Co powiecie na to aby zbudować to na zasadzie H-bot x y a oś z góra dół. Co do silników osi XY użył bym silników 400krokowych do osi z nie wiem czy potrzeba 400kroków paski szerokie bardzo mocno naciągnięte nie obciążając osi silników. Oś z chciał bym napędzić jednym silnikiem z paskiem poprzez śruby trapezowe dwie lub więcej. Prowadnice liniowe lub od igusa jeszcze nie wiem proszę doradźcie mi. Zweryfikujcie powiedzcie co sądzicie. Pole robocze chciałem 220 x 440 (dwa stoliki grzewcze na jednej płycie aluminiowej.

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”