Podjąć wyzwanie ?

Arketnik
Kontaktowanie:

Re: Podjąć wyzwanie ?

Postautor: Arketnik » 21 mar 2018, 8:07

Pooglądałem różne układy ultimaker i jakoś mnie nie przekomują :( zbyt dużo wałków zębatek i pasków): w układzie h bot jest jeden pasek do naciągania i to mi się podoba.

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 21 mar 2018, 9:27

h bot najgorsze rozwiązanie z możliwych. W tym układzie występują "przekoszenia" poczytaj o wadach tego układu. A tu jeszcze frezowanie/grawerowanie ma być :shock: Można ewentualnie ale stosując dodatkowe połączenie wałkiem z dwoma paskami lewego i prawego wózka/łożyska osi Y.
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70

mcexperts
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Podjąć wyzwanie ?

Postautor: mcexperts » 21 mar 2018, 9:57

Arketnik pisze:Pooglądałem różne układy ultimaker i jakoś mnie nie przekomują :( zbyt dużo wałków zębatek i pasków): w układzie h bot jest jeden pasek do naciągania i to mi się podoba.
Jak masz układ ultimakera z bezpośrednim połączeniem os-sionik, to jest to najprostsze możliwe rozwiązanie.
4 paski, 4 walki, z obu stron równo ciągnie / pcha.

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 21 mar 2018, 10:47

Tak jak napisał @mcexperts ten układ będzie będzie właśnie o wiele lepszy od h-bot. A prościej nie znaczy lepiej.

Ps. Tak już trochę filozofowania to zaczynając myśleć o takim urządzeniu wielofunkcyjnym to powinno się zaczynać od Frezarka+drukarka+laser według hierarchii sztywności konstrukcji. Ba jak da radę frezować precyzyjnie to nie będzie problemu z drukiem i laserem, odwrotnie drukarka+laser+frezarka to już nie bardzo . Pozostaje tylko kwestia kompromisu prędkości- czy śruby i wolniej to na + dla frezarki duża precyzja, czy paski i szybciej to na +drukarki/lasera.

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 21 mar 2018, 12:14

Co to są "przekoszenia" ? Z tą precyzją to święta racja że śruby są lepsze. Wolniejsze ale bardziej precyzyjne... A czy bierzecie pod uwagę że ja chcę TYLKO!!! W PCB frezować/grawerować i wiercić otworki montażowe? Jakoś nie potrafię ogarnąć umysłem jakie występują siły podczas grawerki na głębokość 0,2mm w PCB :/ chyba że zrezygnować całkowicie z wrzeciona a PCB trasować laserem potem już ręcznie wiercić otwory... Co sądzicie ?

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 21 mar 2018, 13:36

To policz, masz ramię 80mm, frezujesz.

Jaka siłę muszisz przyłożyć żeby frezowalo, i jaki moment skręcający masz na mocowaniu.

Arketnik
Kontaktowanie:

Postautor: Arketnik » 21 mar 2018, 14:03

mcexperts pisze:To policz, masz ramię 80mm, frezujesz.

Jaka siłę muszisz przyłożyć żeby frezowalo, i jaki moment skręcający masz na mocowaniu.

niestety jestem słaby z matmy ;)

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 21 mar 2018, 14:09

Na początek postaram się wytłumaczyć co znaczy "przekoszenie" a no brak prostopadłości osi X do Y i drukowany/frezowany kwadrat nie będzie miał kątów prostych. Poczytaj o wadach i zaletach kinematyki układów na paskach. Gdzieś na sieci jest artykuł z testów

Jakoś nie potrafię ogarnąć umysłem jakie występują siły podczas grawerki na głębokość 0,2mm w PCB :/

Miałeś kiedykolwiek odczynienia z drukarką 3D ? gdzie teoretycznie nie występują żadne siły a mimo to ciężar i bezwładność ektrudera/direct odbija się na jakości wydruków. A przy frezowaniu/grawerowaniu dochodzi w/w bezwładność + działające siły może i niewielkie ale zawsze są o wiele większe niż latanie w powietrzu jak to jest w przypadku drukarki czy lasera.

chyba że zrezygnować całkowicie z wrzeciona a PCB trasować laserem

Nie za bardzo rozumiem? Zdajesz sobie sprawę jakiej mocy laser jest potrzebny do wypalenia miedzi z płytki...?

A co ze sterowaniem czym masz zamiar sterować tymi 3 urządzeniami jakim programem?

ps. Szczerze to cała ta rozmowa to teoria bo nikt na forum nie zbudował czegoś takiego. Nie bież moich wypowiedzi za bardzo do siebie, jestem całkowicie za tym abyś wykonał taką maszynę i się pochwalił i trzymam kciuki. Ja cię nie będę namawiał abyś to zrobił a potem żałował wywalonej kasy i spędzonych setki godzin nad modyfikacjami bo nie będzie działać tak jak tego się spodziewałeś.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 21 mar 2018, 14:54

Ja odnoszę wrażenie, że kolega arketnik chciałby aby ktoś podsunął mu gotowy projekt takiej maszyny :mrgreen:

A ja mam dla Was Panowie info, przymierzam sie do bydowy delty z wymmiennymi głowicami na elektromagnesy 8-)

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 21 mar 2018, 16:27

olo2000pm pisze:...przymierzam się do budowy delty z wymiennymi głowicami na elektromagnesy 8-)

Wystarczą magnesy neodymowe. Gdzieś już widziałem taki projekt delty.... nawet z głowicą frezującą PCB :OK:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”