Dwie karty graficzne w laptopie

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Dwie karty graficzne w laptopie

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 10:18

W związku z tym, że mój Packard Bell "padł" pomimo wykonanego "rebarlingu", kupiłem okazyjnie Lenowo Z50-70 i5, w którym są " dwie karty graficzne. NVIDIA GeForce 840M - 4096MB DDR3 oraz Intel HD Graphics 4400, ForceWare 340.52
Mam prośbę o łopatologiczne wytłumaczenie jak są one wykorzystywane, to znaczy po co w ogóle są dwie karty, która i kiedy jest "aktywna" :roll:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Dwie karty graficzne w laptopie

Postautor: Garreth » 02 sie 2016, 10:33

Przede wszystkim jak dla mnie jest to świetne rozwiązanie w lapkach. Nazywa się to nvidia optimus.

Zintegrowana karta jest normalnie domyślną, tzn. wszelkie aplikacje nie wymagające dużej wydajności są na niej uruchamiane (między innymi pulpit, przeglądarki, etc.). Bierze ona dużo mniej prądu oraz mniej się grzeje, dzięki czemu lapek jest w stanie pociągnąć dłużej na baterii, jest cichszy i chłodniejszy.

Natomiast druga karta graficzna uruchamiana jest w różnych sytuacjach, w zależności od sterowników i programów. W teorii wszystko co wymaga większej wydajności (gry, cady, etc.) powinno być uruchomione domyślnie na drugiej karcie. U mnie na przykład po podpięciu drugiego monitora zaczyna pracować mocniejsza karta, ale też to nie musi być wszędzie.
Co ma się uruchomić w trybie większej wydajności określa sterownik, ale w ustawieniach sterownika można na stałe zdefiniować sobie, że chcemy apkę X uruchamiać na karcie graficznej Y.

Dodatkowo przy jednorazowej potrzebie uruchomienia jakiejś aplikacji na zewnętrznej karcie możemy kliknąć prawy klawisz na jej skrót i wybrać "Uruchom z procesorem graficznym-> Zintegrowana karta lub procesor nvidia.

Poza tym w biosie powinna być możliwość ustawienia jednej z kart na stałe, jeśli komuś z jakiegoś względu optimus przeszkadza, ale ponownie, to zależy od biosu.

Dużym plusem optimusa jest to, że jeśli jedna z kart padnie (u mnie w służbowym lapku padła 'zewnętrzna' karta) to dalej możemy pracować, możemy zrobić backup przed odesłaniem do serwisu, etc.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 11:19

To jeszcze napisz mi która z nich jest tą "mocniejszą" i "lepszą" :roll: Na przykład dla DesignSpark Mechanical 2.0 :)
W laptopie mam 8GB pamięci RAM (czy warto "inwestować" w 16GB :roll:) oraz dysk SSD 120GB.
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 02 sie 2016, 11:27

Do DSM spokojnie wystarcza ta wbudowana w procka, czyli "Intel HD Graphics". Ja w moim kompie na I5 wogóle nie mam dodatkowej grafiki i jadę na tej wbudowanej w procek. I daje radę. A tak jak Garreth pisze na wbudowanej pochodzi dłużej na baterii i mniej się będzie grzał.
A ta mocniejsza to GeForce.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 11:32

Dzięki Wam za "łopatologiczne" wytłumaczenie mojego "problemu" :Piwo:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 02 sie 2016, 14:43

Artu pisze:W związku z tym, że mój Packard Bell "padł" pomimo wykonanego "rebarlingu"

Jako, że jest to temat związany z moją pracą zawodową, podpowiem wszystkim potomnym, którzy to przeczytają. Reballing to było, jest i będzie oszustwo. Nigdy nie dajcie się nabrać na naprawę układów poprzez reballing. Nie wnikając w szczegóły, jest to ściema i każdy uczciwy serwisant wam to powie.

Wiem, że komputer po tym zaczyna działać, zatem dla zobrazowania: jak koleś wpieprza fastfoody codziennie i zacznie stosować dietę bezglutenową, to schudnie, tylko, że to nie ma żadnego związku z glutenem.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 16:06

virgin71 pisze:Reballing to było, jest i będzie oszustwo. Nigdy nie dajcie się nabrać na naprawę układów poprzez reballing. Nie wnikając w szczegóły, jest to ściema i każdy uczciwy serwisant wam to powie.

W moim przypadku uczciwie zostałem poinformowany, że laptop po takiej "naprawie" będzie działał tydzień lub dłużej... Podziałał 2 miesiące i zdechł :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 02 sie 2016, 16:34

Artu pisze:
virgin71 pisze:Reballing to było, jest i będzie oszustwo. Nigdy nie dajcie się nabrać na naprawę układów poprzez reballing. Nie wnikając w szczegóły, jest to ściema i każdy uczciwy serwisant wam to powie.

W moim przypadku uczciwie zostałem poinformowany, że laptop po takiej "naprawie" będzie działał tydzień lub dłużej... Podziałał 2 miesiące i zdechł :mrgreen:

Zwyczajowo bierze się za to 200-350zł, także sporo jak na 2 miesiące. Zakładam, że zapłaciłeś mniej i było warto:)

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 02 sie 2016, 16:57

Znacznie mniej, i z braku kasy na zakup laptopa, było to jedyne "rozwiązanie" 8-)
Teraz zakupiłem (z niego obecnie piszę) jedenastomiesięcznego Lenovo :OK:
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
MetaliK
Kontaktowanie:

Postautor: MetaliK » 03 sie 2016, 6:00

Przepraszam za off-top ale mnie zaciekawiło. Kolego Virgin71 dlaczego piszesz że reballing to ściema? A jeżeli tak, to jaki jest rzeczywisty powód usterki? Ciekawi mnie to bo zdarza mi się w projektach stosować duże układy BGA.
Tantillus - Sprzedany
uKRUS 3D - już rusza rączkami i pluje filamentem - nawet tam gdzie trzeba :) !

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”