Tulejki ślizgowe "węglowe"...

grzybu
Kontaktowanie:

Re: Tulejki ślizgowe "węglowe"...

Postautor: grzybu » 08 lis 2016, 11:33

Zamówiłem próbkę RJZM-01-08 od Igusa i dostałem potwierdzenie, ze 6szt powinno być w przyszłym tygodniu.
I tak miałem wymieniać łożyska stolika, bo już hałasują więc będzie okazja sprawdzić.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 08 lis 2016, 12:56

s3b pisze:... ale nie do końca nadają się jako napęd pojedynczej osi, ze względu na ewentualne luzy, które tuleje mają, lub które mogą się z czasem pojawić...

Dla tego daję po 2szt tulejek na każdą prowadnicę :OK:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Grzechu
Kontaktowanie:

Postautor: Grzechu » 10 lis 2016, 8:14

Tulejki z brązu z dodatkiem grafitu używałem, nie w drukarce ale przy siłowniku obrotowym, działa elegancko. Tylko uwaga bo grafit jest kruchy :)

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 14 lis 2016, 11:48

Artu pisze:Znalazłem "wymiarowy zamiennik" łożyska LM8UU 8mmx15mm x24mm linear graphite copper set bearing copper alloy bushing oil self-lubricating bearing JDB 8x15x24 :D i chyba je zakupię :OK:

Wziąłem je na próbę. Dam znać jak się sprawują.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 12 gru 2016, 8:57

Dotarły do mnie tulejki. Wykonanie super ale słabo zgrywają się z moimi prętami. Mają delikatny luz. Tulejki mają idealne 8mm średnicy wewnętrznej ale same prowadnice liniowe są mniejsze :cry:
Ma ktoś może pręty nierdzewne fi 8 i może je zmierzyć suwmiarką? Ewentualnie może ktoś da namiar gdzie można kupić pręty o rozmiarze 8mm a nie 7,9 mm.

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 12 gru 2016, 9:02

spec pisze:Dotarły do mnie tulejki. Wykonanie super ale słabo zgrywają się z moimi prętami. Mają delikatny luz. Tulejki mają idealne 8mm średnicy wewnętrznej ale same prowadnice liniowe są mniejsze :cry:
Ma ktoś może pręty nierdzewne fi 8 i może je zmierzyć suwmiarką? Ewentualnie może ktoś da namiar gdzie można kupić pręty o rozmiarze 8mm a nie 7,9 mm.

A to jest proste pod tulejkę musi być zazwyczaj wałek na tzw. plusie, a pod łożysko troszkę na minusie. Ja chciałem do drukarki dać wałki z skanera , gdzie karetka latała na tulejkach i łożysko chodziło bardzo ciężko. Mierząc mikromierzem ten wałek miał kilka tysięcznych powyżej 8mm :) Więc jakbyś miał gdzieś stary i zepsuty skaner to warto rozebrać.
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 13 gru 2016, 19:33

spec pisze:Dotarły do mnie tulejki. Wykonanie super ale słabo zgrywają się z moimi prętami. Mają delikatny luz. Tulejki mają idealne 8mm średnicy wewnętrznej ale same prowadnice liniowe są mniejsze :cry:

To masz jakieś badziewne prowadnice liniowe. Dobra prowadnica liniowa ma 8mm. Kup w jakimś sprawdzonym sklepie CNC prowadnicę liniową 8mm. Mam takowe i tulejki mosiężne czy panewki nabijane śmigają bez luzów.

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 13 gru 2016, 21:32

Prowadnice liniowe od blackfroga są "rzekomo" wykonane w 6 klasie dokładności czyli dla wałka fi 8 mm będzie to od 8,000 do 7,991 mm.
Kupowałem od niego kilka razy i mierzyłem je mikrometrem (nie mikromierzem ;) ) i mieściły się w tolerancji h6 przy niepewności pomiarowej (błędu pomiarowego) 2 mikronów!

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 14 gru 2016, 8:04

Krzysztof pisze:To masz jakieś badziewne prowadnice liniowe. Dobra prowadnica liniowa ma 8mm. Kup w jakimś sprawdzonym sklepie CNC prowadnicę liniową 8mm. Mam takowe i tulejki mosiężne czy panewki nabijane śmigają bez luzów.

Na to wychodzi. Przy łożyskach tego nawet nie sprawdzałem bo wszystko chodziło dobrze (tak wtedy mi się wydawało). Nie wiem czy jest sens pisać gdzie je kupiłem.
A Ty Krzysztofie czasem kiedyś nie pisałeś, że używasz pręty nierdzewne i że są lepsze pod tulejki? Gdzieś mi dzwoni tylko nie wiem gdzie :-)

Dorwałem starego HPka ze skanerem, może z niego coś wydłubię.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 14 gru 2016, 15:39

Nierdzewka jaką miałem była bardzo dobrej jakości, miękka, więc po czasie drukarka fajnie się wygłuszała (jakby się docierała). Niemniej jednak na panewkach ślizgowych był luz delikatny. Dużo lepiej panewki pracują na prowadnicy utwardzanej (w sensie typowej liniówki).

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”