Frezarka OX CNC

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Frezarka OX CNC

Postautor: virgin71 » 12 mar 2018, 16:11

Pomyślałem, że warto zainwestować w frezarkę. To znaczy, uznałem, że nie mam kasy, ale kiedy zobaczyłem OX CNC, pomyślałem, że warto jednak zainwestować.

Pole robocze 1,2m x 1,2m. 6cm w Z.
Wrzeciono Makita RT 0700.

Ktoś testował, próbował, może coś powiedzieć?

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Re: Frezarka OX CNC

Postautor: Arkomania.pl » 12 mar 2018, 16:35

Witam,

Nie mam w tej kwestii doświadczenia, dlatego ja
od siebie mam pytanie.

Oglądałem OX CNC na YT i Ali (kit z mechaniką).

Nasuwa mi się pytanie. Czy do mechanicznego CNC napęd paskowy osi XY
sprawdza się. Do cięcia lub grawerowania laserowego na pewno tak.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Postautor: Minik » 13 mar 2018, 9:13

Zbudowałem i używam od trzech lat. Jako wrzeciona używam proxxona IBS więc nie mam doświadczenia z niczym mocnym. Moje zastosowania to użytkowanie typu ploter tnący do sklejki, plexy i miękkich materiałów.
Podstawowe pytanie co chcesz na tym robić?

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 13 mar 2018, 16:14

Minik pisze:Podstawowe pytanie co chcesz na tym robić?

Ciąć sklejkę i drewno. Właśnie wydaje mi się, że to całkiem dobry wybór.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 13 mar 2018, 16:35

Na pasku GT2 ? z całym szacunkiem, ale do spienionego pcv i tektury tylko ;) chyba, że będziesz frezował na warstwie 0.1mm.

Pozdr

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 14 mar 2018, 9:23

Sławek pisze:Na pasku GT2 ? z całym szacunkiem, ale do spienionego pcv i tektury tylko ;) chyba, że będziesz frezował na warstwie 0.1mm.

Pozdr

A coś możesz polecić? Na Open Builds cisną na tych paskach nawet aluminium. Ja głównie chcę sklejkę, więc to nie jest jakiś szał. Twarde drewno na pewno będzie pomału szło.
Jak się okaże, że to idzie, to wysupłam 50 klocków na profesjonalny sprzęt.

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Postautor: Minik » 14 mar 2018, 9:38

W oryginale polecają pasek z podziałką 3mm i taki właśnie mam, jest dwa razy grubszy od gt2 i wg mnie zdecydowanie wystarcza do pracy w sklejce. Ploter na paskach jest łątwiejszy w budowie i więcej wybacz. OX jest przeznaczony do amatorskiej pracy i hobbystycznego zastosowania, gdzie sztywności i prędkości obróbki nie są wymagane do dobrej zabawy.
Ja swój zbudowałem do modelarstwa, zabawy, ale przede wszystkim żeby nauczyć się posługiwania tego typu sprzętem. Z tego co pamiętam całość ze sterowaniem wyszła mnie poniżej 3K co uważam za bardzo przyzwoity wynik w porównaniu do możliwości sprzętu. Jedyne czego mi brak to dobre wrzeciono.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 14 mar 2018, 9:45

Wystarczy zamienić paski na śruby kulowe i już to zmienia zdecydowanie postać rzeczy. Nie polecę ci gotowych rozwiązań bo nigdy nie byłem nimi zainteresowany więc nie jestem w temacie, swoją frezarkę sam sobie zbudowałem i dopiero trzecia wersja spełniła moje oczekiwania. Niestety szedłem tą samą drogą co ty i myślałem, że da się utrzeć szkłem dupę, niestety nie da się, szkoda tylko kasy która wydałem na poprzednie konstrukcje, dlatego o tym pisze, abyś potem nie żałował. Ta trzecia wersje kosztowała mnie lekko ponad 10k przy polu 450x350, ale dokładność mam rzędu kilku setek mm co przy ruchomej bramie jest dobrym wynikiem i przy sporych warstwach skrawania, rzędu kilku mm na jedno przejście. Prowadnice szynowe Hiwin, śruby kulowe, wrzeciono mokry chińczyk 1.5kW z falownikiem, silniki 1.9Nm, sterowniki silników na M542. Konstrukcja z alu gr. 30mm.

Pozdr

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Postautor: Minik » 14 mar 2018, 9:57

Osobiście gdybym rozważał budowanie na śrubach to nie wchodził bym w OX i system v slot. Dla mnie wybór OX był świadomy podyktowany budżetem, formatem i materiałami które chciałem obrabiać. Nie żałuje wydanej kasy i nie potrzebuje nic więcej. Twoja maszyna Sławek to zupełnie inna bajka i przeznaczona do innych zadań, których ja nawet nie będę się podejmował.

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 14 mar 2018, 10:10

Poprę Sławka co do słuszności użycia pasków. Na forum opisane są obie moje frezarki. Pierwsza na paskach to dramat w twardszych materiałach i nie mówię tu nawet o aluminium. Pasek działa jak guma i pozwala aby wrzeciono wpadało w rezonans co niszczy frezy oraz uniemożliwia utrzymanie kształtu np otworów bo pasek rozciągał się raz w jedna raz w drugą.

Wróć do „Frezarki”