Frezarka ze stali 600x400x180

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
keeper
Kontaktowanie:

Frezarka ze stali 600x400x180

Postautor: keeper » 30 sie 2017, 7:57

Prezentuje frezarkę którą udało mi się zbudować od podstaw. Wiele czasu i pracy opłynęło do czasu kiedy byłem zadowolony z efektów mojej pracy jak i frezarki.
Konstrukcja jest wycięta na laserze i spawana punktowo. Miejsca na łożyska zostały poprawione na frezarce na której w zasadzie nie da się frezować w stali ze względu na wibracje oraz bardzo słabą moc wrzeciona na niskich obrotach.
Napęd osi zrealizowany na wałkach nie podpartych z stali nierdzewnej dla ruchomego stołu to fi 40 dla osi X 35 i dla osi Z 30 - i to był duży błąd trzeba było nie oszczędzać na średnicy i dać minimum 35 jak nie 40. Wszystkie osie napędzają śruby kulowe 16 na 5, naprężone wstępnie. Silniki krokowe 8N/m sterowniki od markcompu. Zasilanie 500w trafo po wyprostowaniu 75 V .
Stół został wykonany z blachy 10mm i przyspawanych do niego płaskowników 10mm tak by powstały rowki T-owe następnie podstawa w miejscy przykręcenie do wózków, zabielona a następnie prze-frezowana z góry na tej frezarce. Sama waga stołu to 42kg.
Wrzeciono :
jest to wrzeciono prosto z Azji 3kw 3x 400v chłodzone wodą, sterowane wektorowo przez falownik Invertek 5kw trójfazowy .
Maszyna sterowna jest przez Pikocnc wersja Ethernet
Frezowanie,
Ogólnie z pracy frezarki jestem zadowolony, to co mnie najbardziej denerwuje to marna jakość łożysk linowych. Po paru godzinach pracy w stali i aluminium w zasadzie nadają się do wymiany. Wrzeciono mogło by być jeszcze większe bo czasami brakuje mu mocy np dla freza 12mm i pracy w aluminium przy agresywnym frezowaniu słychać że jest mu ciężko.

Cała maszyna trafiła do wanny z obudową i przesuwaną do góry bramą z poliwęglanu 5mm grubości. Boki obudowy sotały wykonane z pasków foli PVC tak by była możliwość frezowania długich detali tak by mogły wyjeżdżać poza obudowę. Za chłodzenie podczas obróbki odpowiada popa z dystrybutora do paliwa i cały obieg jest zamknięty.

Proszę o krytykę co do konstrukcji co Wam się podoba a co byście zmienili. Ja ze swojej strony dodam że na pewno kolejna konstrukcja to nic innego tylko żeliwo i prowadnice szynowe, reszta rozwiązań nie nadają się do frezowania stali i szybkiej obróbki aluminum.
Jeśli będą chęci na więcej zdjęć, chętnie je dodam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Re: Frezarka ze stali 600x400x180

Postautor: animos » 30 sie 2017, 8:49

Wałki są też i fi 60 (150zł/0.5 metra - allegro) i do tego łożyska liniowe 80 zł/sztuka - allegro.
Ale wydaje mi się, że styk na samych kulkach łożysk i tak będzie zbyt mały.
To samo jeśli chodzi o wózki i prowadnice liniowe też oparte na kulkach.
Jedynym mocniejszym rozwiązaniem wydają się łoża (takie jak np. w tokarkach) hartowane indukcyjnie i szlifowane.
W rozwiązaniach typu jaskółczy ogon luzy kasowane są dociskiem, a powierzchnia styku dużo większa.
Problem jest większy z zakupem tego typu rozwiązań - może stara duża tokarka, łoże pocięte na 3 - x,y,z.
Albo panewki do wałków hartowanych - wykonanie otworów jest łatwiejsze niż frezowanie pod jaskółczy ogon mocowań - styk na panewkach będzie większy niż na kulkach.
Jeszcze są dostępne listwy zębate - moduł 6, 60x60mm 0.5 metra 250 zł.
Do tego koła zębate moduł 6 - od 100 zł 14 zębów.
Mogło by to służyć jednocześnie do prowadzenia i posuwu.

Nie myślałeś o zakupie długiej tokarki do drewna i pocięciu jej łoża na 3, suport i konik to już 2 mocowania do tego łoża?
Tokarki do drewna są dużo tańsze niż te do metalu.

keeper
Kontaktowanie:

Postautor: keeper » 30 sie 2017, 9:52

Tylko że łoże od tokarki może pracować jedynie w poziomie, ich nie zawodność sprowadza się do tego że masa suportu jest na tyle duża żeby tłumić drgania swoją bezwładnością i typem materiału z którego zostały. W profesjonalnych frezarkach i tokarkach prowadnice szynowe nie są kulkowe a baryłkowe z napięciem wstępnym ale cena jest powalająca bo na same łożyska z prowadnicą trzeba by było zapłacić więcej niż ja za całą maszynę z wrzecionem. Następna frezarka będzie z sztab żeliwnych frezowanych skręcanych i klejonych na żywicę.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 30 sie 2017, 12:18

Masz jakieś fotki z budowy? Bo na tych które wrzuciłeś słabo widać sama frezarkę, ewentualnie jej model jeśli taki robiłeś. Jak z dokładnością w robieniu w stali i na jakich prędkościach ją obrabiasz? Bo frezarka fajna, tylko robiąc w stali,jak sam napisałeś, nieźle dostaje w du#e :]

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 30 sie 2017, 12:18

keeper pisze:sztab żeliwnych frezowanych skręcanych i klejonych na żywicę.

Taka technologia jaką można zrobić może nie w domowych, ale dostępnych warunkach - ciekawy pomysł, aby łączyć technikę szkutniczą z mechaniką.

Pomijam proxxon (małe), jak MF70 bo są zrobione w aluminium, ale najtańsza mała frezarka (nie liczę wiertarko frezarki za 1,7 k z allegro) to Bernardo KF10 za 2875 z elektro-med.pl:
kf10.jpg

Na osi Z też łoże z jaskółczym ogonem(PRACUJE W PIONIE).
Jedynie to co dobre to stół krzyżowy - można kupić od 449 allegro solidny - 2 osie już są.
Pozostaje tylko mocowanie wrzeciona i ruch w z - w miarę nie wielki.
Mogłeś wybrać taki rodzaj konstrukcji - było by trochę łatwiej.

Bernardo nanomill (1,2k allegro) nie liczę, bo to trochę zabawka:
480.4252.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

keeper
Kontaktowanie:

Postautor: keeper » 30 sie 2017, 12:36

Nie wiem co prawda w jaki sposób docisk jest realizowany do prowadnicy pryzmowej ale pewnie jakoś to jest zrobione. Ja czasami frezuje PA11 frezem fi10 posów f2300 S14000 zagłębienie 3mm zachodzenie 30% i daje radę ciekawe jak te konstrukcje kolumnowe to znoszą. Pewnie jak maszyna waży ok 1200-1500kg to daje rade bez problemu. Jednak w mojej obecnej sytuacji mieszkaniowej nie mogę sobie pozwolić na coś większego do przeniesienia niż waga do podniesienia dla 4 osób. Czeka mnie przeniesienie dobytku z Białegostoku do Olsztyna a później(2-3 lata) na 99% spowrotem
:( Spieszę się jak mogę żeby ukończyć drukarkę 3d i może w końcu coś na tym zarobić, bo jak na razie ładuje kasę w maszyny non stop a zysku z tego nic.

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 30 sie 2017, 13:02

Kolego, zarabianie to raczej w pracy nie na druku. Ale próbować możesz ;)

keeper
Kontaktowanie:

Postautor: keeper » 30 sie 2017, 13:22

Robię drukarkę żeby zarabiała na konkretnych zleceniach z branży ortopedycznej bo gdy chciałem coś wydrukować to albo nie mogą bo nie mają tak dużej maszyny albo cena powalająca a detal i tak klejony z kawałków

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 30 sie 2017, 13:30

To gratuluję koledze optymizmu i trzymam kciuki.

Ps. Jeżeli masz zamiar zarabiać, kup coś bezobsługowego.

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 31 sie 2017, 8:26

Są jeszcze mieszkania bez wind ze schodami.
Ale KF10 waży 40kg, podzielić to można odkręcając stół krzyżowy.
Sprzet AGD duży (przeważnie występujący w prawie każdym mieszkaniu), jakby się uprzeć też można skompletować do ok. 30 kg max - do uniesienia przez jedną osobę.
Lodówka i zamrażarka podblatowe beko są już dość lekkie.
Jak brakuje miejsca można dokupić kolejną sztukę lodówki itp.
W pralkach są montowane obciążniki żeliwne lub nawet betonowe - niestety nie wpadli na pomysł, aby to dostarczać osobno.
Ale już sporo nad tym pracuje - np. ikea, aby paczki z meblami były płaskie.
Można też w drugą stronę, aby sprzęt agd ogromny dostarczać do mieszkań dźwigiem przez balkon lub nawet helikopterem :LOL:
Postęp techniczny jednak zmniejsza coraz to wagę urządzeń.

Dla maszyn dużych to najlepiej spora szopa za miastem, aby nie dokuczać ludziom też hałasem.
I mocny fundament wylany w środku.
W przypadku drukarek 3d, jak i ich budowania można mówić bardziej o mechanice precyzyjnej, lekkiej.
Nie są to tak lekkie rzeczy jak zegarki, ale i nie tak ciężkie (przynajmniej pojedynczo części), aby nie wykonać tego w domowych lub warsztatowych warunkach.
Myślę, że bardziej istotne od wagi będzie ograniczenie hałasu działających urządzeń na sąsiadów.
Jak widać już sama chęć zarabiania na druku / budowanych drukarkach może budzić zazdrość / złość innych pragnących robić to samo / podobne rzeczy przy braku / mniejszej konkurencji innych.

Wróć do „Frezarki”