RCNC MostlyPrinted

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

RCNC MostlyPrinted

Postautor: Revo7 » 26 kwie 2018, 9:21

Od czego by tu...
Serdeczne podziękowania dla Sławka za zaprojektowanie X3D oraz społeczności RCTruck za pomoc i cierpliwość jak byłem upierdliwy :mrgreen: . Własnie przez to że zainteresowałem się i zrobiłem X3D XL zachciało się posiadać CNC, no wiec 'projekt - drukowanie - części - budujemy', schemat standardowy. Wybór padł na MPCNC, chyba ze względu własnie na to że często spotykałem ten projekt i podobała mi się jego uniwersalność, zwłaszcza dla zastosowań amatorskich. Jedynie chciałbym nadmienić że pracuje w branży IT, ale zupełnie nie związanej z automatyką czy maszynami sterowanymi numerycznie, wiec tym bardziej ambicje do zdobywania kolejnych umiejętności i kompetencji przeważyły.

Ogólna charakterystyka jest taka, że praktycznie przygotowania do realizacji zajęły dobre pół roku i raczej starałem się wszystko na spokojnie wykonywać. Część wydruków została wykonana z PLA a część z ABS (głównie elementy narażone na większe oddziaływanie ciepła (na przykład holdery silników), z racji że chciałem wykorzystać co miałem w zasobach, kolorystyka zagościła zielono czarna.

Więc do konkretów, pokrótce moje zmagania:
##################################################################################
Drukarka zajeła się budowanie elementów a ja ogarnięciem elektroniki, a raczej siebie aby wiedzieć co z tym i dlaczego
Obrazek

Dotarły też elementy mechaniczne
Obrazek

Nadszedł więc czas na montaż wszystkiego i pierwsze niezgrabne ruchy
Obrazek
Obrazek[youtube][/youtube]
Obrazek

Początkowe testy ograniczyłem do "plotera" ze względu na braku doświadczenia i że to pierwsze ruchy
Obrazek

Po czym w końcu wrzeciono które czekało pół roku trafia na swoje miejsce jako podstawowe narzędzie i pierwsze do nauki. Zakupiłem Bavarie (klon Makity) i jestem bardzo zadowolony na początek wystarcza w zupełność a nawet nie wykorzystuje całego potencjału jeszcze.
Obrazek
Obrazek

Zbudowałem specjalnie stół dla maszyny, wiec prace nie szły zbyt szybko.
Po wstępnym szkoleniu operatora (metoda prób i błędów), czyli między innymi zgrubnego ustawienia krokow:

i ogarnięcia kontroli przyszedł czas na "detale":
Kabelkologia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak to stwierdził mój kolega, siedziałby dzień i noc i frezował, a ja zanim zrobię coś co ktoś chciałby kupić czy też zlecić wykonanie bawię się w detailing i doskonalenie maszyny - spodziewał się już wyfrezowane logo na maszynie - logo co prawda jeszcze nie ma, ale za to zaimplementowany w firmware ustawienia 0,0,0 dla osi (rozwiązanie znalazł kolega P3DCNC z forum v1engineering) a więc:

Ze względu na wrodzoną ostrożność oraz rady na forach przygoda z frezowanie zaczeła się od materiałów miękkich:

Po czym przyszedł czas na coś twardszego:

Oczywiście pierwsze rezultaty nie były rewelacyjne, ale była to kwestia braku doświadczenia i wiedzy w doborze frezów, chińskie frezy zakupiono dla nauki zadziwiająco dobrze radziły sobie - spodziewałem sie ze bedzie katastrofa, a tu (bez jakichkolwiek poprawek, papieru, nożyków itd - centralnie tak jak wyjete z CNC):
Obrazek
Obrazek

Koledze udało się pozyskać kawałek dibondu jako bardzo "trudny" materiał - przynajmniej z taką opinią się spotkałem, po kilku poprawkach i zastosowaniu własciwego frezu i prędkości okazało się że sam dibond nie stanowi zasadniczo problemu:
Obrazek
Obrazek

W końcu nadszedł czas na pierwsze frezowanie w drewnie - nie mam pojęcia co to za drewno, nie nazwałbym go miękkim, ale na pewno do twardych tez nie należy - walało się, to poszło pod frez.

Oczywiście zastosowany nie taki frez - stąd te "włosy"

Efekt chyba jednak jak na pierwsze próby wycinania nie najgorszy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nadszedł więc czas na bardziej precyzyjną kalibracje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wiem że wszystko zależy od twardości materiału, prędkości posuwu i wielu innych czynników, ale nikt z tego strzelał nie będzie, to nie produkcyjna maszyna.

Zastosowanie właściwego frezu przyniosło lepsze efekty frezowania w drewnie:
Obrazek

Przyszedł tez czas na coś bardziej skomplikowanego i frezowanie tzw. 2,5D
Obrazek

Wraz z próbami pierwszego wykończenia powierzchni:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W miarę zdobywa doświadczenia i poznawania zależności (logicznych zresztą) efekty się poprawiły (przy zastosowaniu tego samego frezu):
Obrazek

A tutaj wczorajsze zmagania z nauką wykańczania i nadawania tekstury (nadmienię ze wszystko wykonywane jednym frezem):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj zastosowanie V-Bit:
Obrazek
Obrazek

całość:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze oczywiście była tez nauka splanowania (równania powierzchni) oraz wypracowania metodyki dla zmiany frezu i "pomiaru" długości.

Udało mi się w tym tygodniu skonstruować odciąg (cyclone separator) bez tego zasypałbym się pyłem, kurzem i trocinami. Na chwile obecną planuje wykonanie wasteboarda, ponadto dokupienia paru frezów które najczęściej używam. dorobienie podkowy oraz upakowanie Rampsa w ładną obudowę.

Do tej pory złamałem dwa frezy, jeden z mojej winy, drugi raczej obstawiałbym na chińską jakość. Oraz wrażenie mam ze jeden jest już tępy przez używanie w niewłaściwym materiale.

PS. Nie sprawdzałem jaki podkład dźwiękowy jest pod filmami - wiec sory jak coś dziwnego :)
it is what it is

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Re: RCNC MostlyPrinted

Postautor: marcino » 26 kwie 2018, 11:44

Gratulacje :D pewnie zadowolony jesteś tak samo jak Ja, po sugestii kolegi @maglo jak robić kieszenie to wybierając po kilka mm na żądaną głębokość to zostaw naddatek (zewnętrzny np.0.50 ) i ostateczne wykończenie na żądany wymiar całą długością freza , wówczas będzie wykończone bardzo ładnie.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 26 kwie 2018, 12:34

tak, dokładnie tak robie - widać to chyba na jednym filmiku. kieszeń frezuje zostawiając naddatek na ścianie dokładnie 0,5mm ( :Piwo: ) po czym robi obrys całą długością aby wyrównać krawędź :)

Zgodze się (bo sam tak robie) ze najlepiej wybierać po jakiejś warstwie kieszeń, ale to też zalezy od frezów - są frezy które obciąża się brzeg a nie czubek (nie wiem jak to nazwać) i wtedy lepiej "skrobać" bokiem a nie w dół...

Tak zadowolony jestem ;) ale jeszcze się uczę :)

Ogólnie krawędzie na moje potrzeby sa idealne - nie miałem jakoś większych problemów, rzecz jasna obrys robie tam gdzie potrzebuje, bo np na ostaniach zdjęciach jest taka sobie ścianka ,ale tam robiłem teksturę a nie ścianka :)
it is what it is

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 26 kwie 2018, 16:24

Świetna relacja :Piwo:
Brawo ty :OK:

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 26 kwie 2018, 21:16

Dokładnie, relacja super - inspirująca.
Urządzenie też - ...aż by się chciało... :OK:

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 21 maja 2018, 7:17

W odpowiedzi z wątku kolegi marciono. Poniżej konfiguracja dla Ramps z wersji 10 estlcam. Miałem darmową wersję i nie widziałem aby były ograniczenia co do ilości lini g-codu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 21 maja 2018, 15:22

Ja używam cały czas darmowej i wszystko działa. Wg mnie program jest rewelacyjny. Robiłem obróbki trwające po kilka godzin i nie miałem ani jednego błędu. Cały czas wychodzi coś nowego. Mam ochotę dorobić sterowanie ręczne do niego: https://www.estlcam.de/handrad.php

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 22 maja 2018, 5:03

Co powiecie na flashowanie pod arduino mega (najnowsza wersja v11), ale własnie z "nakładką" RAMPS'a ? tylko pinout chyba nie będzie pasował ? Wtedy można by używać Rampsa z najnowszymi wersjami, tylko właśnie zamiast "budowac" własną płytke (stepstiki itd) wykorzystać rampsa ... kombinowal ktoś tak ?
it is what it is

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 22 maja 2018, 18:27

Trzeba popatrzeć na piny czy się zgrają. Jak tak to nie ma chyba problemu. Ja używam sterowniki TB6600. Są dość tanie. Gdybyś się zdecydował na Estlcam i coś potrzebował to śmiało pisz.

Wróć do „Frezarki”