Zakup/wykonanie frezarki CNC do aluminium

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
melon.ludwik
Kontaktowanie:

Zakup/wykonanie frezarki CNC do aluminium

Postautor: melon.ludwik » 17 paź 2016, 13:41

Witam,

Myślę nad zakupem frezarki CNC głównie pod frezowanie aluminium (i innych metali jeśli da radę). Pole robocze nie musi być wielkie (nawet 200x200x10mm by pewnie wystarczyło).
Kwestia precyzji i bezawaryjności jest ważniejsza.

Pytanie czy uda się dostać coś do 20-25 tysięcy brutto co rzeczywiście spełni swoje zadanie?
Potrzebowałbym też jakieś kompendium wiedzy, tj. jak zacząć przygodę z frezowaniem.

Czy może lepiej próbować stworzyć jakąś swoją konstrukcję? Ale w tym wypadku potrzebowałbym Waszą pomoc i ukierunkowanie na jakąś wiedzę :)

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Re: Zakup/wykonanie frezarki CNC do aluminium

Postautor: Minik » 17 paź 2016, 13:45

Budżet masz spoko, pytanie tylko co rozumiesz pod pojęciem "precyzja" ? Jest też duży rozrzut w pojęciu "metale". Co innego dłubanie w mosiądzu czy aluminium z posuwem 100mm/min, co innego szybkie frezowanie stempli w twardej stali.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 17 paź 2016, 13:52

A może prościej i taniej by było wykorzystać jakąś solidną konstrukcję typu wiertarko-frezarka? Do niej dorobić (znaczy poprawić to co jest bo może mieć luzy) porządny stół krzyżowy i wszystko podpiąć pod silniki krokowe na przekładniach i sterownik :roll:
Sam miałem podobny sprzęt i frezowałem aluminium bez najmniejszych problemów (tyle że korbkami kręciłem) - frezem walcowym 12mm.
http://allegro.pl/wiertarko-frezarka-st ... 21108.html

melon.ludwik
Kontaktowanie:

Postautor: melon.ludwik » 17 paź 2016, 19:52

Hmm... powiem tak. Jak już miałbym robić frezarkę to chyba wolałbym od podstaw niż zaczynać z takiej frezarko-wiertarki.

Tak jak piszę na frezowaniu się kompletnie (póki co) nie znam i muszę poznać tą wiedzę. Co do metali to pewnie głównie będzie to aluminium (ale pewnie czasem jakieś twardsze) albo stal czarna itp. Pytam, czy sprzęt z takiej półki cenowej w ogóle jest w stanie coś takiego osiągnąć. Mówiąc o precyzji - miło by miło gdyby dokładność była powiedzmy +/- 0.1mm przy 100mm.

Na aledrogo znalazłem np.coś takiego :
http://allegro.pl/frezarka-cnc-3d-usb-m ... 80601.html

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 18 paź 2016, 6:17

Może ta oferta Ciebie zainteresuje: Ploter Megaplot XMD32 sprzedam (Jeśli jeszcze aktualna :mrgreen:) Wprowadził w nim kilka modyfikacji, a "oszczędnoś siedmiu tysi" też nie jest bez znaczenia ;)
Sprzedawcą jest Kolega oprawcafotografii z CNC Forum, i napewno wiele Tobie opowie o tym chińskim ploterze :OK:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 18 paź 2016, 7:40

Jeżeli chce kolega rzetelnej rady, to niech wpierw wrzuci jakie detale chce kolega na tej maszynie obrabiać. Później trzeba się zastanowić jak materiał będzie kolega chwytał, aby wykonać te detale i żeby nie zaczęły "latać". A na końcu, jaka jakość krawędzi kolegę interesuje. Bo dokładność jest rzeczą wtórną.
Widziałem wszystkie megaploty od najmniejszego do największego i moim zdaniem te urządzenia od momentu kupna są do lekkiej modernizacji. Nie mówię tutaj o firmwarze, bo to jest kwestia gustu, ale o drobnych rzeczach jak geometria(sic!) i uszkodzenia transportowe. Reasumując, lepiej kupić coś co już działa niż od nowości jest do poprawki ;)
Z nowych urządzeń mogę polecić:
Żeliwną frezarkę Martina Luiba:
http://allegro.pl/mlm-zeliwna-frezarka- ... 32539.html
Albo aluminiowe bakprinta:
http://allegro.pl/frezarka-grawerka-cnc ... 99047.html

Z tą różnicą, że żeliwo, to żeliwo, tłumi drgania i bardzo dobrze pracuje przy jakiejkolwiek obróbce. Jeżeli ma być to prosty ploterek, to bym pochylił się nad frezarkami <10tyś zł od MLM(Martin Luib Machinenbaum), są to proste konstrukcje oparte o blachy cięte wodą(przynajmniej tak wyglądają), które będą działać mniej lub bardziej(w zależności kto co lubi). Pamiętać trzeba i chłodzeniu bo bez tego obróbka metali jest bardzo uciążliwa(chyba, że mamy narzędzia do obróbki typu dry, ale to nie ta kategoria cenowa ;) ) ja w swoich maszynkach używam mgły olejowej własnej konstrukcji, trzeba na to liczyć z jakieś 500-1000zł + kompresor. Te maszyny do chłodzenia przelewowego prosto od producenta się nie nadają.

Ale!ALE!

Wpierw detale, bo to, że mamy np. detal 10mm grubości, to nie oznacza że wystarczy nam 10mm pola roboczego w osi Z. Dla przykładu, u mnie we frezarce jest imadło o wysokości 160mm, do którego wkładam płyty 10-20mm, do których dopiero montuje blachy z których frezuje detale. Czyli efektywnie ucieka mi z 200mm pola roboczego maszyny. Oczywiście jest to ekstremalny przypadek i całkowicie się z tym liczyłem kupując tą maszynę, ale to jest rzecz, o której w ogóle się nie myśli.

I jeszcze czas obróbki. Na moim ploterze xmd ostatnio frezowałem frezem 4mm kanałek o głębokości 5mm i szerokości 6mm i długości całkowitej 1200mm (taki owal). Frez zbierał 0.35mm przy prędkości roboczej 1000mm/min i cała operacja trwała 40min(mniej więcej). Ta sama operacja na frezarce żeliwnej trwałaby o połowę krócej ;)

A, i do takiego dziergania ostatnio robię frezarkę dla znajomego: http://a360.co/2ecj3EB na razie nie wiem ile będzie kosztować, ale raczej będzie :P
Eppur si muove || www.byq3d.eu

kaloria
Kontaktowanie:

Postautor: kaloria » 20 paź 2016, 0:33

melon.ludwik pisze:Hmm... powiem tak. Jak już miałbym robić frezarkę to chyba wolałbym od podstaw niż zaczynać z takiej frezarko-wiertarki.

Tak jak piszę na frezowaniu się kompletnie (póki co) nie znam i muszę poznać tą wiedzę. Co do metali to pewnie głównie będzie to aluminium (ale pewnie czasem jakieś twardsze) albo stal czarna itp. Pytam, czy sprzęt z takiej półki cenowej w ogóle jest w stanie coś takiego osiągnąć. Mówiąc o precyzji - miło by miło gdyby dokładność była powiedzmy +/- 0.1mm przy 100mm.

Propozycja przeróbki tej wiertarko frezarki jest bardzo konkretna. Nawet taką w konfiguracji CNC już widziałem działającą na warsztacie. Kiedy głównie metale, w tym i stal, to pierwsza odpowiedź jest "nie ploter". A przy stali głupie zabawy się kończą. Obroty dobierasz pod optymalną prędkość skrawania freza, a posuwy, czy to na ząb, czy milimetrowy pod moc silników i wytrzymałość narzędzia (lub moce i katalog). ON/OFF do sterowania wrzecionem to mało.

melon.ludwik
Kontaktowanie:

Postautor: melon.ludwik » 24 paź 2016, 21:13

Dzięki piękne za wszystkie odpowiedzi.

Jeśli chodzi o detale to pewnie większość będzie płaskich, frezowanych tylko w jednej płaszczyźnie z materiału 3-8mm. Jak je mocować? Nie mam pojęcia póki co, tak jak piszę - jestem zielony w temacie frezarek. Pewnie raz na jakiś czas znajdzie się element, który byłby do frezowania w 2-3 płaszczyznach (większa bryła materiału).

Dobrze, że piszesz o tym "faktycznym" polu roboczym w osi Z - o tym bym nie pomyślał.
Jeśli chodzi o jakość krawędzi to raczej chciałbym aby były możliwie gładkie + możliwość zrobienia fazki na samej krawędzi.

Na samej prędkości frezowania jakoś strasznie mi nie zależy, bardziej chodzi o dużą precyzję. Ale jeśli taka żeliwna konstrukcja osiąga podobna precyzję przy wyższej prędkości - to czemu nie.

Jakoś do tych wiertarko-frezarek i przerobienia pod CNC, się nie mogę przemóc. Ale... może nie słusznie.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 25 paź 2016, 13:55

Przeróbka to niekiedy ogrom pracy większy, niż zbudowanie od "0" maszyny. Jeżeli kolega chce obrabiać alu, to elektrowrzeciono z falownikiem. Faski z obu stron?Jeżeli tak, to imadło, jeżeli z jednej strony, to płyta ewentualnie jakiś uchwyt.
Eppur si muove || www.byq3d.eu

Wróć do „Frezarki”