Materiały do budowy niewielkiej frezarki

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Re: Materiały do budowy niewielkiej frezarki

Postautor: spec » 05 maja 2016, 18:22

Czyli otwory na wpusty dawać 0,2 mm mniejsze? Po 0,1 mm na stronę (linię cięcia)?
Dopytałem jeszcze raz o ceny zatoczenia śrub trapezowych i za 3 sztuki po dwóch stronach nie chce wyjść taniej niż 200 zł. Do tego dochodzi oczywiście zakup samych śrub i 6 nakrętek. Średnio. Na aliexpress za śruby kulowe 1204 z nakrętkami i zatoczonymi końcami na wymiar zapłacę na dzień dzisiejszy 310 zł. 1204 w maszynie amatorskiej powinno chyba wystarczyć? Trapezowe chciałem dawać 14x4.
Oglądając inne maszyny powoli zaczyna mi się układać co bym chciał zbudować. Masę rzeczy jest jeszcze do przemyślenia ale może powoli coś z tego będzie. Postawię na konstrukcję ala skrzynkową z blachy 6mm ale potrzebuję sprytnego patentu na łączenie blach prostopadłych do siebie (oczywiście wpusty będą). Może ktoś coś podpowie? Nie chciałbym wiercić otworów z czoła blach.
Na razie kupiłem graty aby odpalić Grbl i pobawić się nim na sucho.

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 05 maja 2016, 19:46

otwory raczej większe. Poza tym wszystko zależy od blachy jaką grubość będzie miała. Łączyć, łączyłbym tak jak ten cały p3steel czy inne blachowe projekty, czyli na krzyżyki i śrubki. Wystarczy poszukać tą stalową prusę i brać z niej przykład ;)
Eppur si muove || www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 06 maja 2016, 10:20

No właśnie chciałbym uniknąć "krzyżyków".
Chyba jedyne wyjście to takie jak tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3138654.html

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 06 maja 2016, 11:42

a co jest nie tak z krzyżykami?
Eppur si muove || www.byq3d.eu

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 06 maja 2016, 11:55

Widziałem kilka ram do drukarek wycinanych laserem w blasze i wyglądało to kiepsko. Nierówne otwory, latające nakrętki, podkładanie blaszek aby wszystko skręcić. Dodatkowo zwykła nakrętka ma niewielką powierzchnie styku z blachą przy takim połączeniu.

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 06 maja 2016, 12:51

Jeśli cięte na waterjet 3D to można już ciąć na ruchomej głowicy która rekompensuje krzywizny
w powierzchniach materiału powstające podczas ciecia (grubszych materiałów) efekt jest b.dobry
bez porównania do urządzeń starszego typu.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 07 maja 2016, 9:41

syntetyczny pisze:otwory raczej większe. Poza tym wszystko zależy od blachy jaką grubość będzie miała. Łączyć, łączyłbym tak jak ten cały p3steel czy inne blachowe projekty, czyli na krzyżyki i śrubki. Wystarczy poszukać tą stalową prusę i brać z niej przykład ;)

Jesteś pewien, że nie mniejsze? Laser idzie po linii cięcia. Zakładając, że ma jakąś grubość wypali trochę materiału po lewej i po prawej stronie linii.

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 07 maja 2016, 11:11

to też zależy od operatora i projektu. Może iść po linii albo z jednej bądź drugiej strony.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 09 maja 2016, 6:42

Zacząłem coś rysować. Spodobał mi się skręcany sposób składania całości przedstawiony na elektrodzie i dość mocno się na nim wzoruje: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3138654.html
Zrezygnowałem z konstrukcji skrzynkowej ponieważ zbyt mocno ograniczyła by ona pole robocze w osi X (przy wałkach 500 mm).
Szukam względnie tanich w wykonaniu lub gotowych bloków do mocowania śrub kulowych i ich nakrętek.
Może ktoś zna ciekawy patent?
W Zetce lepiej dać prowadnice "jeżdżące", prawda? Trochę powinny usztywnić element do mocowania wrzeciona. A tak przy okazji silnik w Zetce może być również "jeżdżący"?
Chciałem dać również przy stole prowadnice do góry nogami ale akurat w tej konstrukcji chyba lepiej jest aby usztywniały one dół.
Może macie jakieś uwagi do tej konstrukcji, które należy uwzględnić?

kuzyn z Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: kuzyn z Poznania » 24 cze 2016, 10:05

Witam Wszystkich to mój debiut w tym miejscu.
Też zainteresował mnie projekt z ELEKTRODY o którym pisze SPEC.
Wizja wykonania całej ramy podczas jednej wizyty w zakładzie jest kusząca.
No i stal to stal...nawet skręcana.
Jak widać na filmach do projektu nieźle sobie ta maszyna radzi.
Może ten temat warto kontynuować i zamówić wspólnie kilka zestawów wycinanych blach.

Wróć do „Mechanika”