Wrzeciono BLDC - dobór silnika

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Wrzeciono BLDC - dobór silnika

Postautor: spec » 15 paź 2016, 11:06

Jako, że obudowa do frezarki się powoli wycina zastanawiam się nad wrzecionem. Przeglądnąłem kilka tematów i filmików i zaciekawił mnie pomysł wykorzystania silnika z modeli RC. Nie mam za wiele doświadczenia w tym temacie. Posiadam tylko jeden silnik CF2822, do którego oprócz jednorazowej wymiany osi nie zaglądam. Może ktoś z większą wiedzę podpowie jaki silnik można użyć? Nie wiem czy moje założenia są dobre ale chyba dobrze gdyby silnik dało się się zasilić z 12V (z powodu większej dostępności zasilaczy o dużym prądzie). Oś wału też powinna być większa - 8, 10 mm aby użyć bezpośrednio wału z uchwytem ER. Ewentualnie może oś mniejsza i połączenie za pomocą sprzęgła elastycznego? Z tego co zauważyłem do tego typu konstrukcji raczej używa się outranerów. W jakie KV celować? Oczywiście fajnie gdyby silnik kosztował normalne pieniądze :-)

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

Postautor: Artu » 15 paź 2016, 18:27

kV musisz sobie sam dobrać, licząc ten właśnie współczynnik x napięcie zasilania. W uproszczeniu silnik 1000kV przy zasilaniu 12V będzie "kręcił" 12000obr/min. Kiedyś też robiłem takie "założenia" wykożystania silnika modelarskiego, ale:
1. Wymaga dobrego chłodzenia, albowiem silnik w modelu chłodzi się sam od strumienia zaśmigłowego, a w łodziach jest chłodzony wodą.
2. Moment obrotowy takiego silnika jest uzyskiwany wraz ze wzrostem napięcia, więc na małych obrotach, to będziesz mógł ciąć tylko powietrze
3. Łożyska w tych silnikach nie są konstruowane na tego rodzaju obciążenia boczne.

Rozważałem taki silniczek NTM Prop Drive 50-50 580KV / 2000W (obecnie dostępny tylko z USA) i do tego ośka Collet Chuck Holder 8mm Shank Dia. Straight Extension Rod C8 ER11A 100L Milling

I takie mocowanie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie porzuciłem ten "projekt", i zamierzam kupić 400W Air cool Spindle, a silniczki modelarskie niechaj latają/jeżdżą/pływają w modelach :mrgreen:

Ewentualnie można próbować w ten sposób:

Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

luki
Kontaktowanie:

Postautor: luki » 16 paź 2016, 8:26

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 16 paź 2016, 9:45

@Artu, myślałem o takim wrzecionie jak podesłałeś ale jak zobaczyłem ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=7P5THNNjafU to jednak się na niego nie zdecyduję. Plusem budowy wrzeciona BLDC jest możliwość zamontowania łożysk skośnych o łatwo dostępnych wymiarach ale zgadzam się, że z temperaturą będzie problem. Może użyć silnika do łodzi chłodzonego wodą?

@luki, widziałem te wrzeciona. Ciekawe jak wyglądają od środka. Ten sterownik to powiększony regulator rc czy bliżej mu do falownika?

luki
Kontaktowanie:

Postautor: luki » 16 paź 2016, 17:22

Zapewne jakiś zwykły brushless z kiepsko ułożyskowany , który po miesiącu ma luzy.Jeżeli ma się dojście do maszyn najlepszym rozwiązaniem jest budowa własnego wrzeciona z dobrym łożyskowaniem i przekładnią aby zmniejszyć obroty silnika aby wyeliminować kłopotliwe chłodzenie cieczą ,coś za coś bo lekka przesadą będzie kupowanie mokrego chińczyka do małej frezarki cnc,takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 16 paź 2016, 17:45

Mokry Chińczyk to 1,5kW a te tu maja 3 razy mniej wiec trudno to porównywać. Silnik modelarski totalnie sie do tego celu nie nadaje, ten szczotkowy co dał Artu jest ok i śmiało go możesz kupić, ważny jest regulator napięcia z obsluga pomiaru przeciążenia oraz sterowania sygnałem PWM aby sterować obrotami za pomocą m-code z CAM.

Pozdr

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 16 paź 2016, 19:40

A Sławku miałeś z nimi jakąś większą styczność? Jeśli są faktycznie dobre to może pokusić się o 500W:
https://pl.aliexpress.com/item/New-500W ... ef3bc9975d
i do tego zasilacz:
https://pl.aliexpress.com/item/new-powe ... 4ead249aa0
Czy o innym sposobie zasilania piszesz?

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 16 paź 2016, 20:20

Im mocniejszy tym lepszy, zasilacz ok, tylko regulacja obrotów potencjometrem, przydała by sie poprzez pwm.
Tu masz np. taki https://pl.aliexpress.com/item/12V-24V- ... 380f0b8f93

Na zasilaczu ustawiasz pełne 100V i podłączasz do tego regulator, a na wyjście silnik. Do wejścia ext. PWM podłączasz pin z płyty sterującej i masz kontrole obrotów np. z Mach.

Pozdr

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 17 paź 2016, 5:32

Dla tego ja wybrałem wrzeciono + regulator :OK: i pewnie taki zasilacz. Wszystko na 48V :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 17 paź 2016, 7:26

A jaka jest zaleta 48V? Przy 100V potrzebny prąd spadnie o połowę.

Wróć do „Mechanika”