Strona 1 z 3

Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 15 paź 2016, 11:06
autor: spec
Jako, że obudowa do frezarki się powoli wycina zastanawiam się nad wrzecionem. Przeglądnąłem kilka tematów i filmików i zaciekawił mnie pomysł wykorzystania silnika z modeli RC. Nie mam za wiele doświadczenia w tym temacie. Posiadam tylko jeden silnik CF2822, do którego oprócz jednorazowej wymiany osi nie zaglądam. Może ktoś z większą wiedzę podpowie jaki silnik można użyć? Nie wiem czy moje założenia są dobre ale chyba dobrze gdyby silnik dało się się zasilić z 12V (z powodu większej dostępności zasilaczy o dużym prądzie). Oś wału też powinna być większa - 8, 10 mm aby użyć bezpośrednio wału z uchwytem ER. Ewentualnie może oś mniejsza i połączenie za pomocą sprzęgła elastycznego? Z tego co zauważyłem do tego typu konstrukcji raczej używa się outranerów. W jakie KV celować? Oczywiście fajnie gdyby silnik kosztował normalne pieniądze :-)

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 15 paź 2016, 18:27
autor: Artu
kV musisz sobie sam dobrać, licząc ten właśnie współczynnik x napięcie zasilania. W uproszczeniu silnik 1000kV przy zasilaniu 12V będzie "kręcił" 12000obr/min. Kiedyś też robiłem takie "założenia" wykożystania silnika modelarskiego, ale:
1. Wymaga dobrego chłodzenia, albowiem silnik w modelu chłodzi się sam od strumienia zaśmigłowego, a w łodziach jest chłodzony wodą.
2. Moment obrotowy takiego silnika jest uzyskiwany wraz ze wzrostem napięcia, więc na małych obrotach, to będziesz mógł ciąć tylko powietrze
3. Łożyska w tych silnikach nie są konstruowane na tego rodzaju obciążenia boczne.

Rozważałem taki silniczek NTM Prop Drive 50-50 580KV / 2000W (obecnie dostępny tylko z USA) i do tego ośka Collet Chuck Holder 8mm Shank Dia. Straight Extension Rod C8 ER11A 100L Milling

I takie mocowanie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie porzuciłem ten "projekt", i zamierzam kupić 400W Air cool Spindle, a silniczki modelarskie niechaj latają/jeżdżą/pływają w modelach :mrgreen:

Ewentualnie można próbować w ten sposób:


Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 8:26
autor: luki

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 9:45
autor: spec
@Artu, myślałem o takim wrzecionie jak podesłałeś ale jak zobaczyłem ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=7P5THNNjafU to jednak się na niego nie zdecyduję. Plusem budowy wrzeciona BLDC jest możliwość zamontowania łożysk skośnych o łatwo dostępnych wymiarach ale zgadzam się, że z temperaturą będzie problem. Może użyć silnika do łodzi chłodzonego wodą?

@luki, widziałem te wrzeciona. Ciekawe jak wyglądają od środka. Ten sterownik to powiększony regulator rc czy bliżej mu do falownika?

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 17:22
autor: luki
Zapewne jakiś zwykły brushless z kiepsko ułożyskowany , który po miesiącu ma luzy.Jeżeli ma się dojście do maszyn najlepszym rozwiązaniem jest budowa własnego wrzeciona z dobrym łożyskowaniem i przekładnią aby zmniejszyć obroty silnika aby wyeliminować kłopotliwe chłodzenie cieczą ,coś za coś bo lekka przesadą będzie kupowanie mokrego chińczyka do małej frezarki cnc,takie jest moje zdanie.

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 17:45
autor: Sławek
Mokry Chińczyk to 1,5kW a te tu maja 3 razy mniej wiec trudno to porównywać. Silnik modelarski totalnie sie do tego celu nie nadaje, ten szczotkowy co dał Artu jest ok i śmiało go możesz kupić, ważny jest regulator napięcia z obsluga pomiaru przeciążenia oraz sterowania sygnałem PWM aby sterować obrotami za pomocą m-code z CAM.

Pozdr

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 19:40
autor: spec
A Sławku miałeś z nimi jakąś większą styczność? Jeśli są faktycznie dobre to może pokusić się o 500W:
https://pl.aliexpress.com/item/New-500W ... ef3bc9975d
i do tego zasilacz:
https://pl.aliexpress.com/item/new-powe ... 4ead249aa0
Czy o innym sposobie zasilania piszesz?

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 16 paź 2016, 20:20
autor: Sławek
Im mocniejszy tym lepszy, zasilacz ok, tylko regulacja obrotów potencjometrem, przydała by sie poprzez pwm.
Tu masz np. taki https://pl.aliexpress.com/item/12V-24V- ... 380f0b8f93

Na zasilaczu ustawiasz pełne 100V i podłączasz do tego regulator, a na wyjście silnik. Do wejścia ext. PWM podłączasz pin z płyty sterującej i masz kontrole obrotów np. z Mach.

Pozdr

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 17 paź 2016, 5:32
autor: Artu
Dla tego ja wybrałem wrzeciono + regulator :OK: i pewnie taki zasilacz. Wszystko na 48V :mrgreen:

Re: Wrzeciono BLDC - dobór silnika

: 17 paź 2016, 7:26
autor: spec
A jaka jest zaleta 48V? Przy 100V potrzebny prąd spadnie o połowę.