Strona 1 z 1

Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 12:36
autor: spec
W poszukiwaniu najtańszych rozwiązań do sterowania frezarką dość często pojawia się nazwa Grbl jako dedykowany soft do zastosowań amatorskich. Dla czego tak jest?
Do tej pory używałem tylko Repetiera, który również wspiera obsługę frezarki. Wizja użycia kart SD i odłączeniu urządzenia od komputera jest dość interesująca.
W czym Grbl od strony amatora jest lepszy od Repetiera? Z tego co wyczytałem nie obsługuje on ani LCD ani kart SD.
Aby to dodać trzeba kombinować z kolejnymi Arduino a cała transmisja odbywa się i tak przez USB, które może czasem nawalić. Czy są jakieś powązne "nie" dla użycia Repetiera lub Marlina do sterowania (cały czas mam na myśli amatorskiego wycinania)?
A może są inne ciekawe alternatywy?

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 13:19
autor: Artu
Najlepszą alternatywą dla ploterów/frezarek CNC jest tani komputer "z demobilu". Nie potrzeba olbrzymich mocy obliczeniowych, więc nawet dziadek P4 i 512MB RAM sobie poradzą :OK:

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 18:58
autor: animos
Artu pisze:Najlepszą alternatywą dla ploterów/frezarek CNC jest tani komputer "z demobilu". Nie potrzeba olbrzymich mocy obliczeniowych, więc nawet dziadek P4 i 512MB RAM sobie poradzą :OK:

Sam mam via LPT małe CNC pod Mach3. Jednak ta alternatywa ma swoje gabaryty. Nie lepiej coś mniejszego?

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 19:30
autor: Miś
GRBL istnieje od zarania świata. Obsługa frezarek w Repetierze to nowość sprzed kilku miesięcy. Dla tego wszędzie piszą głównie o GRBL.

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 20:34
autor: spec
No właśnie mam dość pracy ze starym sprzętem. Nie chcę dodatkowych kabli. Repetier na Arduino można zabudować w urządzeniu. DRV8825 + większe radiatory z nadmuchem myślę, że napędziłyby bez problemów takie silniki: http://allegro.pl/silnik-krokowy-2-nm-2 ... 63146.html

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 26 kwie 2016, 22:20
autor: Miś
Do Arduino Mega możesz nawet podpiąć 5A drivery do silników. Ba, możesz podpiąć gotową elektronikę przystosowaną do sterowania z LPT, bo te drivery silników są standardowo sterowane sygnałami STEP/DIR tak samo jak stepsticki. Oprócz tego na złączu LPT są sygnały z krańcówek i z przycisku awaryjnego stopu. To też podłączasz prosto do arduino. I nikt Ci nie każe natykać Rampsa na Arduino, bo w tym przypadku jest zupełnie zbędny. LCD, czytnik kart SD, drivery silników i wejścia krańcówek możesz przypiąć wprost do Arduino.

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 04 maja 2016, 16:04
autor: spec
Czy posiada ktoś i mógłby wrzucić Grbl controller 3.6.1. Linki na stronie nie działają.

edit:
Odnalazłem gdyby ktoś szukał:
https://github.com/zapmaker/GrblHoming/releases

Re: Grbl vs Repetier vs inna alternatywa?

: 30 maja 2016, 15:11
autor: maglo18
Planuje wykonać ploter CNC z tego projektu http://www.thingiverse.com/thing:1001437. Zastanawiam się tylko jak sterować takim ploterem? Mam Ramps który się wala po szufladzie oraz stepstiki i resztę części też się znajdzie. Nie mogę zrozumieć jak wysłać to co chcę wyfrezować do plotera. Czytam coś o MACH3 i Linux CNC ale tam są jakieś połączania po LPT a nic o usb . Czy da się w ogóle jak w drukarce pociąć obiekt i wgrać na kartę SD? Czy można frezować z komputera poprzez ramps (linux cnc darmowy) ? Czy błądzę w ślepej uliczce?