Podstawa do anten z regulacją w zakresie EL/AZ

Wszystkie inne sposoby wytwarzania
Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Podstawa do anten z regulacją w zakresie EL/AZ

Postautor: way » 10 sie 2017, 14:11

Od pewnego czasu pracuję nad podstawą do anten (docelowo chciałbym tam umieścić dużą satelitę) która byłaby w stanie śledzić obiekty na niebie (ISS, księżyc, galaktyki) spełniać rolę radioteleskopu i anteny do łączności mikrofalowych - ale o tym póki co nie myślę, teraz skupiam się na samym mechanizmie, na anteny przyjdzie czas.
Ogólnie wszystko mi się rozciąga w czasie, projekt jak na mnie ambitny- większość rzeczy robię pierwszy raz. No i do miejsca ustawienia konstrukcji mam 80km, co wymusza dobre planowanie wszystkich kroków i rozwleka produkcje. Temat zakładam głównie jako motywację, żeby coś robić, bo ogromną ilość rzeczy (elektronika i oprogramowanie) mogę zrobić w miejscu obecnego zamieszkania. Jest tu też wielu specjalistów z różnych dziedzin więc za wszystkie porady/wytknięcia błędów będę wdzięczny- zresztą uzyskałem już tutaj wiele wsparcia w innych wątkach które zreszta dotyczyły właśnie tego projektu.
Co mam na ta chwilę:
Sterownie będzie się odbywać poprzez RPi3, głównie z tego względu, że mogę do niego bezpośrednio podpiąć dongiel RTL-SDR, umieścić to w szafce przy antenie (bardzo krótki kabel sygnałowy) i sterować np. ze zdalnego pulpitu.
Na początku chciałem zaprojektować i zrobić podstawę od zera, analizowałem nawet parę koncepcji sterowania, ale wtedy sobie przypomniałem o starym wciągu do gnoju i postanowiłem go przerobić :mrgreen: :
wyc1.jpg

Przerobić na coś takiego:
podst2.png

Z potrzebnych rzeczy to kupiłem już silnik z reduktorem (na wyjściu jakieś 0,5obr/min), falownik do jego sterowania, siłownik elektryczny, przekładnie ślimakową, sterownik do siłownika, potencjometr liniowy do sprawdzania kąta elewacji (mam ich jeszcze dwa, ale nie nadają się do sprawdzania kąta obrotu), złącze obrotowe, zamówiony enkoder do spr. obrotu, zamówione łożyska. Mam jeszcze jakieś pierdoły, ale one nie są teraz ważne.
Photo0524.jpg

Mam już ogarnięte sterownie silnikiem z reduktorem prze RPi za pomocą falownika, samym siłownikiem i odczyt wartości z potencjometru.
Ostatnio udało mi się zdemontować niepotrzebne elementy i powiercić trochę:
dem.jpg

wierc1.jpg

Najgorsze było przebicie się przez górną płytę (w wypożyczalni nie mieli wierteł koronowych więc wierciłem jak popieprzony dookoła) a później dowiercenie się do wnętrza rury- okazało się, że musiałem się przewiercić przez prawie 10cm stali, bo konstruktor postanowił zakoczyć rurę właśnie 10cm odcinkiem stalowego wałka (na nim jest łożysko). Przez ten otwór zamierzam pociągną kable do zasilania.
wierc2.jpg

Ogólnie łożysko na którym wspiera się cześć obrotowa wygląda tak:
łożysko.jpg

Dobra, trochę się spisałem, później jeszcze coś dopisze o założeniach projektu i co muszę jeszcze zrobić (długa lista będzie :P )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mcexperts
Kontaktowanie:

Re: Podstawa do anten z regulacją w zakresie EL/AZ

Postautor: mcexperts » 10 sie 2017, 14:30

Ogólnie to zamiast potencjometrów bym celował w enkodery.
Potencjometr przy wiązce rzędu 1-2 ° się nie nadaje.
Chyba że chcesz robić to na zasadzie namiernika różnicowego, to wtedy inna inszość, ale RTL za wolny do różnicowego.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 10 sie 2017, 14:36

Potencjometry mam z liniowością 0,1% tylko maja małą dziurę w jednym położeniu, więc nie mam odczytu z pełnych 360°dlatego je odrzuciłem z odczytu obrotu, do elewacji są OK. Ostatecznych testów nie było, więc ewentualnie enkoder może się pojawić.
mcexperts pisze:Chyba że chcesz robić to na zasadzie namiernika różnicowego, to wtedy inna inszość, ale RTL za wolny do różnicowego.

hehe nic nie zrozumiałem z tego wyżej

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 12 sie 2017, 11:38

Zrobiłem sobie schemat podłączenia elementów które już mam, żeby łatwiej poruszać się w temacie.
Mam też pytanie - ktoś może wykorzystywał zwykłe złącze obrotowe do komunikacji (przesył danych)? Chodzi mi dokładnie o skrętkę. Znalazłem u chińczyka nawet złącze z zarobiona skrętką (https://www.aliexpress.com/store/produc ... fa1dEK8pHw), ale cena 3 razy wyższa niż jakbym kupił złącze z 8 wyprowadzeniami.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 14 sie 2017, 14:42

Pobawiłem się trochę modelem, żeby zobaczyć na ile wytrzymała jest konstrukcja z ceowników. Przyjąłem na ostro konstrukcje talerza o średnicy 4m (żagiel ponad 12m2) z pełnych płyt (a te amatorskie są wykonane z siatki - duża różnica przy wietrze). Dla mojego regionu obciążenie wiatrem wychodzi 0,3kN/m2, do tego wsp. działania porywów wiatru 1,8 i robi nam się 0,54kN/m2 czyli przy tej powierzchni prawie 7kN
Tak wygląda symulacja przy pełnym podmuchu prostu w "żagiel":
w1.png

W pozycji postojowej chcę, żeby antena celowała pionowa w górę, co daje najmniejsze opory wiatru, ale dochodzi obciążenie śniegiem. U mnie to 1,32kN/m2 czyli na podstawie będzie prawie 17kN:
s1.png

Sprawdziłem sobie jeszcze jak konstrukcja daje sobie rade ze skręcaniem (przyłożyłem dwie siły po 3,5kN ):
skr.png

Ogólnie wyniki są takie, że prędzej odleci konstrukcja zamontowana na tej ramie niż rama się podda :)

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 21 sie 2017, 18:33

Liczyłem, że uda mi się teraz wykonać konstrukcję, ale skończyło się na wyczyszczeniu, pocięciu i przygotowaniu do spawania wszystkich ceowników. Przy cięciu zajechałem tarcze widiową do metalu za 150zł - wytrzymała 12 cięć po czym straciła 7 zębów :roll: Niby ciąłem w porywach na grubości 8mm, gdzie producent pisze o max 6mm, no ale niesmak pozostał :P Robotę skończyłem kątówką (i dziurą w polarze od iskier po szlifowaniu- muszę kupić fartuch skórzany). Pierwszy raz też używałem włókniny ściernej (popularne włosy murzyna :D ) i to dało radę - w życiu bym tak nie wyczyścił elementów z odzysku jak właśnie tym.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 29 sie 2017, 19:57

Zaprojektowałem, wytrawiłem i przylutowałem elementy na płytkę do zmiany PWM na analogowe 10V. Udało się wszystko zrobić w SMD na jednej warstwie, nawet goldpiny tak zrobiłem, bo nie chciało mi się wiercić. Jak będę coś w przyszłości projektował, to muszę zwrócić większą uwagę na pady, bo było trochę zabawy przy lutowaniu. Rozczarowałem się też lakierem do zabezpieczania płytek (lakier PVB 60), bo lutuje się po nim mocno średnio i przegrał starcie z Kontakt IPA którym zmywałem pozostałości pasty lutowniczej. Teraz nim przeciągnę po prostu po elementach, nie ma innego wyjścia.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 11 wrz 2017, 12:07

Kolejny postęp w budowie tj. połapałem sobie ramę stalową i teraz muszą ją już docelowo pospawać- łapanie luku już mi nawet wychodzi, więc nie powinno być większych problemów przy samym spawaniu.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 14 wrz 2017, 7:43

Ciąg dalszy spawania i pierwsza przymiarka, czy mi dwie ramy się nie rozjechały - na szczęście wszystko jest OK i nie muszę używać kątówki :D

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 18 wrz 2017, 18:29

W ostatnim tygodniu udało mi się skończyć spawanie elementów, choć będę miał jeszcze trzy elementy do dospawania, tylko muszę wymiary połapać i trochę wcześniej powiercić. Pokryłem wszystko cynkiem w sprayu żeby mi to przez zimę ruda nie zeżarła. Składał to wszystko będę dopiero na wiosnę, bo teraz bez sterowania to i tak stałoby i niszczało.
rama2.jpg
trzym2.jpg

Udało mi się też zlikwidować luz jaki miałem przy podstawie "głowicy" - idealnie do tego nadały się kawałki płyty teflonowej
posl.jpg

Wróć do „Inne obszary fabrykacji”