Odrdzewianie poprzez elektrolizę

Wszystkie inne sposoby wytwarzania
maglo18
Kontaktowanie:

Odrdzewianie poprzez elektrolizę

Postautor: maglo18 » 21 lis 2016, 13:43

Aby poskładać maszynę CNC musiałem zakupić podstawowe narzędzia pomiarowe jak kątownik i liniał. Udało mi się namierzyć narzędzia z poprzedniej epoki (mam nadzieje że solidniejsze jak obecne). Miały jednak jeden defekt tzn na większej części posiadały mniejszy lub większy rdzawy nalot. Poszperałem trochę w internecie i natrafiłem na temat odrdzewiania za pomocą elektrolizy. Postanowiłem spróbować.
Do wykonania tej czynności potrzebne będzie:
- źródło prądy najlepiej ze wskaźnikiem poboru prądu
- pojemnik
- elektroda
- roztwór

Jako źródło prądowe wykorzystałem 12V prostownik z wbudowanym amperomierzem.
Pojemnik zmienia się w zależności od odrdzewianego przedmiotu. W pierwszej wersji była miska plastikowa w kolejnej długie koryto kablowe.
Jako elektroda dodatnia został wykorzystany kawałek blachy aluminiowej. Trochę po korodował w trakcie odrdzewiania i następnym razem użyję elementu ze stali nierdzewnej.
Roztwór to około 2% ciecz popularnego "kreta do rur". Próbowałem z soda oczyszczoną ale moim zdaniem lepiej wypada kret.

Podłączenie.
Biegun ujemny ( - ) podłączamy do odrdzewianego materiału. Biegun dodatnie podłączamy do elektrody. Ważna uwaga aby przedmiot i elektroda nigdy się nie zwierały. Kolejna uwaga to taka aby elektroda była długości odrdzewianego materiału (inna długość tez działa).
Jeżeli uruchomimy układ to warto monitorować na początku pobierany prąd. Jeżeli stężenie roztworu jest za wysokie to możemy spalić prostownik. Prąd pobierany podczas oddzwaniania wahał na początku od 10A do 2-3A na końcu operacji. Całość przeleżała około 3 dni. Po wyjęciu drobne przetarcie papierem ściernym oraz naoliwienie całości. Efekt poniżej. Polecam spróbować.

Zakupiony liniał.

20161116_215620.jpg

Zestaw do elektrolizy

20161116_222618.jpg

Po wyjęciu z roztworu.

20161118_205716.jpg

Po oczyszczeniu i naoliwieniu.

20161119_223554.jpg

Mam nadzieję że ktoś skorzysta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Re: Odrdzewianie poprzez elektrolizę

Postautor: Minik » 21 lis 2016, 14:47

Trzy dni to bym nie wytrzymał, ale fajnie że opisałeś i że się da :-).Ja bym się jednak zdecydował na skiełkowanie, efekt szybszy i wg mnie bardziej efektowny.

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 21 lis 2016, 14:50

Minik pisze:Trzy dni to bym nie wytrzymał, ale fajnie że opisałeś i że się da :-).Ja bym się jednak zdecydował na skiełkowanie, efekt szybszy i wg mnie bardziej efektowny.

Szkiełkowania sam nie wykonam :)

Awatar użytkownika
drygol
Kontaktowanie:

Postautor: drygol » 21 lis 2016, 20:58

Robilem to jakis czas temu tez z amortyzatorami i sprezynami :D
Niestety ubilem trzy takie ladowarki akumulatorowe w procesie :D
Ale fakt , efekt jest wporzo.

Wróć do „Inne obszary fabrykacji”