Fizyczny test stepsticków na ekstruderze

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Fizyczny test stepsticków na ekstruderze

Postautor: Kopytko » 12 wrz 2016, 17:40

Jeżeli nie tu proszę o przeniesienie:
Hej, postanowiłem napisać ten temat z powodu problemów z pewnym wydrukiem, po wyrzuceniu 700g PLa do kosza postanowiłem podrążyć temat i w końcu znaleźć 100% przyczynę.
A dokłądnie problem były malutkie elementy przy częstej retrakcji. Zaczęło się wszystko po wyciszeniu drukarki stepstickami TMC2100 ( polecam cisza absolutna).
Dokładny problem polegał na niedolewaniu i brakach filamentu po retrakcji ( silnik nie wydawał odgłosów gubienia kroków jak to standardowo słychać przy blokadzie-ale to fikcja TMC2100 wycisza i to)
Tak więc usiadłem przy drukarce i obserwowałem w których dokładnie momentach zaczyna brakować filamentu i okazało się ze przy częstych retrakcjach.
Niestety TMC2100 w trybie super cichym ( czyli z nie wlutowanymi pinami CFG1;CFG2;CFG3) gubi kroki i to bardzo "niesłyszalnie" oraz ma tendencje do nierównomiernej retrakcji . Jako ,że zainstalowane były w drukarce z bowdenem retrakcja była od 2-4mm i prędkości od 40 do 120mm/s, problem objawiał się zawsze tylko przy retrakcji. Tak więc pierwsza myśl uwalony stepstick, więc wymiana i to samo ( regulowany zgodnie z instrukcją i dobierane wartości nic nie zmieniało się).
No to szybki teścik na modelu do kalibrowania retrakcji i załamka TMC2100 wg mnie nie nadaje się do ekstrudera (akceleracja zmniejszana do 2000 nawet - dla ekstrudera).
Jak już się zawziąłem to postanowiłem przetestować wszystkie, jakie miałem w domu.
Do testu przystąp:
TMC2100 bez pinów CFG: tragedia bez względu na parametry kicha
DRV8825 wszystko ok działa poprawnie nawet na 50% zalecanego napięcia.
A4988 wszystko ok działa poprawnie nawet na 50% zalecanego napięcia.
TMC2100 z wlutowanymi pinami CFG , działa poprawnie jak 2 powyższe alee..... Pisk jest tak nieznośny ,że nie można wysiedzieć w pokoju nawet zmniejszając napięcie do 0,25V.

Niestety TMC2100 są wg mnie fajne ( przy 12V zasilaniu) w trybie bez pinów CFG ale , akceleracja 800 i jerk 8 to maks , inaczej oś Y gubi mi kroki ( ciężki stalowy stół, plus alu 3mm 200x300, plus szyba 4mm 200x300, i łożyska w obudowach alu 5szt. ), u kogoś z lekkim stołem zapewne będzie lepiej.

Poniżej kilka zdjęć z wydruków. Użyty silnik również pokazany. Prędkość 40mm/s infill100%, 3 obrysy ( nie zmieniane żadne parametry poza wyjęciem i wsadzeniem stepsticków i ich regulacją- nie skalibrowany również ekstruder na kroki vs długość wciąganego filamentu)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Re: Fizyczny test stepsticków na ekstruderze

Postautor: Kopytko » 12 wrz 2016, 17:57

Dzięki Krzysztof.
Niestety na bardzo szybko robiony, ze względu na potrzeby, gdybym miał coś co zmierzy ciąg było by bardziej dokładnie. Bez wykresów ale i tak pokazało to co było potrzebne.

Uzupełniając informację oczywiście TMC bez CFG niesłyszalne, póżniej a4988 trochę świerszczy ale bez przesady, DRV standardowo coś tam grają i lekko denerwują, TMC z CFG jak pisałem powyżej nie do zniesienia pisk i skrzypienie.

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 12 wrz 2016, 19:08

Kopytko, jesteś wieki bo miałem kupować 10szt. do dwóch drukarek :!: te TMC ale już mi się odechciało :o
Nie wypada nic innego jak powiedzieć jak BRAWO TY :OK:

Specjalnie dla Ciebie :Piwo:
Obrazek
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70-TDI95%
ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 12 wrz 2016, 19:17

chemik72 pisze:Kopytko, jesteś wieki bo miałem kupować 10szt. do dwóch drukarek :!: te TMC ale już mi się

JA bym Ci właśnie polecił je, też je kupie do drugiej drukarki bo nie chce mi się jej słuchać jak brzeczy na DRV i A4988, na tmc jest mega cicho.
Jedynie troszkę mocy mało:P Wydruki sa ok nie widze róznic pomiędzy innymi stepstickami, zresztą wrzucałem różowe smoki w innym temacie to właśnie na tej samej drukarce było. Jedynie to nie polecam ich do ekstrudera. Nie mam 24V aby sprawdzić czy tez tak piszczy ( podobno nie) ale na ośki polecam. Przy prędkościach 65 wszystko działa płynnie nic nie przeskakuje. Większych nie mogę dać bo mam LCD graficzny silniki 400 kroków i mega nie daje rady.

JA TMC z osi X Y i Z nie zdejmę:) Tak sie przyzwyczaiłem.
Za moment wrzucę filmik jaki to komfort.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 12 wrz 2016, 19:28

Wrzucam filmik, lepiej na słuchawkach odtwarzać. Słaby dzwięk bo kalkulatorem nagrywane ale coś tam słychać.
Porównajcie głośność wentylatorów klikania beepera lcd do pracy drukarki i będzie wiadomo o co mi chodziło. TMC jest mega ale ma swoje wady:)

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 12 wrz 2016, 19:41

Konkretny test :OK:
Kopytko pisze:Nie mam 24V aby sprawdzić czy tez tak piszczy ( podobno nie) ale na ośki polecam.

U siebie mam 24V i testowalem te stepsticki w trybie spreadCycle i też piszczą.
Na stealthchop jest cisza kompletna, ale napiecie na stepstickach podkrecone do 1,2 V zeby silniki nie gubily krokow.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2016, 20:45 przez adziaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 12 wrz 2016, 19:45

Mi jak dawałem powyżej 1,2V to też gubiło, a silniki 1,7A . najlepsze efekty przy 1V.

Awatar użytkownika
Marcin1415
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin1415 » 12 wrz 2016, 20:28

adziaki pisze:Konkretny test :OK:
Kopytko pisze:Nie mam 24V aby sprawdzić czy tez tak piszczy ( podobno nie) ale na ośki polecam.

U siebie mam 24V i testowalem te stepsticki w trybie spreadCycle i też piszczą.
Na stealthchop jest cisza konpletna, ale napiecie na stepstickach podkrecone do 1,2 V zeby silniki nie gubily krokow.

A jak z temperatura silnikow przy 1.2v?

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 12 wrz 2016, 20:44

Jest gorąco :D
Na obudowie (mierzone termometrem bezdotykowym) pokazuje ~ 70 stopni.
W środku silnika na cewkach jest pewnie więcej ;)

Według danych od blackfroga nie powinno im to zaszkodzić.
Silniki microcon 0,6 Nm w klasie B:

http://www.engineeringtoolbox.com/nema- ... d_734.html

Wróć do „Testy”