Mini FPV Tricopter - bez FPV :)

Czyli forumowy kącik RC i nie tylko
Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Re: Mini FPV Tricopter - bez FPV :)

Postautor: Printed4U » 08 sie 2017, 21:27

@Kopytko - ja też wahałem się między 250tką a czymś większym i po długim namyśle wziąłem racera. Latam niecały miesiąc i nadal latam tylko w trybie stable, niedawno dorzuciłem google i fpv. Szczerze nawet jeszcze nie robiłem pid tuningu, uczę się latać przodem i operowania przepustnicą. Po prostu totalny amator :D Zazwyczaj biorę go na plecak i jadę gdzieś pod Wrocław koło Odry czy coś więc "rozmiar ma znaczenie". Z drugiej strony 450/550 nie polatasz tak jak 250 a jak już zaczniesz tak szarżować to straty przy ewentualnym krecie będę większe.

PS. jak wrzucisz firmware na FC to quadro jest gotowe do lotu więc pidowanie nie jest wymagane przed startem no ale napewno nie należy się tego bać(chyba :D).

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 09 sie 2017, 4:18

250 jest bezpieczniejsza w lataniu, w razie ucieczki narobi mniejsze szkody niż 450 nie wspominając o 550tce, bo takimi latalem. Kopytko buduj 250;)

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 09 sie 2017, 6:08

Klasa "250" jest szybka, zrywna i przeznaczona raczej dla nieco zaawansowanych "lataczy" :mrgreen: Na początek to polecał bym coś większego, i przy okazji mniej "nerwowego" :OK: Na przykład taki "wieszak" OpenRC Quadcopter (jeśli koniecznie chcesz samemu drukować ramę), do tego proponowany wcześniej "wszystkomający" FC + Ublox NEO-M8N + silniki na przykład takie 2212 BR2212 980KV 2-4S + odpowiednie regulatory (na przykład taki Racerstar RS20Ax4 20A 4 in 1)....
Jak widać, nie są to tanie, ale również nie tragicznie drogie rzeczy :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 09 sie 2017, 6:12

Szczerze nie polecam budować 250tki na bazie drukowanych cześci dla osoby która nie latała wcześniej. Zbyt dużo kretów w porównaniu do wytrzymałości co się skończy koniecznością drukowania elementów po każdym lataniu (latając na FPV).

Awatar użytkownika
MetaliK
Kontaktowanie:

Postautor: MetaliK » 09 sie 2017, 7:07

Printed4U pisze:PS. jak wrzucisz firmware na FC to quadro jest gotowe do lotu więc pidowanie nie jest wymagane przed startem no ale napewno nie należy się tego bać

Prawda - jak już się poczyta i pokombinuje to nie jest to wybitnie trudne. Niestety bardzo irytujące - chcesz polatać a musisz klęczeć przed laptopem na łące i na 20s latania przypada 2 minuty klęczenia :lol:
PIDowanie niby nie jest wymagane ale moje doświadczenie z 450tką jest zupełnie inne. Z defaultowymi ustawieniami niby latała ale jak robiło się szybsze opadanie to traciła stabilność i "nieba jej brakowało" :LOL: Niezbędne minimum to PID gazu - bez tego nie ma szans na jakiekolwiek sensowne latanie dla początkującego. Ten model który pokazałem bez kalibracji przynajmniej "góra-dół" jest nie do opanowania dla nowicjusza. Generalnie większość osób latających pisze żeby NIE LATAĆ (!) "niePIDowanymi" modelami.
Artu pisze:Na przykład taki "wieszak" OpenRC Quadcopter (jeśli koniecznie chcesz samemu drukować ramę)

Ten model chociaż jest bardzo ładny to ma nie do końca przemyślaną konstrukcję - jest za ciężki. Średnio wytrzymale wydrukowane ramie ok. 140g to stanowczo dwa razy za dużo.
Printed4U pisze:Szczerze nie polecam budować 250tki na bazie drukowanych cześci dla osoby która nie latała wcześniej. Zbyt dużo kretów w porównaniu do wytrzymałości co się skończy koniecznością drukowania elementów po każdym lataniu (latając na FPV).

Myślę że troszkę jest to wina braku PIDowania. Jak dobrze ustawisz model i aparaturę to wielkiego polowania na krety nie będzie. Ograniczasz w kontrolerze kąt pochylenia żeby model się za bardzo nie rozpędzał, w nadajniku ekspotencjalne stery z ograniczeniem na max. Z czasem kaganiec można sobie stopniowo luzować. No i w przypadku quada to trzeba oznaczyć przód żeby był zawsze rozpoznawalny!

Co do modelu na początek to można wydrukować sobie jakąś 250tkę ale wydłużyć ramiona na tak plus-minus 330. Jest mod tego tricoptera na quadro więc wystarczyło by tylko zedytować jeden element (ramie do silnika).
Generalnie to przed jakimkolwiek lataniem trzeba kupić interfejs do aparatury i opanować podstawy lotu w FMS'ie na bazowym helikopterze. Zasada latania ta sama. Oszczędzi to dużo irytacji i nerwów w pierwszych lotach. No i kasę też oszczędzi :OK:
Tantillus - Sprzedany
uKRUS 3D - już rusza rączkami i pluje filamentem - nawet tam gdzie trzeba :) !

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 09 sie 2017, 7:24

Na początek myślałem coś na ten wzór https://www.youtube.com/watch?v=Avp8MurmeEY, aby było tanio naprawiać :P
Oczywiście na ramie 250 i na pojedyńczych sterownikach silników.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 09 sie 2017, 7:45

Tak "przy okazji" prawie wszystko o PID-owaniu :mrgreen:
Co do "250-tek", to lepej składać sobie samemu, ze sprawdzonych i przetestowanych elementów. Sporo tego jest na Heli-Team, oraz RC-FPV :OK:

EDYTA:
A może "na początek" coś nieco większego F330 4-Axis RC Quadcopter Frame Kit :roll: Ramiona (jak by coś :mrgreen:) po "taniości" na Ali Quad F330 Arm Plastic Arms Super Strong :OK:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 09 sie 2017, 9:05

A co to jest w tej gąbce pod modelem? jakieś czujniki? Dopiero teraz to zauważyłem :]

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 09 sie 2017, 9:40

Ja widzę antenki odbiornika RC... :OK: i jakąś rurkę :roll:
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Modelarstwo”