Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Garreth
Kontaktowanie:

Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Postautor: Garreth » 11 mar 2017, 8:57

Chciałbym się pochwalić czymś, nad czym pracuję już od dłuższego czasu. Niestety weekendowe dłubanie sprawia, że cały proces staje się niezmiernie wolny, ale przynajmniej części z chin miały czas spokojnie dotrzeć.

Jeszcze dużo brakuje do zakończenia konstrukcji, ale mam już na tyle, ze jestem w stanie zrobić parę zdjęć.
Nazwa drukarki nie jest przypadkowa i odnosi się do forum fabrykatora, ponieważ większość wiedzy i rozwiazań mam dzięki Wam koledzy:)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka cech szczególnych:
- Nieruchomy stół! Zapożyczyłem idee tej konstrukcji z zagranicznego forum. Karetka zamocowana jest na ramie z profili 2020 przykreconych do 4 chinskich prowadnic liniowych. Pierwsze wrazenia z tego jak to gladko jeździ są niesamowite, a trochę się obawiałem o to. Wozki to mgn15h.
- Paski nigdzie sie nie krzyżują, są bardzo blisko wózków. Jeden pasek leci nad profilem 2020,drugi pod nim. Na zdjeciu można zauważyć, ze nie biegną one idealnie, ale to kwestia poprzesuwania kół pasowych przy ostatecznym naciąganiu pasków.
- Zka na nema 23, z przekładnią pasową 20:60. Póki co trapezowe śruby, w przyszłości mam nadzieję na kulowe. Musze sprawdzić, czy wystarczą dwie śruby czy będę potrzebował ich na przykład 3 lub 4.
- Ekstruder chinski goliat z blokiem chłodzacym mojego projektu z innego wątku na tym forum. Blok grzewczy i dysza - oryginał e3d v6. Dodatkowo w przyszlosci możliwość dorzucenia drugiej glowicy, ale to bardzo odległy temat.
- Jako, że nie jestem jedną ze szczesliwych osób posiadajacych warsztat i drukuje w domowych warunkach, na górze drukarki wstawiony wentylator wyciagowy 200mm z warstwą filtra węglowego.
- na froncie widoczny wyświetlacz mini, lekko zmodyfikowany na potrzeby konstrukcji (buzzer przelutowany na tył, i prawdopodobnie wlutuję wyższy pushbutton, choć obecny daje się nacisnąć jednoczesnie utrudnia przypadkowe jego wcisnięcie). Dodatkowo kontroler wentylatorów z PC, posiada diody informujace o ich pracy, także mniejsza szansa, ze jakiś ukryty cichy wentylator się wyłaczy niezauważenie.
- obszar roboczy 300x200x'ile wyjdzie':) Wstepnie w Z wychodzi mi około 180-200mm, ale od góry pojawi sie ograniczenie w formie oświetlenia, a od dołu możliwe, że stoł da sie obniżyć trochę.
-wymiary zewnetrzne 520x420x440
-obudowa z genialnie wycietej plexi opal 3mm przez mcmtech.
- w calej konstrukcji wykorzystane zaledwie cztery(wlasciwie dwa) elementy drukowane - uchwyty montażowe dla prowadnicy osi X. Dodatkowo karetka zostanie osadzona na dwóch płytkach z plexi 5mm - odpowiednio wyciete plytki, z miejscami na nakrętki m4 wpuszczone termicznie, połączone razem. W przyszłości ten element może zastąpię płytką Alu.
- elektronika oczywiscie due3dom mini, tmc2100 na XY, lv na EZ. Raspberry pi 3. Dwa zasilacze - 24V na większość + mniejszy 12V na oświetlenie, wentylację, etc. Schowana w dolnej części budy, pod sciaganymi panelami otaczajacymi stół.

Wątek zakładam, bo pisanie o progresie będzie mnie motywowało do szybszego ukończenia projektu:)

Mam nadzieję, że mnie nie zjecie tutaj, bo konstrukcja dość niestandardowa, ale mam dużą frajdę z jej budowy:)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 8:57 przez Garreth, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
s3b
Kontaktowanie:

Re: Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Postautor: s3b » 11 mar 2017, 9:50

Rewelacja! :OK: Zastanawiam się tylko jak rozwiążesz "poziomowanie" dyszy względem stołu, a właściwie, czy ruchome XY nie będzie wpływało na odległość dyszy nad stołem w skrajnych sytuacjach, np gdy głowica podjedzie do jednego narożnika. Całokształt prezentuje się rewelacyjnie :Piwo: Jak nieźle dopracowany produkcyjniak :OK:
:: Moje wydruki obecnie @P3Steel 2.01 / Ultimaker 2 AE :: Work in progress: Mostly Printed CNC ::

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 11 mar 2017, 9:54

Fajna.
Sztywność zapewniają profile a obudowa jest tylko do osłonięcia konstrukcji?

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 11 mar 2017, 10:16

Dokladnie tak, plexa 3mm stanowi tylko opakowanie:) rama zewnetrzna to profile 4040L z army skrecone w prostopadloscian. Stoł (czego nie widać na zdjeciu) jest na stelażu z profili 2020.
Poziomowanie stołu bedzie wyzwaniem i odbywać się bedzie na punktach mocowania stelaża stołu do ramy drukarki. Przy czym liczę, ze nie bede musiał tego robić zbyt czesto.
Uprzednio wypoziomuję stelaż karetki poziomicą odpowiednio ustawiając nakrętki trapezowe podczas ich montażu. Generalnie łapiac za stelaż jestem w stanie drukarkę przesunąć na podlodze, takze o sztywnosc sie nie boję, jedynie musze zadbac o dobra eliminacje luzu na nakretkach trapezowych aby stelaż konstrukcja nie 'podskakiwał'. Nakretki trapezowe z POM sa juz w WER Warszawa :)

Co do skrajnych pozycji karetki to podejrzewam, że nie bedzie problem, ale może to byc zależne czy zastosuje 4 trapezowki czy dwie. Poki co potrzebuje troche nakretek wpustowych, aby przykrecic obudowy dla nakretek trapezowych, wtedy będę mógł nałożyć pasek na oś Z i sprawdzić jak to się rusza właściwie i gdzie co trzeba by dokrecic.

Jeszcze maly bonus, lozyskowane sciagane uchwyty na filament(jeszcze bez wałka) oraz obudowa do due3dom mini:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 11 mar 2017, 10:48

Łożyska w uchwycie na filament to bardzo zły pomysł. Jedno szarpnięcie za filament i masz pół rolki rozwinięte i poplątane. Kombinuj od razu hamulec do szpuli.
-- MIŚ --

Garreth
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Postautor: Garreth » 11 mar 2017, 11:05

Miś pisze:Łożyska w uchwycie na filament to bardzo zły pomysł. Jedno szarpnięcie za filament i masz pół rolki rozwinięte i poplątane. Kombinuj od razu hamulec do szpuli.

Hmm.. Szczerze mowiac od zawsze uzywalem jakis lozyskowanych uchwytow i nie zdazylo mi sie rozplatac rolki przez przypadek czy niezdarnosc, ale wezme to pod uwage. Te lozyska tez nie sa jakies bezoporowe, ale przetestuje jak to sie bedzie krecic z zalozona rolka filamentu.

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 11 mar 2017, 11:07

kurde, kolejna drukara ze sztywnym stołem w pl, czyli moja to już nie unikat :/ :(
niemniej jednak bardzo fajnie to wygląda :)

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 11 mar 2017, 11:14

sol pisze:kurde, kolejna drukara ze sztywnym stołem w pl,

Prawie każda Delta jest ze sztywnym stołem. Z tego co widać na tym forum trochę już ich jest.
Chyba widziałem tylko jedną delte z ruchomym stolikiem. :mrgreen:

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 11 mar 2017, 11:16

chodziło mi tylko o corexy :) wiem łącznie o 6 takich konstrukcjach :)
ja mam wszystkie 4 narożniki podparte na trapezówkach i w razie czego mogę każdy narożnik osobno regulować :)

Awatar użytkownika
s3b
Kontaktowanie:

Postautor: s3b » 11 mar 2017, 11:29

Nie budowałem nigdy takiej konstrukcji ale na moje oko najmniej problemową w kalibracji konfiguracją byłyby 3 śruby do takiej drukarki.
:: Moje wydruki obecnie @P3Steel 2.01 / Ultimaker 2 AE :: Work in progress: Mostly Printed CNC ::

Wróć do „Drukarki 3D”