Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Moja maszyna - CoreXY Tribute 3D

Postautor: Garreth » 01 kwie 2017, 9:04

Natknalem sie na problem z osia Z. Dostepne paski zamkniete maja zla dlugosc. Pasek 2 metrowy jest zbyt krotki przy moim rozstawie silnikow, a 4 metrowy musialbym dwa razy w okolo drukarki puscic, dlugosci posredniej nie widze...

Prawdopodobnie aby to sensownie zrealizowac bede potrzebowac Zke zrobic na dwoch silnikach. Teraz pytanie jak lepiej - podpiac dwa silniki w jedno gniazdo na jednym stepsticku, czy przylutowac dlugie goldpiny i nalozyc jeden stepstick na drugi (wyjscia na silnik osobno, ale en i dir wspolne) czy w ogole dorobic nowe gniazdo pod nowy stepstick i dac mu osobe sygnaly stp i dir?

Awatar użytkownika
MosfetN
Kontaktowanie:

Postautor: MosfetN » 02 kwie 2017, 8:19

Na pewno da się jakiś dopasować / zrobić na zamówienie. Możesz zrobić tak jak ja zrobiłem u siebie w raptorze : Obrazek
Zamówiłem GT2 6 mm z długości "katalogowych" najbliższych tej właściwej a resztę dopasowałem naciągiem.
Aby uniknąć problemów już na etapie projektowania przed zamówieniem blach uwzględniłem długość paska.
Szczerze mówiąc napęd osi Z zrealizowany na osobnych silnikach to "totalna porażka" , dzięki paskowi śruby nigdy się nie desynchronizują.
Ewentualnie możesz poszukać cos z serii HTD (będzie działać tak samo dobrze jak GT2) : https://www.ebmia.pl/pasy-zebate-pasy-zebate-c-196_50_102_1202_103.html?page=1&wyszukiwanie=sort_2_desc
Wylicz sobie w CAD,ie dokładna minimalną długość obwodu paska i dobierz coś co ma trochę większą długość powalającą na sensowne dociągniecie ;) .
Nawet jak nic się nie dopasuje można to zrobić na 2 paskach zamkniętych z podwójną zębatką na wale sinika.
[EN] ---> https://bytechlab.com/ |||| [PL] ---> https://bytechlab.com/pl/
Aktualne drukarki:
- RAPTOR XLS 360

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 02 kwie 2017, 9:40

No wlasnie o synchronizacje sie boje (nawet nie tyle w trakcie druku co po wylaczeniu silnikow, ze kazdy bedzie wskakiwal na inny pelny krok i po paru wydrukach bede musial poziomowac) , a nie chce sie bawic w autolevellingi.

Kombinuje mniej wiecej tak jak pokazales, ale i tak z ta kwestia bede mial duzo rozkminy..

Patrzylem tez na metody robienia swoich zamknietych paskow, ale to chyba nie na moje zdolnosci manualne

Sa moze podwojne zebatki na wal 6.35mm? Nie umialem znalezc nigdzie.

//edit:

Ok, chyba rozkminilem. Z zakupionego worka paskow udało mi sie dopasowac je tak, ze silnik + 3 trapezowki beda na jednym pasku, a 4ta srube napedze krotszym paskiem z jednej z pozostalych srub. Mysle, ze powinno sie udac.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 16 kwie 2017, 11:43

Swieta, swieta, wiec zabawa wre:)

Naped Z rozwiazalem tak jak napisałem - 3 sruby na jednym pasku razem z silnikiem, a czwarta napedzana krotszym paskiem z jednej z pozostalych srub.

Silniki i wyswietlacz wpiete do due3dom mini, pierwsze testy ruchów wygladaja obiecująco, ale mam jeszcze troche pracy z ogarnieciem kabli i montażem krancówek.

No właśnie, krańcówek. Kombinowalem co najlepiej zrobic z osią Z, chcialem jakieś bardzo powtarzalne rozwiązanie, troche sie naczytalem oraz naoglądałem filmików i stwierdzilem, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie kontakt bezposredni. Zlutowalem plytke prototypowa - miedziany pad, dioda LED, rezystor, srubka i wyszlo coś czego zdjecie wrzucam. Piekne nie jest, ale jak będzie działać to cos zrobię by poprawić estetykę :) jedyne co, to homing bedzie musial byc dosc wolny, zeby plytki nie zlamac przez zbyt wolna reakcje.
Obrazek

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 21 kwie 2017, 18:10

Nic tak mnie nie cieszy jak pierwsza tragiczna łódeczka z nowej drukarki:) na zdjeciach wyglada ok, ale temperatura była troche za wysoka i brak chlodzenia wydruku dał sie we znaki. Za to retrakcja to poezja, absolutnie zero niteczek! PLA z probki od fiberlogy + w koncu porzadnie skrecony ekstruder z prosta droga filamentu robia swoje.
Dodatkowo elementy trzymaja wymiary oraz geometrie na satysfakcjonujacym mnie poziomie.

Problemów było sporo, najgorszy to uwalony kabelek od pt100 (nie wiem jak to zrobilem), na szczescie blackfrog wysłał nowy na czas.

Poziomowanie stołu było trudniejsze niż na srubkach, ale pół godziny zabawy ze szczelinomierzem i wyszlo ok. Mam nadzieję, że przy takim montażu poziomowanie stołu nie będzie co chwile konieczne.

Do poprawki montaż jednego z kół pasowych, dorzezbienie chlodzenia wydruku (priorytet), troche zabawy z podswietleniem dolnej czesci drukarki, no i duuzo kalibracji.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 kwie 2017, 20:36

Wydrukowany i zalozony wentylator chlodzacy wydruk. Od razu test na czyms, gdzie podwiniecie wydruku wiazaloby sie katastrofa, ale wyszlo swietnie. Moze dysza 0.3mm by byla lepsza, ale 0.4 tez dalo rade, mimo dosc problematycznego modelu. Czacha na zdjeciach nie miala zadnej obrobki.ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 29 kwie 2017, 20:52

Nie powinno się kierować strumienia powietrza na dyszę
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 29 kwie 2017, 21:20

Wylot jest dosc szeroki, dokladnie to ten model https://www.thingiverse.com/thing:2223017.
Dodatkowo jest okolo 2.5cm oddalony od glowicy i ma nachylenie 30 stopni. Takze strumien jest ladnie rozproszony, ale wciaz wystarczajaco silny aby poprawnie chlodzic druk.

Na glowicy silikonowa nakladka od e3d, wiec blok grzewczy jak i sama grzalka sa dodatkowo osloniete - PID tez trzyma +/- 1 stopien czy wentylator jest wlaczony czy nie, takze chyba wszystko jest ok:)

Tak to wyglada:Obrazek

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 29 kwie 2017, 21:29

to zmienia postać rzeczy :OK:
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 07 maja 2017, 10:35

Hej,
Garreth jak Ci sie sprawuje ta konstrukcja?
Widzisz jakies slabe punkty?

Wróć do „Drukarki 3D”