Kolejny dwupaskowiec.

dnbard93
Kontaktowanie:

Kolejny dwupaskowiec.

Postautor: dnbard93 » 04 kwie 2017, 8:53

Na Gate 1.0 nie mogę narzekać, ale zawsze marzyło mi się zaprojektowanie własnej konstrukcji w której za zamkniętą komorę nie będzie robił karton z "szybką" z torebki foliowej.
Koncepcja lubi się zmieniać szybko, wiec przyjąłem że najpierw powstanie model w SWX (przy okazji nauki środowiska).
Z chęcią usłyszę wszelką krytykę.
Koła pasowe i paski to GT2 MR2 6mm (jak dorwę gdzieś koła pasowe to GT3 2M 6mm), profile po 60 zębów, większość roztoczona pod łożyska 608ZZ (są na tyle popularne że dosyć tanio można dostać w dobrej jakości).
Chciałbym tu podziękować koledze Adziaki za pomoc z doborem gotowych elementów :Piwo:
Przechwytywanie02.PNG

Ramę chcę oprzeć o wycinane blachy i MDF (jak dostane gdzieś 10-20mm HDF to nawet lepiej).
Na razie powstał model "XY", chciałem zrobić jakąś fajną animację do tego ale nie mam pojęcia jak powiązać ruch paska (albo raczej wiązanie kół pasowych) z karetką Osi X poruszającą się liniowo. Prowadnice mają po 500mm.
Tu z góry wybaczcie za kanonadę obrazków ;)
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie2.PNG

Przechwytywanie3.PNG
Przechwytywanie4.PNG

NIe mam jeszcze koncepcji na wózek pod extruder z napinaniem pasków (docelowo będą rozcięte i napinane na karetce extrudera), prawdopodobnie po blasze do której od dołu jest przykręcona oś X będzie sobie jeszcze jeździło jedno łożysko.

Co do elektroniki - od niepamiętnych czasów kurzy mi się Smoothieboard v.1.0, do tego pewnie Pi Zero i AstroPrint.
Szukam taniego ekranu pojemnościowego.
Silniki X,Y,E1 to Nema 17 od Wantai (0.9stopnia/krok), dla osi Z silnik Nema 17 "hollow shaft".

Co do stołu - strasznie spodobało mi się rozwiązanie od 3dgence - ceramika się na pewno nie ugnie, ma dużą pojemność cieplną, jest stabilna temperaturowo. Ciekawi mnie czy ten ich stół to bardziej Plich, Opoczno czy Tubądzin :D Eksperymentowałem zakładając dociętą pod wymiar szkła płytkę ceramiczną do Gate (na stół aluminiowy), wybrałem taką powiedzmy - dość porowatą, Trzeba sporo dłużej czekać aż sama płytka się nagrzeje (sprawdzałem pirometrem) no i nie "łapie" tak łądnie jak ta w 3dgence więc zostawiam to jako opcję B.
Opcja A to 5-8mm aluminium PA13 (odlewane i frezowane formatki), anodowane i zaimpregnowane PEI (jak w Lulzbocie). Poeksperymentuję sam, koszt zakupu gotowego stołu w Germanii mnie onieśmiela.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

dnbard93
Kontaktowanie:

Re: Kolejny dwupaskowiec.

Postautor: dnbard93 » 09 kwie 2017, 14:14

Prace projektowe nad drukarką idą powoli do przodu.
ready_1.PNG
ready_2.PNG
ready_3.PNG
ready_4.PNG
ready_5.PNG
ready_6.PNG

Nie potrafię jakoś logiczniej rozwiązać podpory stołu - tj. kształt "K" jest świetny, chodzi mi o montaż do karetek osi Z.
Zastanawiam się czy silnika osi Z nie przymocować do ramy, nie mogę znaleźć tu dość miejsca. To nie jedyny z nim problem, zastanawiam się czy nie powinienem zmienić go na mocniejszy. Mam tu prawie 4kg "latające" w Ztce.
Mam zamiar użyć chińską śrubę kulową 1204 i dwie nakrętki (z elastycznymi przekładkami do skasowania luzu).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Drukarki 3D”