MarkoNe - LCD 3d printer

MaNo
Kontaktowanie:

MarkoNe - LCD 3d printer

Postautor: MaNo » 21 paź 2017, 11:17

Cześć wszystkim,
Jako że to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać z wszystkimi.
Niektórzy może pamiętają mnie i moje drukowane figurki ze starego forum :LOL:

Wracając do tematu, jakiś czas temu zainteresowały mnie drukarki wykorzystujące ekrany LCD no i przyszła mi ochota na zbudowanie takowej.
Zdaję sobie sprawę z pewnych ograniczeń i problemów z doborem odpowiedniego panelu LCD ale może uda się coś wydrukować.

Drukarki traktuję jako hobby i nie ukrywam że mam małe doświadczenie w budowie drukarek ale bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych użytkowników tego forum.

Projekt jest na razie w mojej głowie i na etapie gromadzenie części do budowy.
Na dniach postaram się coś naszkicować do podglądu.

Na dzień dzisiejszy mam kilka paneli LCD do przetestowania dostarczonych od znajomych.
Na razie nie skupiam się na rozdzielczości tych paneli , chodzi mi tylko o to żeby można było coś wydrukować a jak cała mechanika będzie działać
to potem będę szukać lepszego panelu LCD.

Do podświetlania chcę użyć diody full spectrum bo akurat takie mam.
Zakupiłem odpowiednią żywicę i po testach na sucho (bez panelu LCD) żywica utwardza się na kawałku przezroczystego tworzywa w czasie pomiędzy 1-2s .

Niestety pojawił się problem. Chodzi mianowicie o to że panel LCD nie posiada już swojego podświetlania które teraz jest realizowane przez diodę.
Nie chcę żeby diada paliła się cały czas bo jak wiadomo panele LCD nie blokują w 100% światła i mogło by to doprowadzić do niekontrolowanego utwardzania żywicy w miejscach w których nie powinna być utwardzona.

I tu pojawia się moje pytanie jak podłączyć zasilanie diody do sterownika i w jaki sposób uzyskać taką synchronizację żeby dioda zapalała się w momencie kiedy na panelu pojawi się obraz do wypalenia.

Do dyspozycji mam elektronikę którą kiedyś wygrałem w konkursie ale bez dokumentacji.

Obrazek[/URL]

Posiadam też RAMPS 1.4 + Arduino MEGA 2560
Zdjęcia nie przesyłam bo każdy wie jak to wygląda.

Pozdrawiam Marek
"Każdy jest tym kim jest i nikim więcej"

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Re: MarkoNe - LCD 3d printer

Postautor: Arkomania.pl » 21 paź 2017, 12:41

Witam.

Podaj parametry diody.
Całkowity pobór prądu i napięcie zasilania.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

MaNo
Kontaktowanie:

Postautor: MaNo » 21 paź 2017, 14:24

Podaj parametry diody.
Całkowity pobór prądu i napięcie zasilania.

Dioda:
Długość fali: 380-840nm
- Prąd przewodzenia: 3000mA
- Napięcie pracy: 30-36V
- Kąt świecenia: 140°
- Moc: 100W

Do tej diody mam zasilacz jak na fotce
Obrazek[/url]

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 21 paź 2017, 14:51

Możesz napotkać dwa problemy.
1 - przy kluczowaniu po stronie 230V dostaniesz opóźnienie pomiędzy włączeniem diody a faktycznym jej zaświeceniem, oraz pomiędzy zgaszeniem a faktycznym zgaśnięciem. Ale to powinno się dać skorygować w software. Do załączania napięcia na zasilacz można wykorzystać byle jaki przekaźnik SSR typu AC czyli na prąd przemienny.
2 - przy kluczowaniu po stronie samej diody może się okazać że zasilacz będzie niestabilny bez obciążenia, a podłączenie diody na pracującym zasilaczu może ją uszkodzić. Więc raczej odradzam ten sposób, ale jeśli byś się na niego zdecydował to też najprościej przekaźnikiem SSR, tyle że tym razem DC, czyli na prąd stały.
-- MIŚ --

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 21 paź 2017, 16:11

To panie kolego nie przejmuj się tym problemem. Nie stosuje się wygaszania źródła światła.

Elektronika którą posiadasz nie przyda się do niczego.

Przyda się w zamian rasbery pi któreś z nowszych i płytka "przedłużacza do stepsticka".

Czyli plytka żeby podać 12v i step / dir.

Lepiej pochwal się jaka żywica.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 21 paź 2017, 19:21

Do sterowania taką drukarką wystarczy Ci KAŻDA elektronika z Atmegą 1280 lub 2560 na pokładzie (przykładowo najtańszy RAMPS) lub posiadana Unique One. Slicer do tego - CreationWorkshop, który znajduje się w naszej pobieralni
viewforum.php?f=81

Co do posiadanej Unique One to załączam rysunki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 22 paź 2017, 11:24

To jeszcze koleżeństwo rozważy takie coś:

https://www.nanodlp.com/

Całość elektroniki sprowadza się do ekran po HDMI + raspberry pi i stepsticka, albo....

Uwaga uwaga,

Tablet windows 8 cali za £55 +stepstick.

Co najważniejsze, jest proste, darmowe i ma funkcję których nie znajdziesz w darmowej wersji od Krzysztofa.

Interpolacja pozwala drukować w dobrej rozdzielczości na LCD z gorsza ilością pixeli.

Dodatkowo i tak rozdzielczość jest ograniczona lpi żywicy, nie przeskoczy się za wysoko w żywicy za 300zl/kg.

MaNo
Kontaktowanie:

Postautor: MaNo » 22 paź 2017, 14:25

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim za zainteresowanie a zwłaszcza za fotki z wyprowadzeniami zwłaszcza tymi pod ekran bo reszta jest w miarę dobrze opisana na płytce.

mcexperts pisze:To panie kolego nie przejmuj się tym problemem. Nie stosuje się wygaszania źródła światła.

Elektronika którą posiadasz nie przyda się do niczego.

Co do wygaszania to wszystkie jakie widziałem wyłączają podświetlanie podczas ruchów jałowych.
Natomiast ta elektronika wraz z programem Creation Workshop była wykorzystana w prototypie drukarki DLP którą budowałem na bazie pożyczonego projektora H6510BD jakiś czas temu, więc chyba do czegoś się nadaje :)

Wracając do sedna sprawy

Programy o których tu mowa są mi znane, nawet podam jako ciekawostkę że do generowania podpór dla mojego starego Mendela używam programu dla drukarki DLP B9Creator.
Nie jest też problemem dla mnie podłączenie projektora czy ekranu LCD i wyświetlaniu odpowiedniego obrazu.
W przypadku projektora praktycznie nie potrzeba nic , wystarczy program i najprostsza elektronika która może obsłużyć jeden lub dwa silniczki krokowe jeśli chcemy mieć ruchomy VAT .
W przypadku panelu LCD oprócz komputera z oprogramowaniem potrzebny jest jeszcze jakiś uniwersalny sterownik dla paneli LCD albo dedykowany pod konkretny panel.

Znowu się rozpisałem :(
Dla przypomnienia napisze jeszcze raz z czym mam problem.

Moje pytanie dotyczy tego jak sterować diodą która ma zastąpić standardowe słabiutkie podświetlanie ekranów LCD żeby załączała się i wyłączała w odpowiednim momencie a mianowicie wtedy kiedy na panelu LCD pojawi się obraz do wypalenia.

Na pewno spróbuję coś wydrukować na stale załączonej diodzie ale przypuszczam że zmarnuję tylko żywicę.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 22 paź 2017, 14:38

MaNo pisze:Moje pytanie dotyczy tego jak sterować diodą która ma zastąpić standardowe słabiutkie podświetlanie ekranów LCD żeby załączała się i wyłączała w odpowiednim momencie a mianowicie wtedy kiedy na panelu LCD pojawi się obraz do wypalenia.
Przecież Ci napisałem.
-- MIŚ --

MaNo
Kontaktowanie:

Postautor: MaNo » 22 paź 2017, 15:10

Miś pisze:
MaNo pisze:Moje pytanie dotyczy tego jak sterować diodą która ma zastąpić standardowe słabiutkie podświetlanie ekranów LCD żeby załączała się i wyłączała w odpowiednim momencie a mianowicie wtedy kiedy na panelu LCD pojawi się obraz do wypalenia.
Przecież Ci napisałem.

Chyba się nie rozumiemy.
Skoro stwierdzenie "sterowanie diodą" jest źle zrozumiane przez kolegę to zadam pytanie inaczej.

Jak sterować tym przekaźnikiem żeby załączał diodę w odpowiednim momencie?

pozdrawiam

Wróć do „Drukarki 3D”