Co zbudować?

PaPaj
Kontaktowanie:

Co zbudować?

Postautor: PaPaj » 30 sty 2018, 21:06

Witam po raz kolejny, tym razem w bardziej odwiedzanym zakątku forum.
Z racji tego, że ręce świerzbią, kupa elektronicznego szmelcu dostępna, trochę umiejętności manualnych i wolny czas do wykorzystania, mam pytanie do szanownych kolegów - czy warto brać się za samodzielną budowę drukarki 3D, a jeśli tak, to za który projekt?
Nadmienię, że była by to moja pierwsza budowa urządzenia mechaniczno-elektronicznego z kontrolerem. Budowałem samodzielnie różne modele, w tym RC, więc nie jestem całkowitym dyletantem.
Do czego miałaby służyć drukarka? Do rozrywki, nauki i na potrzeby hobbystyczne. Przebrnąłem przez kilka interesujących tematów na tym forum, a także na podobnych i budowę traktuje jako pewnego rodzaju wyzwanie. Czy jest możliwe, aby ktoś prawie całkowicie "zielony" zbudował sprawną drukarkę 3D?
Wszelka krytyka, jak i cenne wskazówki, oraz bezcenna pomoc merytoryczna, a także wsparcie moralne i kopniaki w momentach zastoju - mile widziane. Co oferuję w zamian - pełną i bogatą dokumentację fotograficzną i opisową z postępu prac. Własne przemyślenia, napotkane problemy i sposoby ich rozwiązania oraz pomoc następnym zapaleńcom.
I jak to powiedział klasyk: "Wszyscy mówili, że nie da się zrobić, aż przyszedł ten, który o tym nie wiedział i zrobił".

Awatar użytkownika
Kama
Kontaktowanie:

Re: Co zbudować?

Postautor: Kama » 30 sty 2018, 21:24

Mnie się udało :)

Musisz tylko liczyć się tylko z tym, że będzie to kosztować o wiele więcej niż kupno takiego gotowca jak np. Anet A6

PaPaj
Kontaktowanie:

Postautor: PaPaj » 30 sty 2018, 22:01

Koszty? Cóż - dla dobrej zabawy jestem w stanie je ponieść.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 31 sty 2018, 8:58

Przede wszystkim to trzeba wiedzieć czego się chce w życiu. Nigdy nie miałem problemu z tym czy chce budować drukarkę 3d. Jedynie ostatnio koledzy z tego forum przekonali mnie do typu konstrukcji i buduje deltę.
Papaj, po prostu weź się do roboty 8-)

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 31 sty 2018, 9:02

olo2000pm pisze:Jedynie ostatnio koledzy z tego forum przekonali mnie do typu konstrukcji i buduje deltę.
:mrgreen: :LOL:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

PaPaj
Kontaktowanie:

Postautor: PaPaj » 31 sty 2018, 16:11

Pierwsze kroki:
- wysłałem znajomym do druku komplet plastików do drukarki Kossel.
- umówiłem się na piątek u dystrybutora profili i mocowań alu w sprawie zakupu potrzebnych elementów (w tym prowadnic liniowych).

Pytanie:
- czy arduino UNO nada się na wszczepienie do drukarki
- czy krokowce muszą być jednego modelu/producenta, czy mogą być z "różnych parafii" byle miały te same parametry (na które zwrócić największą uwagę)?

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 31 sty 2018, 16:33

PaPaj pisze:- czy arduino UNO nada się na wszczepienie do drukarki
Sie nie nada, za mało "peryferii". Do druku 3D Mega, ale lepiej coś 32BIT :OK:

PaPaj pisze:- czy krokowce muszą być jednego modelu/producenta, czy mogą być z "różnych parafii" byle miały te same parametry (na które zwrócić największą uwagę)?
Raczej powinny być jednakowe. Ja bym nie ryzykował montażu rożnych modeli...
Jeśli chodzi o parametry, to jak pisał Miś "Silnik musi być o jak najmniejszej indukcyjności, rezystancji, dużym prądzie, dużym momencie trzymającym." Sprawdzone przez wielu NEMA17 17HS4401
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 31 sty 2018, 19:27

Skoro delta, to 32bity.

Troche elektronik sie na forum przewinęło wiec poszukasz to znajdziesz opisy. Ja polecam zrodzone na tym forum due3dom mini oczywiscie z arduino due.

A silnk calkiem fajny maja w botlandzie:
https://botland.com.pl/silniki-krokowe/ ... 048nm.html

Bardzo niska induktancja i 400 kr/obr (do tego w polaczeniu z delta zdecydowanie 32 bity!), troche mniejszy moment trzymajacy, ale tez delta ma byc lekka:)

PaPaj
Kontaktowanie:

Postautor: PaPaj » 01 lut 2018, 6:03

Czy popularne arduino mega 2560 może byc dobrą alternatywą? Gdzie szukać sterowników 32-bit?

PaPaj
Kontaktowanie:

Postautor: PaPaj » 01 lut 2018, 9:32

Artur napisał, że mega się nada.
Gdzie szukać 32_bitowców. U chińskich kolegów?

Wróć do „Drukarki 3D”