T-Classic by Teo

Teo
Kontaktowanie:

T-Classic by Teo

Postautor: Teo » 14 mar 2018, 22:43

Cześć wszystkim!

Od pewnego czasu pracuję nad projektem drukarki 3D i od początku miałem zamiar podzielić się tu efektami licząc na podpowiedzi i konstruktywną krytykę, sądzę że nadszedł na to czas ;) Projekt nabiera konkretnego kształtu, także do rzeczy!

Założenia:
- obszar roboczy XY: ok. 200 x 300 mm
- obszar roboczy Z: min. 200 mm
- podgrzewany stół
- zamknięta, grzana komora robocza
- dwie głowice
- brak problemów z drukiem z prędkościami ok. 100 mm / s

Dodatkowym założeniem była minimalizacja ilości drukowanych elementów, choć średnio się to udało. Nie ufam wydrukom na tyle, aby drukować z nich np. kątowniki, ot takie doświadczenie dotychczasowe z drukarkami.

Większość elementów mam już dobraną:
- rama z profili 30 x 30 łączonych dedykowanymi kątownikami i łącznikami sześciennymi
- paski GT2 o szerokości 6 mm
- osie X i Y na oryginalnych prowadnicach liniowych Hiwina MGN12
- oś Z na śrubach kulowych SFU1605 z Chin na łożyskach kulkowych skośnych + wałki 8 mm
- ekstrudery Titan Aero: jeden z Chin od Trianglelab, drugi oryginalny mirrored
- sterownik MKS Sbase v1.3 + MKS TFT32 (na razie, na uruchomienie. Później planuję STEVAL)
- silniki JK42HS48-2504

Zakupiony mam na razie sterownik, wózki Hiwina i Titana Aero od Trianglelab (tu się pospieszyłem i zamówiłem wersję 12V, a zdecydowałem się jednak na zasilanie 24V więc razem z oryginalnym Titanem Aero zamówię wiatrak i grzałkę na 24V do podmiany).

Na tą chwilę projekt wygląda tak:
Elementy pomarańczowe i żółte - drukowane

drukarka_3d_zlozenie.jpg

drukarka_3d_zlozenie_szcz1.jpg

drukarka_3d_zlozenie_szcz2.jpg

drukarka_3d_zlozenie_szcz4.jpg

drukarka_3d_zlozenie_szcz3.jpg

Na przedostatnim zdjęciu widoczne są duże zębatki na śrubach kulowych - zastosowałem przełożenie 3:1 aby zmniejszyć mikrokrok na silniku, podobne zabiegi planuję testować w osi Y ;)

Co pozostało do zrobienia?
- mocowanie silnika osi Y
- zaprojektowanie chłodzenia wydruku
- zmiana mocowania silnika osi Z (aby nie wystawał z podłogi w komorze) + prowadzenie paska
- grzanie komory
- obudowa
- stół roboczy

Mam wątpliwość co pasków - 6 mm GT2 będzie wystarczające dla jednak dość sporej masy wózka? Szacuję ok. 760 g w osi X i 1360 w osi Y. Czy bezpieczniej będzie użyć 9 mm?
Nie jestem też pewien mocowania biernych kół zębatych w osi Y, mogą być osobno czy lepiej zrobić je na jednym wałku? Jak to wygląda w praktyce?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Drukarki 3D”