Drukarka hybrydowa

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Re: Drukarka hybrydowa

Postautor: Kopytko » 08 sty 2017, 19:47

evrybadykombinerki pisze:..Jeszcze porównanie wydruku na warstwie 0,2 i 0,1mm - efekt - chyba nie do końca spodziewany... Choć przyczyną może być ziarno aluminiowe w filamencie, które przy warstwie 0,1 już inaczej się "wsmarowuje" ...lub rozwalone 2 łożyska w napędzie "Z" (strasznie strzelają). Gdy robiłem wydruk na 0,2mm jeszcze żyły..

DSC01726.jpg

A co do pytań:
- To jest wszystko Kisslicer
- 25 mm/s to faktyczne wolno, ale sądząć po obserwacjach np. Zortrax M200 nie odbiega znacząco w zakresie prędkości.. (BTW: czy ktoś może widział specyfikację Zortraxa, gdzie to jest wskazane czarno na białym?)

A jak ze stabilizacją temp stołu?
Przy warstwie 0,1mm widać co jakiś czas lekkie prążki w Z? , chyba, że to te łożyska.
Ale i tak jakość szacun :) a filament to co to ? JAkiś testowy?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 08 sty 2017, 20:16

Garreth pisze:Bedziesz karetke przerabiac czy wstawisz mocniejsze silniki i drivery?

Chcę wymienić łożyska i ich obudowy na lżejsze, ukompaktowione ew. polimerowe. (teraz każdy z X-endów waży o ile pamiętam po 400g!!! - to jest dramat). Jeśli to nie poskutkuje wystarczająco, przygotuję wersję z oboma ekstruderami wurzuconymi poza wózek...

Kopytko pisze:Przy warstwie 0,1mm widać co jakiś czas lekkie prążki w Z

No właśnie... Pierwszy podejrzany to filament (Chińczyk. Nie porównywałem z naszymi ale bardzo go polubiłem bo ma dużo prawdziwego metalu w masie ). I te ziarna bywają zróżnicowane...
- odksztalcenia termiczne stołu w "Z" - w przypadku warstwy 0.2 w ogóle ich nie zauważam... Wydaje mi się że przy warstwie 0.1 też to nie one..

Teraz zaczynam wydruki z ABS i chyba jest co najmniej OK, ale to jeszcze potestuję, żeby potwierdzić stabilność efektu.

na koniec jeszcze foto stanu aktualnego tej "prowizorki"... :)

DSC01723.jpg

DSC01732.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 sty 2017, 20:27

Sprawdz tą stabilizację stołu sam nie spodziewałem się ze temperatura skaczaca o 3-4 stopnie moze dać takie efekty.
Opisywąłem ten problem na reprapach jak szukałem rozwiązania problemu własnie z takimi prążkami w pierwszej fabrycznej drukarce jaką kupiłem CTC.
Teraz jak ustabilizowaną mam temp na poziomie 1 stopnia , problemu nie ma, a pod światło u ciebie widac jakby to własnie to było małym problemem, zwłaszcza że masz duży aluminiowy stół :)

PS. Drukareczka piękna:)

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 08 sty 2017, 20:35

Dzięki wielkie :)
Dałeś u siebie sterowanie na PID? (ja mam na Bang-Bang).

Awatar użytkownika
Kopytko
Kontaktowanie:

Postautor: Kopytko » 08 sty 2017, 21:05

evrybadykombinerki pisze:Dzięki wielkie :)
Dałeś u siebie sterowanie na PID? (ja mam na Bang-Bang).

Niestety nie mogę,to CTC jest na firmware makerbota i nie ma tam do tego dostępu.
Najpierw bawiłem sie z wieloma rzeczami, śrubami, nakrętkami, zmieniałem stepsticki, silnik, łożyska i ciągle to samo. Dopiero jak przypadkiem zauważyłem jak mocno skacze temp stołu ( nigdy do tego nie przywiązywałem uwagi ) i zmierzyłem skok czujnikiem zegarowym to się domyśliłem. Teraz sposób obszedłem inaczej , makerbot zapisuje jakieś wartości do eprom więc najpierw rozgrzewam stół, wyłączam grzanie i ponownie włączam jak jest idealnie zadana temp , wtedy kontrolka ładnie mruga i temp jest utrzymana idealnie. Jak nie wstrzelę się w temp idealna to skacze nawet o 5 stopni a grzanie, ponownie załącza sie dopiero, jak zmniejszy temp stołu o 4 stopnie od zadanej.
PS, oprócz bang bang i PID jest jeszcze jedno ustawienie podobno najlepsze dla stołu, ale Tu musiał by ktoś wspomóc moją informację.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 18 mar 2017, 20:12

...A tymczasem w Polsce.. ;)
DSC02599.jpg

Jestem w trakcie przerabiania układu ruchu na lżejszy (żeby ograniczyć "echo").
Przykładowo: zielony x- end waży(ł) 405g a nowy(ten po prawej) 193g.
Nadal dużo - ale różnica jest...
Igusy w porównaniu z łożyskami z "zielonego" mają luz, ale podejrzałem kiedyś w Prime 3D, że to wcale nie musi oznaczać obniżenia jakości wydruków.
...zobaczymy

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 18 mar 2017, 20:21

Ja powiem tak z wózkami TW-04-12 mam złe wspomnienia.A te tulejki mam i powiem, że ten luz mnie też przeraża :)
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 19 mar 2017, 6:38

No bo łożyska polimerowe od Igusa muszą mieć luz do poprawnej pracy ;) to jest tarcie ślizgowe, a nie toczne :OK:

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 21 mar 2017, 19:06

Ja bym polecał typowe panewki z kołnierzem (druga od lewej). Trwałe, mają baaardzo niewielki luz i pięknie śmigają po prowadnicy liniowej. Dobrze się je montuje a sam kołnierz stabilizuje. Co najważniejsze, to otworem w który się je nabija można regulować luz tej tulejki, gdyż jest ona nacięta.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 02 kwie 2017, 12:50

Wątek chyba na prawdę powinien zmienić tytuł na "Nie idźcie tą drogą!"
Pełna kompromitacja.
Igusy są naciągiem pasków dociskane do prętów (tu fi12) tak że nie ma mowy o planowanym/łatwym posuwie).
... Tylko łożyskowanie na kulkach..
Krótko mówiąc, wracam do poprzedniego rozwiązania.
Szkoda, bo wagę części ruchomej ukaldu udało się obiżyć o ponad 50%. i dopóki nie założyłem pasków wszystko zachowywało się jak z fabryki
Żal i wkurzenie :(

Wróć do „Drukarki 3D”